16 ZEELAND Videobellen met papa dankzij coronacrisis INTERVIEW ANGELA VERHAGEN 25.000 kinderen in Nederland groeien op met een ouder in detentie. De Ooster- houtse Angela Verhagen doet er een uitzonderlijk onderzoek naar. Die ene vader die nooit bij de ouderavond is en waar ook niet over wordt gepraat. De kans is aanwezig dat die vader in de gevangenis zit, want zo'n 25.000 kinderen in Ne derland groeien op met een ouder in detentie. De van oorsprong Ooster- houtse Angela Verhagen-Braspen- nincx (43) wil deze kinderen hel pen door onderzoek te doen naar de relatie tussen gedetineerde va ders en kinderen. Daarvoor ont vangt ze een prestigieuze onder zoeksbeurs. Over die 25.000 kinderen is wei nig bekend. Nergens wordt gere gistreerd dat zij een ouder in de tentie hebben. Wie zijn die kinde ren? En wat zijn hun behoeften? Dat vraagt Verhagen, die tegen woordig in Eindhoven woont, zich af. ,,Vaak spelen er problemen voordat de ouder in de gevangenis terecht komt. Denk aan armoede, stress, verslaving, psychische pro blemen en huiselijk geweld dat weer samenhangt met kindermis handeling. Wat er zich ook af speelt, het is een heftige gebeurte nis. In sommige gevallen trauma tisch." Stigma Ze vertelt dat kinderen van gedeti neerden vaak worden gezien als slachtoffer van het delictgedrag van hun ouder. ,,Er heerst een stigma. Veel kinderen schamen zich voor de situatie. Dat helpt niet om op een stabiele manier op te groeien." Een ding dat wél helpt is de rela tie tussen vader en kind behouden of herstellen. Dat verkleint de kans op herhaling bij de vader én helpt voorkomen dat kinderen in zijn voetsporen treden. Ook zorgt het voor een betere algehele ontwik keling van de kroost. ,,Het onder zoek is gericht op vaders, omdat we weten dat 90 procent van de mensen in de gevangenis een man is. Van die groep is 50 procent va der." In 2017 publiceerde de Kinder ombudsman al een rapport over dit probleem. Daaropvolgend stelde de Raad van Europa in 2018 een aanbeveling op. Daarna is vol gens Verhagen weinig meer ge beurd. Ze wil in kaart brengen wie de vaders en kinderen zijn. Dat doet ze door onder andere in gesprek te gaan met hen. Dat is voor zover ze weet nog nooit eerder gedaan in Nederland. Wat tot nu toe bekend is over kinderen van gedetineer den, komt via de vaders. Niet van de kinderen zelf. Verhagen spreekt kinderen in de leeftijd van acht tot zestien jaar. ,,Kinderen tot zestien Veel kinderen schamen zich, dat helpt niet om op een stabiele manier op te groeien jaar mogen enkel met een verzor ger op bezoek in de gevangenis. Daarna verandert de vader-kind- relatie." De Oosterhoutse werkte dertien jaar bij de Raad voor de Kinderbe scherming. Inmiddels is ze tien jaar verbonden aan Avans Hoge school als docent sociale studies en onderzoeker binnen het Avans- Onderzoeker Angela Verhagen weet inmiddels dat het meren deel van vaders in de gevange nis voor de detentie met zijn kind(eren) samenwoonde. Als hij dan uit een gezin wordt ge trokken, kan dat voor een kind traumatisch zijn. Vervolgens het contact be houden, is niet eenvoudig. Zo was er voor corona geen video- gesprek mogelijk, vertelt Ver hagen. „Contact was er enkel via post. Of een bezoek, maar daar is geld voor nodig. Soms zit iemand aan de andere kant van Nederland in detentie." Volgens de onderzoekster zijn gevangenissen bezig om dit veranderen. De meeste ge vangenissen beschikken al over een familiekamer waar bij voorbeeld de vader met het kind een spelletje kan spelen. ,,Dat helpt in de vader-kind- relatie." Tijdens corona gold maan denlang een bezoekverbod. Skype werd ingevoerd als con tactsysteem. Nu het verbod is opgeheven, kunnen gedeti neerden weer bezoek ontvan gen. Wel achter plexiglas. Expertisecentrum Veiligheid in Den Bosch. ,,Het lectoraat onder zoekt hoe een gedetineerde het contact herstelt met het slachtof fer, de maatschappij, het sociale netwerk en met zichzelf. Daar zijn kinderen onderdeel van. Zo kwam ik bij mijn onderzoek uit en ik had altijd al de wens om te promove ren." Dat doet ze aan de Open Uni versiteit. Theorie in de praktijk Ze ontvangt een Promotiebeurs voor leraren van de Nederlandse Organisatie voor Wetenschappe lijk Onderzoek. Daardoor kan ze vijf jaar lang enkele dagen per week aan het onderzoek werken. De overige dagen van de week staat ze voor de klas. ,,Zo stroomt de opgedane kennis direct terug in het onderwijs. Het is toch veel tof fer als jouw docent de theorie in de praktijk ophaalt?" In het onderzoek wordt ze bijge staan door lector Bart Claes en professor Janine Janssen. Daar naast werkt Verhagen samen met het Expertisecentrum Kind, Ou der en Detentie en de sector Ge vangeniswezen. zaterdag 19 september 2020 VL 'Te weinig bekend over wat kinderen van gedetineerden meemaken' Nicole Roelands Breda M Angela Verhagen-Braspen- nincx: ,,Wat er zich ook af speelt, het is een heftige ge beurtenis." FOTO JOYCE VAN BELKOM/PIX4PROFS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 135