Kamer verbolgen over mondkapjesrichtlijn ouderenzorg EUWS 11 OM pakt minister toch aan voor schenden coronaregels Een kleine maand nadat Ferd Grap perhaus in het huwelijksbootje stapte, heeft de top van het Openbaar Minis terie besloten hem alsnog op de bon te slingeren voor het overtreden van de coronaregels. De minister van Justitie en Veiligheid krijgt een boete van 390 euro én een strafblad. ,,Ik ben er natuurlijk niet blij mee'', liet Grapperhaus gisteren weten, na afloop van de ministerraad. ,,Als mi nister heb ik een voorbeeldfunctie. Ik was een gewaarschuwd mens. Toch is het niet goed gegaan met de corona maatregelen bij mijn huwelijk. Daar baal ik van.'' De timing van het OM is opvallend: de boete volgt ruim drie weken nadat de eerste foto's opdoken waarop te zien was dat Grapperhaus en zijn bruiloftsgasten niet de voorgeschre ven 1,5 meter afstand hielden. Ook knuffelde de minister zijn schoon moeder. 'Het OM vindt dat met het opleggen van de geldboete de geloofwaardig heid van de handhaving van de coro- naregels, waarvan de minister van Jus titie en Veiligheid het boegbeeld is, gediend is', laat justitie in een verkla ring weten. De minister zegt dat hij zelf nooit heeft aangedrongen op een boete bij het OM. ,,Dat is niet mijn rol.'' De vrouw van Grapperhaus krijgt geen boete. Ook staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Justitie en Veiligheid), die het huwelijk voltrok, wordt niet op de bon geslingerd. ,,Ik heb heel duide lijk gezegd dat ^k verantwoordelijk ben'', aldus de minister. Deze week, tijdens de Algemene Poli tieke Beschouwingen, werd premier Rutte nog om de oren geslagen met de bruiloftsrel. ,,De heer Grapperhaus bleef op zijn stoel zitten en kreeg nul vervolging of nul boetes van het OM'', klaagde PVV-leider Geert Wilders, die Ik ben er natuurlijk niet blij mee. Ik was een gewaarschuwd mens vindt dat de rechtsstaat 'failliet' is. Ook PvdA'er Lodewijk Asscher was kri tisch. Over fraude zei hij: ,,Bij gewone mensen, niet zijnde Ferd Grapper- haus, leidt dat tot boetes.'' Het besluit om de minister nu toch te straffen, liet volgens het OM relatief lang op zich wachten vanwege de po sitie van Grapperhaus. ,,Het is geen dagelijkse kost om aan ministers boe tes op te leggen'', zegt een OM-woord voerder, die stelt dat er een 'zorgvul dige afweging' is gemaakt. Dat Grapperhaus nu een strafblad heeft, betekent niet dat hij moet stop pen als minister. ,,Dat is uiteindelijk aan de Tweede Kamer'', zegt hij. ,,Ik heb twee weken geleden verantwoor ding afgelegd in de Kamer.'' Het is voor politici niet verboden om een strafblad te hebben. Ook is het niet zo dat Grapperhaus met deze boete nooit meer een Verklaring Omtrent Gedrag (VOG) kan krijgen. Gisteren herhaalde Rutte nog eens dat Grapperhaus een geloofwaardige justitieminister is, óók nu hij een co ronaboete en een strafblad heeft. ,,Ik heb ook één keer door rood gereden, per ongeluk'', sprak de premier. ,,Het is gek dat ik dan nooit meer iets zou mogen zeggen over door rood rijden.'' Dat Grapperhaus van plan is om de co ronaboete te verlagen van 390 naar 99 euro, staat volgens Rutte helemaal los van de bruiloftsrel. Voor Wilders is met de straf de kous niet af. Volgens hem is de boete enkel bedoeld om 'de geloofwaardigheid op te krikken' van Grapperhaus. ,,Om het wanbeleid te legitimeren'', aldus de PVV-leider. ,,Maar daarvoor is het veel te laat. Nederland is corrupt.'' Advocaat Frank van Ardenne, die