O r Dansen op gospel biedt lol en troost in pandemie F-35 kan niet tegen onweer, piloten moeten omvliegen 10 NIEUWS 3V3 réi*» CORONALIED HYPE Wat hebben ze ge meen: personeel van het Catharina Zie kenhuis in Eindho ven, verplegers in Zweden, olifan ten in Zimbabwe en Ronaldo? Al lemaal heupwiegen ze op Jerusa- lema. De Zuid-Afrikaanse gospel- beat werd een jaar geleden online gezet door de Zuid-Afrikaanse dj en producer Master KG (24). In middels wordt het lied wereldwijd omarmd door veel zorgmedewer- kers die troost en lol zoeken in de coronapandemie. Toen de in Limpopo (de meest noordelijke Zuid-Afrikaanse pro vincie) geboren Kgaogelo Moagi (artiestennaam: Master KG) het nummer in 2019 uitbracht, kon hij niet vermoeden dat het zo zou aanslaan, ook al had hij wel eerder (kleinere) hits gescoord. Laat staan dat hij de componist zou worden van een soort coronahymne voor de wereld. KG nam het deuntje op in au gustus 2019, zette het online en kreeg wat positieve reacties. Hij belde zijn 'zuster', zangeres Non- cebo Zikode en vroeg of ze het nummer samen konden verbete ren. Dat gebeurde, en hoe. Inmid dels heeft KG 1,2 miljoen volgers op Spotify, is de video 125 miljoen keer bekeken op YouTube, staat het nummer in de Amerikaanse Billboards, op 1 in de Britse Afro- beat-hitlijst en is het wereldwijd het meest gedownloade nummer. Mijn thuis Een gospel met Zoeloe-tekst gaat de wereld rond en iedereen zingt mee. Jerusalema ikhaya lami, Ngi- londoloze, Uhambe nami, Zungan- gishiyi lana... Dat betekent zoveel als 'Jeruzalem, mijn thuis, red me en ga met me mee, laat me hier niet achter'. De boodschap: Jeruza lem is een stad voor alle religies die troost biedt aan alle mensen. Volgens Zuid-Afrikaanse mu ziekrecensenten is dit de succes volste Zuid-Afrikaanse song ooit en dan vooral dankzij de power- stem van Noncebo. ,,Dit is een lied in de stijl van Limpopo. Het is ver bazingwekkend te zien hoe men sen in heel de wereld hier op dan sen. Kinderen met grootouders. Soms grijpen de emoties me aan als ik zie wat het teweegbrengt", zei de best timide Masker KG on langs in een interview op de Zuid- Afrikaanse tv. ,,Ik wist niet dat dit een gospel was, maar dat geeft niet. Ik voel me gezegend dat ik dit mag doen", zei zangeres Noncebo. Meedansen De relatie met zorgwerkers zou zijn gelegd toen Zuid-Afrikaanse artsen en verpleegkundigen ont spanning zochten temidden van de corona-ellende. Zuid-Afrika is zwaar getroffen door het virus, met 650.000 besmettingen en bijna 17.000 doden. Over de hele wereld hebben be roemdheden, studenten, bouw vakkers en gezondheidswerkers inmiddels hun video's waarin ze meedansen in de #Jerusalema- Challenge, onder wie voetballer Ronaldo. En ook de Zuid-Afri kaanse minister van Financiën Tito Mboweni deed thuis in de keuken mee met de hype, al von den sommigen dat hij niet echt soepel was in de heupen. Inmid dels zijn er vele variaties, bijvoor beeld dansen met een bord eten in je hand. 'Het gaat erom optimis tisch te blijven tijdens de corona- viruspandemie', schreef een Zuid- Afrikaanse recensent. Eigenlijk werd het nummer ver beterd door jongens uit Angola die de pasjes aanstekelijk leuk maak ten. ,,De dans is oorspronkelijk Zuid-Afrikaans maar die uitvoe ring uit Angola is mijn favoriet, omdat die viral ging, waardoor de wereld werd uitgedaagd", zegt KG. In een interview, twee jaar gele den, werd de dj gevraagd waar hij van droomde. ,,Dat de hele wereld het merk Master KG kent", zei hij. In de studio werd gelachen. Heel de wereld kent hem nu. Zijn lied bestaat inmiddels al in verschil lende talen. Dat staat in een lijvige voortgangs rapportage over de verwerving van de F-35 die het ministerie van Defensie heeft vrijgegeven. De fout kwam in april dit jaar aan het licht. Bij vier Joint Strike Fighters van andere landen bleken leidingen van de brandstoftank te zijn aangetast. Dat is linke soep; het vergroot de kans op een explosie van brandstofdampen aan boord tijdens een blikseminslag. Technici ontdekten dat ook de leidingen van enkele nieuwe Ne derlandse F-35's zijn beschadigd. Daarop is direct een verbod afge kondigd voor het vliegen in de buurt van onweer. De kans op een blikseminslag moet sindsdien 'tot een minimum worden beperkt'. 46 kilometer Piloten moeten met een grote bocht om bekende onweerscellen heen vliegen. De rapportage spreekt van een straal van 25 nauti sche mijl, dat is ruim 46 kilometer. Vliegtuigen die op de grond staan, moeten bij onweer binnen 10 nautische mijl (18,5 kilometer) worden beschermd door een shelter of een bliksemafleider. 'Nederland heeft dit advies overgenomen', zo staat in de rapportage. De oorzaak van het probleem is onderwerp van nader onderzoek. Dat is in handen van het Joint Pro gram Office, dat de bouw van de vliegtuigen in de Verenigde Staten coördineert. Kinderziektes De nieuwe straaljager kampte eer der met kinderziektes. Zo trilden de bouten van het ophangsysteem van het boordkanon los. Verder bladdert bij 15 procent van de gevechtsvliegtuigen de coating van het doorzichtige dakje af. Dat komt door het gebruik van een nieuw soort afdichtingskit. Inmid dels wordt de oude kit weer ge bruikt. Nederland heeft 46 F-35's besteld. Het eerste vliegtuig landde eind 2019 op Vliegbasis Leeuwarden. In Leeuwarden staan er nu vier. De wereldwijde coronacrisis zorgt maar voor een beperkte vertraging bij de uitlevering, zo blijkt. Defen sie verwelkomt dit jaar nog drie vliegtuigen, in de jaren erna volgen de overige toestellen. Voor de totale aanschaf ligt ruim 6 miljard euro klaar. Het positieve nieuws: de prijs per stuk daalt. De fensie hoopt aan het eind 179 mil joen euro over te houden van het investeringsbudget. In 2013 kostte een enkele Joint Strike Fighter 86,1 miljoen dollar. Dat is gedaald naar 70,8 miljoen dollar dit jaar. Nederland Een swingende gospel uit Zuid- Afrika is inmiddels het troostlied van zorgmedewerkers wereldwijd. En iedereen doet het bijbehorende dansje. zaterdag 19 september 2020 GO e saema De nieuwe straaljager F-35 kan niet tegen onweer. Piloten moeten met een grote boog om onweersbuien heen vliegen. Geparkeerde vliegtuigen dienen standaard in een shelter te staan. Kees Graafland Den Haag Nederland heeft 46 F-35 besteld. foto afp Bob van Huët Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10