'Die Amerikaanse remake is totale bullshit' 'Mijke de Jong is onze beste regisseur' 28 MARTIJN FISCHER KIEST BRIEF VOOR DE KONING Acteur: Martijn Fischer (52) Gouden Kalf voor: Bloed, Zweet Tranen Favoriete film: Brief voor de Koning (2008) ,,Ik vind dat er best wat meer waardering zou mogen zijn voor de films die Johan Nijenhuis maakt. Romcoms zijn totaal niet het genre dat ik zelf graag kijk, maar voor de doelgroep zijn het leuke films en hij kent het genre als geen ander. Ze zijn ook nog eens ontzettend leuk om te spelen, en goed ge- draaide, verzorgde producties. Dat maakt dat ze wel degelijk bestaansrecht hebben. Zelf heb ik enorm genoten van Brief voor de Koning. Het boek las mijn oma aan me voor. De film, met Yannick van de Velde, heeft de sfeer van het boek goed ge troffen. Je ziet dat ze niet bulk ten van het geld, dat zie je aan de sobere aankleding en de magere massascènes. Maar je ziet tegelijkertijd óók dat het daar niet om gaat. Er wordt echt een verhaal verteld, op een eenvoudige maar eerlijke manier. Dat vind ik tien keer smaakvoller dan hoe ze dat in Hollywood doen. Als ze door het bos galopperen, is het ten minste een echt bos, en niet iets dat uit een computer komt. Als iets goed is gespeeld, kan het mij niet schelen hoe hoog het budget was. Nu zag ik toe vallig laatst dat Netflix een serie heeft gemaakt van Brief voor de Koning. Schandalig is die, heel Amerikaans, en eerder gemaakt voor social media en Tiktokjeugd dan dat er recht werd gedaan aan het boek - waar het nauwelijks iets mee te maken had. Mijn zoons van 16 en 13 waren het met me eens, die vonden het totale bullshit.'' ben al in 2002 op haar afge stapt om te zeggen dat ik graag eens met haar wilde werken. Onze laatste samenwerking was in God Only Knows. Ik kreeg er een Gouden Kalf voor, maar zat op dat moment thuis met een burn-out. Of zoals ik het noem: een burn-in, van jaren te veel hooi op mijn vork. Ik zat bij de bekendmaking in mijn eentje thuis voor de tv, met een taartje. Ik heb genoten; het was toch een jongensdroom die uit kwam. En nu wordt er op het Nederlands Film Festival een handdruk van me in het trottoir gelegd. Dat voelt fijn. Ik had ja renlang een relatie met Jeroen Willems, die daar al een plek had en in 2013 overleed. Nu kom ik er lekker bij te liggen.'' MARCEL MUSTERS KIEST BLUEBIRD Acteur: Marcel Musters (61) Gouden Kalf voor: God Only Knows (2019) Favoriete film: Bluebird (2004) Bluebird van Mijke de Jong, die moet iedereen zien. Zover is het nog lang niet. Ik sprak een vriendin die erg van films houdt, maar die had er nog nooit van gehoord. Mijn tip: hij staat ge woon op NPO Start. Het ver haal - tiener wordt gepest - klinkt enorm cliché, maar is zo goed verteld, bijzonder in beeld gebracht en er wordt zo goed gespeeld, dat het me enorm raakte. Het is een subtiel drama met weinig tekst, maar als kij ker ervaar je hoe zij zich voelt. Extra knap is dat het meisje toen nog helemaal geen actrice was. Dat is ook typisch Mijke de Jong, die is perfect in cas ting en bouwt samen met je de rol om je heen. Ik vind haar de beste regisseur van het land en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 108