Links Sluis presenteert manifest Sobere herdenking Polen in Axel 6 ZEEUWS-VLAANDEREN Inventarisatie aan-z KERMIS EERSTE DAG MIJN DORP, MIJN STAD De voortekenen waren slechter. De Terneuzense gemeenteraad besloot eind vorig jaar de huishoudelijke hulp aan vooral oudere inwoners anders in te richten. Iedereen die voorheen hulp aanvroeg, kreeg die ook. De kosten liepen daardoor steeds verder op. Sinds 1 januari moet je echt hulp nodig hebben, wil je die krijgen. Dat geldt voor nieuwe klanten. Welzijnsorganisatie aan-z kreeg bovendien de opdracht met alle ruim achthonderd oude klanten in gesprek te gaan om te beoordelen of zij hulp echt nodig hebben. De ver wachting was eind vorig jaar dat niet meer dan zestig procent van de Ruim 90 procent van de klanten in Terneuzen houdt huishoudelijke hulp, maar voor minder uren oude klanten zou overblijven. Aan- z heeft onlangs alle gesprekken af gerond, en wat blijkt? Niet minder dan 93 procent houdt hulp. ,,De beleidsregels voor de beoor delingen zijn pas begin dit jaar vast- gesteld en we zijn redelijk coulant geweest", verklaart directeur André van der Windt van aan-z. Hij tekent daarbij aan dat weliswaar slechts zeven procent van de klanten de hulp verliest, maar dat dertig pro cent wordt bespaard op de kosten. Dit is mogelijk, omdat het gemid deld aantal uren hulp daalt. De meeste klanten krijgen nog twee uur schoonmaakhulp per week, terwijl dat eerder in een groot aan tal gevallen meer was. Als uitgangs punt is gesteld dat mensen in 'een schoon en leefbaar huis' moeten kunnen verblijven. Twee uur hulp zou daarvoor over het algemeen voldoende moeten zijn. Bezwaar Eerder lieten enkele gebruikers al weten het daarmee niet eens te zijn. Zij kunnen bezwaar aantekenen bij de gemeente. Onbekend is hoeveel cliënten dat zullen doen. De be zwaartermijn moet nog beginnen. Tien procent van de cliënten heeft niet getekend voor het aantal hulp uren dat ze houden. Dat is wellicht een aanwijzing. Een gevolg van de reorganisatie is ook dat schoonmaakinstelling zo-net verdwijnt. Die is direct aan aan-z verbonden, waardoor belan genverstrengeling dreigt. Aan-z zou klanten direct kunnen door verwijzen naar het eigen zo-net en andere zorgaanbieders buiten spel zetten. Om dat te voorkomen, zal de schoonmaakhulp vanaf 1 januari 2021 bij andere zorgaanbieder(s) worden ondergebracht. Zo-net telt ruim honderd medewerkers. Van der Windt streeft ernaar hen alle maal één op één te laten overstap pen naar de nieuwe zorgaanbie- der(s). ,,Zodat klanten ook hun ver trouwde hulp houden." OOSTBURG Veel vertrouwen hebben de Sluise oppositiefracties van PvdA, SP en GroenLinks niet in het toekomstplan van het Sluise college van B en W. Daarom gaan de drie met een manifest op zoek naar andere, betere ideeën. Veel van hetzelfde, weinig ver anderingen en weinig visie. De toekomstvisie Krachtig Verbon den borduurt volgens de linkse fracties voort op oud beleid. In een advertentie in Rondje West roe pen ze daarom met een manifest van negen punten, de bevolking op vooral wel te reageren op het plan en met eigen suggesties te ko men. ,,Inhoudelijk is er wel wat op het plan aan te merken", zegt Robert Evers, PvdA-fractievoorzitter. ,,Het is meer massatoerisme en nog meer huizen als tweede wo ning. Er verandert niks." Ten on rechte want er is wel het een en ander veranderd, de laatste tijd. ,,Het draagvlak voor massatoe- Je zou met de hele bevolking moeten praten en niet alleen met stakeholders risme begint kleiner te worden", constateert SP-fractievoorzitter Rudy Eversdijk. ,,Kijk