Terneuzen laat ruimere terrassen langer toe Sofia stopt met 't Oude Raedhuis en zoekt uitbater 7 IMKERVERENIGING 100 JAAR BIJEN HOUDEN Bijen houden is hard werken. De leden van de honderdjarige Imkervereniging Oostburg en omstreken weten daar alles van. Het jubileumboek staat vol 'verhalen van bij de kast'. 'Alsof ik een date heb gehad', omschrijft een van hen haar bezoekjes aan de bijenkast. -ij* Krullebolletjes verhuizen actie naar centrum De eerste keer dat ik de bijenkast opendeed werd me echt elk en thousiasme ontnomen", herinnert voorzitter Ad de Koster uit Hoofdplaat zich nog als de dag van gisteren. Het volkje dat hij on der zijn hoede kreeg, bleek zo agressief dat hij naar de dertig me ter verderop gelegen keukendeur moest rennen om de achtervolgers te ontvluchten. Beginner of oude rot in het vak; bijen blijven verbazen. Zo heeft ie der lid zijn persoonlijke ervaring met de 'apis mellifera'. Kapper Willy Wijffels die zijn half afge knipte klant in de stoel liet zitten, omdat hij een zwerm moest van gen en bijen toch écht niet blijven wachten. Germain van Deursen die zoveel steken had, dat hij niet meer op zijn benen kon staan. /J" i Theo Lako die zijn levenswerk in vlammen zag opgaan. Of Frans Maenhout wiens - allergische - vrouw elke maand trouw een prik haalt, zodat hij zijn hobby kan houden. Want kiezen tussen zijn vrouw en de bijen, zoals de dokter aanraadde, dat wilde of kon hij niet. Verliefd gevoel Diana van den Assem pimpt haar bijenkasten tot kunstwerken en Julia Moraru komt elke keer als ze de bijen bezoekt, terug met een verliefd gevoel. ,,Alsof ik een date heb gehad." Frank Ploegaert zal zijn 'domme' actie niet snel verge ten. Hij had een hoornaar in het merkkooitje van de koningin be- waard om de enorme wesp aan zijn medecursisten te kunnen la ten zien. Toen hij de koningin een Als ik bij mijn bijen geweest ben, voelt het alsof ik een date heb gehad tijdje later vanuit dit kooitje in het volk terugzette, maakten de bijen meteen korte metten met haar. De geur van de hoornaar hing nog om haar heen. Voor Hans de Waele had de be slissing om imker te worden 'grote gevolgen voor de rest van zijn le ven'. ,,Ik zie het als een opdracht om de wereld te verbeteren en an dere imkers te inspireren om bij- vriendelijk te gaan imkeren." Oude mannen Voorzitter Ad de Koster beaamt: iedereen heeft zo zijn eigen rede nen om bijen te houden. Van een club van 'oude mannen' - ,,Dat is nog steeds zo hoor'', lacht zijn zoon - is de imkervereniging voor oud én jong, man én vrouw gewor den. In honderd jaar hebben de bij enkorven plaats gemaakt voor kunststof kasten, is de vereniging gegroeid én verjongd en worden steeds meer mensen bewust van het belang van bijen voor de be stuiving van gewassen. 'Cowboys' met honderden bijenkasten, zoals in de Brabantse Biesbosch, en daarmee de wilde bijen in het na tuurgebied verdringen, kent Zeeuws-Vlaanderen gelukkig niet. Het jubileum is nog niet gevierd. Niet de varroamijt baarde kopzor gen, maar een onzichtbare 'para siet' verstoorde de feestvreugde. Door het coronavirus ging de ge plande bijenmarkt in juli niet door. Volgend jaar hoopt het be stuur die alsnog te houden. Het boek 100 jaar Imkervereni ging Oostburg - Verhalen van bij de kast is te krijgen via imkerver- enigingoostburg@gmail.com TERNEUZEN De Terneuzense Krullebolletjes, André en Lilian Pieters, zetten hun bazaars voor KWF-kankerbestrijding vanaf zaterdag voort in de passage van het ABC-winkelcomplex in de Terneuzense binnenstad. Het echtpaar zamelt al enkele jaren huis aan huis geld in voor Delta Ride for the Roses. Van wege corona stapten ze over op rommelmarkten aan huis, in de tuin. Met slechter weer op komst zochten ze een overdekte plek. Die hebben ze met hulp van de gemeente gevonden: de passage van het ABC-complex. Hun ba zaars zijn daar komende zaterda gen van 10.00 tot 16.00 uur. WESTDORPE Het was een droom die april vorig jaar in vervulling ging: een eigen café beginnen. Maar die is vooral door de coronacrisis uiteenge spat. Uitbaatster Sofia Rogiers van café 't Oude Raedhuis in Westdorpe heeft besloten te stoppen. Tot de coronacrisis half maart dit jaar losbarstte, gingen de zaken super, meldt Sofia. ,,We hadden ook veel feesten en live-optredens staan voor het voorjaar, maar toen viel alles stil." Dat zorgde ook voor gezondheidsproble men en dat was de druppel. Al anderhalve maand is 't Oude Raedhuis inmiddels ge sloten. Deze week heeft Sofia breed bekendgemaakt dat ze definitief stopt en een overna mekandidaat zoekt. Ze heeft goede hoop die te vinden. ,,We hebben het donderdag pas ge meld op onze Facebookpagina en toch al een enkele reactie gehad." Sofia is van plan de draad weer op te maken als personeels- werker, het beroep dat ze uit oefende voordat ze 't Oude Raedhuis samen met haar vriend Pieter Van den Bossche overnam. Het Belgische paar blijft in Westdorpe wonen. Horecazaken in Terneuzen krijgen de kans ook na 1 oktober grotere terrassen te houden, zodat ze bin nen de coronaregels zo'n beetje hetzelfde aantal klanten kunnen ontvangen. Vijfendertig Terneuzense hore cabedrijven hebben de afgelopen tijd hun terrassen verruimd. De daarvoor geldende gedoogbeschik- kingen lopen 1 oktober af. Alle be trokken ondernemers zijn onlangs door de gemeente aangeschreven wat zij na die datum willen. Veertien van hen hebben laten weten dat zij een verlenging van de gedoogbeschikking tot 1 april wil len. Wethouder Jack Begijn: ,,Als ze dit hebben gemeld, gaan we daar mee akkoord, uiteraard met inacht neming van de corona-eisen." Zeven ondernemers hebben aangegeven een overkapping te willen, zodat hun gasten ook in koudere en regenachtige tijden warm en droog kunnen zitten. Zij moeten voor een overkapping een omgevingsvergunning aanvragen. Maandag is er overleg met de zeven ondernemers over de voorwaar den. 'Terneuzen denkt met de horeca mee', verwoordt Begijn het beleid. ,,De sector heeft het tenslotte al moeilijk genoeg." zaterdag 19 september 2020 VL 'Ik tel de steken maar niet meer' Pascalle Cappetti Hoofdplaat '4> V a r '•V X mÉ .tfe-É -r .•f Voorzitter Ad de Koster van de jubilerende imkervereniging Oostburg en omstreken bij zijn bijenkasten. foto camile schelstraete -Julia Moraru, imker Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 134