vier Schiedammers bijstaat nadat ze een coronaboete kregen omdat ze een gebakje aten op een bankje bij hen voor de deur, heeft het vermoeden dat de boete voor Grapperhaus een 'een tweetje' is tussen het OM en de minis ter. ,,Met als doel te voorkomen dat er een generaal pardon of een herziening komt voor al die inmiddels uitge schreven coronaboetes.'' Tv-programma Nieuwsuur meldde gisteren dat de richtlijn van de afge lopen maanden - dat medewerkers geen masker hoefden te dragen als ze slechts 'kort contact' hadden met een (verdachte) coronapatiënt - on langs stilzwijgend is gewijzigd. Mondmaskers zijn nu wel 'noodza kelijk', ongeacht hoe lang het con tact is. De wijziging is niet geba- seerd op nieuwe wetenschappelijke informatie, zei het RIVM tegen Nieuwsuur. ,,Om laaiend van te worden'', zegt Lilian Marijnissen van de SP. ,,Nu komt uit: deze fout was na tuurlijk toch gebaseerd op een te kort aan materialen.'' PVV-leider Geert Wilders wil weten of 'medewerkers in de oude renzorg voor de gek zijn gehouden' en of de Kamer 'is voorgelogen'. Volgens Wilders is het 'code rood voor de minister als dit waar is'. ,,Dus zorgmedewerkers en pa tiënten zijn willens en wetens in gevaar gebracht? Schandalig'', zegt GroenLinks-voorman Jesse Klaver. ,,Liegen over veiligheidsrisico's is onacceptabel.'' PvdA-leider Lodewijk Asscher vindt dat zorgmedewerkers moe ten kunnen vertrouwen op de vei ligheidsrichtlijnen, 'net als de men sen voor wie ze zorgen'. Hij noemt het 'zeer ernstig'. Kamerlid Vera Bergkamp van coalitiepartij D66 wil opheldering. 'De Tweede Kamer heeft hier zo vaak een vraag over gesteld. En nu dit', zo schrijft ze op Twitter. Ook coalitiegenoot Hayke Veldman (VVD) wil een toelichting van de minister. Ook elders wordt ontsteld gerea geerd, onder anderen door Anneke Westerlaken, voorzitter CNV Zorg Welzijn: ,,Dit nieuws betekent een ernstige aantasting van het ver trouwen van zorgpersoneel op de werkvloer in het RIVM. Dit kan niet zonder gevolgen blijven.'' Ook bij FNV Zorg Welzijn zijn ze 'geschokt'. Volgens Bert de Haas, die de belangen behartigt van zorg verleners in verpleeg- en verzor- gingshuizen en thuiszorg, geeft dit een knauw in het vertrouwen. Niet alleen omdat het RIVM zich heeft laten leiden door schaarste, maar dat 'ook onder de pet heeft gehou den'. Combineer stad en strand in Leiden ind. 3-gangendiner zaterdag 19 september 2020 Boete én strafblad, maar kritiek op Grapperhaus blijft Toch nog een boete. En een straf blad. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie en Veiligheid) hoopt dat hij de coronarel rond zijn huwelijk achter zich kan laten, nu het OM hem alsnog op de bon heeft geslin gerd. Maar de kritiek is niet ge smoord. Peter Winterman Den Haag -Minister Ferd Grapperhaus Minister Grapper- haus kan nog steeds minister zijn, politici mogen een strafblad hebben. foto anp Oppositiepartijen in de Tweede Kamer zijn boos dat schaarste toch een rol lijkt te hebben ge speeld in de richtlijn voor mond kapjes in de ouderenzorg. Ook bonden reageren ontzet. ANP Den Haag traveldeal.nl/K09123 Golden Tulip Leiden fri V 2 overnachtingen in een Comfort Kamer y 2x uitgebreid ontbijtbuffet t.w.v.35,00 p.p. y 1 x 3-gangendiner op dag van aankomst y Hotel op Zoover beoordeeld met een 8,5 Exd. toeristenbelasting ca. 2,50 p.p.p.n. en reserverlngskosten €19,95 per boeking. 1 Wê"~ traveldeal 1 ,us^"ao^euur 1 088-0331508

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11