bijvoorbeeld naar Cadzand-Dorp waar voor het eerst een beweging uit de burgers voortkomt, tegen het massatoe- risme en het tweede woning-be zit." ,,Als je het over de toekomstvisie van Sluis hebt, zou je eigenlijk een brede dialoog moeten voeren", vindt PvdA'er Evers. ,,Je zou met de hele bevolking moeten praten en niet alleen met wat ze de stake holders noemen. In de praktijk zijn dat altijd weer de onderne mers." Inzage Tot in november ligt het toe komstplan van Sluis ter inzage. Om het de burgers makkelijker te maken hebben de drie fracties een standaardformulier op hun sites gezet waarmee ze het manifest van de drie kunnen onderschrijven of hun eigen visie op de toekomst kunnen geven. Zondag Zaterdag AXEL Bij het Poolse Kruis aan de Hulsterseweg is gistermid dag de bevrijding van Axel door de Poolse strijdkrachten her dacht. Hoewel Oorlogsmuseum Gdynia met een tiental histori sche legervoertuigen aanwezig was, betrof het een sobere her denking. ,,We hebben ervoor ge kozen veel mensen en vereni gingen nu niet uit te nodigen", legt Wim Kooyman van het her denkingscomité uit. Waar normaal een honderdtal kinderen van de basisscholen aanwezig is, waren het er dit jaar twee. Aaron Zootjes, namens de Marijkeschool en Nick Roelse van de Warande legden bloe men neer bij het monument. Thuishulp vooral in uren gekort zaterdag 19 september 2020 VL De gevolgen van de reorganisa tie van de huishoudelijke hulp in Terneuzen lijken op het eerste gezicht mee te vallen. Van de ruim achthonderd klanten houdt 93 procent thuishulp, maar ze krijgen vrijwel allemaal wel min der uren hulp per week. Harmen van der Werf Terneuzen -Robert Evers, PvdA AARDENBURG Ar cheologisch mu seum, 13.00-17.00 uur: Open; HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open; OSSENISSE 't Schal- lemaaj, 15.00 uur: Buitenconert PerkX- perience; TERNEUZEN Porgy Bess, 15.00 uur: Grupo del Sur Vale ria Mignaco; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check bij de organi satoren of u nog kunt deelnemen. HULST Museum, 14.00-17.00 uur: Open; Jongerencen trum Komma, 14.00 uur: Open (12-23 jaar); De Bierkaai, 10.00-13.00 uur: Streekproducten- markt; OOSTBURG Jota, 10.00 uur: Wandel tocht in kader Wereld Alzheimerdag; SAS VAN GENT Indu strieel museum Zee land, 12.30-17.00 uur: Open SCHOONDIJKE Het Klinket, 11.00-18.00 uur: Maisdoolhof; SINT - JANSTEEN Bij kerk, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; SLUIS Struisvogel boerderij Monniken- werve, 10.30-17.00 uur: Open met geregeld rondleidingen; TERNEUZEN Portaal van Vlaanderen, 12.30-17.00 uur: Info centrum geopend; 13.00 en 15.00 uur: Rondleiding en rond vaart; IJZENDIJKE Museum Het Bolwerk, 13.00 17.00 uur: Open, info centrum Staats- Spaanse linies; Markt, 08.00-12.00 uur: Foodmarkt; Aaron Zootjes legt bloemen bij het Pools monument namens de Marijkeschool. foto camile schelstraete TERNEUZEN Opgelucht zijn ze, de kermis exploitanten die zijn neergestreken in Terneu- zen. Ze kunnen weer aan de bak. De attracties staan dit jaar op het Stadhuisplein en het par keerdek achter het stadhuis, als alternatief voor de Markt. Die is afgevallen vanwege de grotere terrassen. De gemeente heeft ter compensatie de staangelden gehalveerd. Zo laat Terneuzen zien de kermis, het enige grote festijn dit coronajaar, in de armen te sluiten. ,,En nu maar hopen op mooi weer dit week end", zegt Jan van Huet uit Sas van Gent, die met zijn schiettent en voetbalspel op de ker mis staat, hoopvol. foto camile schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 133