'Een fantasiewereld die op en top Nederlands is' 'Willem van de Sande Bakhuyzen was virtuoos' 26 Spoorloos maakte ook al zo'n verpletterende indruk op me. Die film komt uit de jaren 80 - toen was ik nog niet geboren. Ik denk dat ik stiekem ben blij ven hangen toen die op tv kwam, of ik heb hem uit de videotheek. Maar er zijn ook jeugdfilms die bepalend waren. Abeltje natuurlijk! Een fantasie wereld die toch heel op en top Nederlands was. Niet de fantasy die je van Lord of the Rings kent, maar met een doodgewoon normaal Neder lands jochie in de hoofdrol. En ook Lang leve de Koningin was fantasierijk. Dat meisje uit die film, zo wilde ik ook zijn! Mijn gevoel zegt dat de Neder landse film te veel is gaan fo cussen op realisme. Mij lijkt het gezond om wat meer out of the box te denken.'' MELODY KLAVER KIEST ABELTJE Actrice: Melody Klaver(29) Gouden Kalf voor: Rafaël Favoriete film: Abeltje (1998), Lang leve de Koningin (1995) ,,Er is me verteld dat ik de jong ste genomineerde actrice uit de Gouden Kalf-geschiedenis ben. Ik was 15 en genomineerd voor mijn allereerste film, Diep. Dat ik zou verliezen wist ik al direct; ik kwam net kijken maar ik wist echt wel wie Carice van Houten en wat Zwartboek was. Ik vond het gewoon al een feest om rond te mogen lopen op zo'n gala. En Paul Verhoeven te ontmoeten! Want toen ik klein was, was ik dol op Show girls en Basic Instinct. Ja, klopt, dat zijn niet bepaald kinder films, maar mijn liefde voor ac teren is ontstaan omdat ik al op jonge leeftijd naar volwassen films keek. De eindscène van Willem van de Sande Bakhuy- zen was een virtuoos. Daarna ben ik direct al zijn andere werk gaan kijken. Een talent als hij, of bijvoorbeeld Paul Verhoeven, missen we op dit moment, met uitzondering van Alex van Warmerdam mis schien. Ik denk dat dat gemis te wijten is aan het feit dat er te weinig geld naar cultuur gaat en er te veel films worden ge maakt volgens een beproefde formule. Wat Nederlandse films betreft zie je meer roze posters met het woord 'liefde' erop dan dat Al Pacino 'fuck' zegt in Scarface. Ik pleit voor meer ri sico. Er loopt genoeg jong ta lent rond; Sam de Jong, Sophie Dros, Isabel Lamberti of Victor van de Valk van Nocturne, de potentie is er. Ik hoop dat men inziet dat deze makers onze toekomst zijn en niet Liefde is te gek, deel 3.'' ROBERT DE HOOG KIEST CLOACA Acteur: Robert de Hoog (31) Gouden Kalf voor: Skin Favoriete film: Cloaca (2003) ,,Wat de beste Nederlandse film is, daar kun je lang over naden ken. 'De beste' vind ik in onze context onzinnig; we zijn geen voetballers. En kijk je naar de plek in de filmgeschiedenis, of wat anno nu goed is? Soldaat van Oranje vond ik als jonge jongen prachtig. Natuurlijk. Maar de film die me het meest heeft gegrepen, was Cloaca. Ik zal 17 zijn geweest en was er compleet ondersteboven van, zó goed vond ik hem. Ik had net de opnames van Skin achter de rug en was dus een compleet groentje. En toen zag ik dit. De rol van Pierre Bokma is weer galoos, en dat geldt ook voor de rest van het gezelschap. Maar de show wordt echt gestolen door de regisseur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 106