LEKKER een snoeihard verhaal over jongeren die uit verveling steeds perversere experimenten aangaan. Het liet niemand onberoerd. ,,En het rekende in één keer af met het stigma dat literatuur saai is'', lacht Wouter. Terwijl Jips vader elke bijeenkomst ver telde over de achtergronden en vragen stelde, bespraken de jongens ook het leven en gedrag van de personages en hun eigen wensen, verlangens en dromen. Het won der geschiedde: ze begonnen een roman analyseren zowaar leuk te vinden. Jongens waren we, maar aardige jongens - vooral de verhalen van Nescio (1882-1961) maakten indruk. Die bevroegen precies waar hun eigen leven om draaide: hoe ga je als jongvolwassene om met de frictie tus sen wat je wilt en wat de maatschappij van je verlangt? Hoe leid je je leven? Vanavond gidst Steman de jongens via Nescio en De avonden van Gerard Reve naar Ik Jan Cremer. ,,Wat is de grootste frustratie van Reves hoofdpersoon Frits van Egters?''Alan: ,,Dat hij vastzit in de pa tronen van de maatschappij." Steman knikt. „De avonden gaat over de burgerlijkheid van Nederland. Cremer beukt daar dwars door heen. Zo'n schelmenroman als Ik Jan Cremer had vóór de oorlog niet geschreven kunnen worden. Ondanks zijn milieu en alles wat hij heeft meegemaakt, probeert Cremer iets van zijn leven te maken. Hij leeft als een beest en schildert als een barbaar.'' En hup, daar is een sprongetje naar Alleen met de goden. ,,Ook dit is zó anders dan de wereld die wij gewend zijn, als witte verwende jongens'', vindt Wouter. ,,Aaron Bachman groeit op in een pauperwijk en Alex Boogers heeft goed beschreven hoe dat is.'' Timo knikt: ,,Aaron gaat niet voor niets boksen. Hij moet knokken voor zijn bestaan.'' Sam: ,,Dat Aarons moeder tegen haar zoon zei dat hij er beter niet had kunnen zijn - echt fucked up. Dat zet je aan het denken over je eigen relatie met je ouders.'' De lezende jongens zijn inmiddels studen ten van 19 en 20 jaar, die voor hun studies zijn uitgewaaierd over het hele land. Nescio brengt hen eens in de twee maanden bij elkaar. Inmiddels zijn ze zélf hoofdperso nen geworden, in Lekker boekie!, het boek dat Steman schreef over hun leesclub om andere jongeren, ouders en docenten te inspireren. Hoezeer hun mening over een roman soms ook uiteenloopt, over één ding zijn de jongens het eens: lezen heeft hun leven ten goede veranderd. Daan: ,,We zijn veel betere vrienden geworden, doordat we veel diepere gesprekken hebben gevoerd en onze meningen en gevoelens met elkaar hebben gedeeld.'' Wouter knikt. „Lezen heeft me gestimu leerd meer na te denken over mezelf en het leven, over de keuzes die ik maak. Hierdoor ben ik als mens gegroeid.'' Lekker boekie! van Bas Steman is versche nen bij Nieuw Amsterdam (€20). De Boekenweek voor Jongeren duurt tot en met 27 september. In geschenk boek 3PAK staan korte ver halen van Daniëlle Bakhuis, Pepijn Lanen Floor van het Nederend en Johan Fretz. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 31

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 111