Toeristen hebben de stad nog niet ontdekt chiquer is dan Vlaams. ,,Van vroe ger uit stond Kortrijk zo bekend, maar nu is de mentaliteit veel meer laidback. De stad begint hipper te worden en er loopt van alles rond: studenten, gezinnen en oudere stelletjes." Jeu de boules Pleinen en pleintjes domineren het historisch centrum. Een daarvan is de Houtmarkt, waaraan ook valt te zien dat de stad transformeert. Waar de Houtmarkt nu een gezel lige inrichting kent van terrassen, plantenbakken en groen, was het tot voor kort één grote parkeer plaats. De auto's zijn verbannen naar een keurige parking onder de grond en bovengronds kun je een gezellig pintje pakken, bijvoor beeld van Omer - de plaatselijke trots, al zit de brouwerij in buur gemeente Bellegem. Even verderop bij 't Plein, een klein driehoekig park tussen hui zenblokken, is nog zo'n opknap- initiatief zichtbaar: eethuis 't Plein. Ooit was dit een vervallen buurt- huisje, maar de gemeente schreef een prijsvraag uit: wie een goed idee had, mocht het pand voor weinig geld huren. Twee vriendin nen wonnen de strijd en maakten er het vriendelijke parkpaviljoen van zoals het er nu staat. Met pick nicktafels, fietsjes voor kinderen en een jeu-de-boulesbaan onder de hoge bomen. Buda-eiland Vanaf 't Plein is het niet ver meer naar de Leie, de gezichtsbepalende rivier die langs de stad kronkelt. Steek de Kalkovenbrug over en je komt terecht in een bijzonder stuk van de stad: Buda-eiland. Op de kaart is duidelijk te zien hoe de Leie zich in tweeën splitst en de vertakkingen voorbij het eiland weer samenkomen. Dit is de crea tieve haven van de stad, met onder meer een designopleiding en de Buda-fabriek, een platform voor creatief talent uit allerlei sectoren. Stadsstrand Buda Beach met kleu rige stoelen is een drukbezochte relaxplek pal aan het water. t//Yq Nog maar net aangekomen in Kortrijk, met alleen de korte wandeling van het station naar de Grote Markt achter de rug, valt meteen op dat we ons op slechts een kwartier rijden van de Franse grens bevinden. Ook al is het een doodgewone doordeweekse dins dagmiddag, de terrassen zitten vol met uitgebreid lunchend publiek. En dat eet niet een simpel broodje kaas, nee, de obers komen met pan nen mossels en grote borden steak frites het terras op lopen. Even later is te zien hoe in het hotel waar we verblijven - Hotel Messeyne op de Groeningestraat - het tuinterras rond twee uur vol zit met gasten aan het lunchmenu a 38 euro. Lief hebbers van het bourgondische leven zijn hier aan het juiste adres. Opvallend genoeg stond Kortrijk juist lang bekend als een wat saaie, kleurloze stad - niet bepaald de plek waar je naartoe ging voor een dagje uit, daar waren het nabijgele gen Brugge en Gent veel geschikter voor. Dat beeld is aan het verande ren. Politicus Vincent Van Quic- kenborne bracht als burgemeester van Kortrijk in 2013 een fris, nieuw elan en een berg aan plannen mee. De West-Vlaamse stad moest groe ner worden, met meer fietsen en minder auto's en bovendien aan trekkelijker zijn voor toeristen. Kortrijk mag met 77.000 inwoners dan kleiner zijn dan buursteden, het heeft óók een Begijnhof, oevers langs rivier de Leie en een rijke cu linaire cultuur. Zo vormt de stad een alternatief voor een dagje Gent of Antwerpen. Winkelwandelbuurt Na drie uur rijden ofbijna vier uur treinen vanaf Utrecht sta je in het cen trum van Kortrijk. Een tour door de stad begint logischer wijs op de Grote Markt, het cen trum van wat de winkelwandel buurt heet. Via de Sint-Maartens kerk die aan de Grote Markt grenst, steek je makkelijk door naar het Jozef Vandaleplein, waar je we derom bijna het gevoel hebt dat je in Frankrijk onder de bomen een kopje thee geserveerd krijgt op een rustig terras. Het is dan ook de favoriete locatie van Elza Lemahieu (30). Ze woont sinds vier jaar in de stad en is schrijver van de time to momo-reisgids over Kortrijk, waar onlangs een geüpdatete versie van is verschenen. Lemahieu vertelt hoe de inwo ners van Kortrijk bekendstaan als vriendelijk, trots op hun stad, maar Kortrijk is ook 'een beetje een dik- kenekkenstad'. ,,Kennen Nederlan ders die uitdrukking?" vraagt ze. Ze moet erbij grinniken, grappend dat ze dadelijk Kortrijk niet meer in mag als dat in het reisverhaal komt te staan. Iemand met een dikke nek blijkt een persoon te zijn die uit de hoogte doet, die zich graag laat voorstaan op zijn goede smaak en allure, die Frans spreekt omdat dat 40 Reizen K-tower Buda-fabriek Broel-torens Jozef Vandaleplein Buda Beach De Houtmarkt Grote Markt Het Plein Het Schouwburg plein, in Vlaamse neorenaissance- stijl, is tegenwoor dig autovrij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 120