'First Kill toont een wereld die je niet kent' 'Alles is raak, alles klopt in deze film' Verbeek doet dat, met ontzet tend rijk spel, en De Noorderlin gen van Alex van Warmerdam. Dat is sowieso iemand die bijna als een beeldend kunstenaar zijn eigen stijl en taal schept. Maar als ik één verpletterende film moet kiezen, dan is dat First Kill. Een documentaire, want in Nederland maken we al heel lang hele mooie en bijzon dere documentaires. First Kill laat je in een wereld duiken die je niet kent; dat is voor mij precies de reden waarom ik toneel wilde spelen, wilde acte ren. De film toont wat de schoonheid van oorlog is, hoe gek dat ook klinkt. Legitiem moorden blijkt een soort drug voor enkele veteranen; een wereld die ver van mijn bed is, maar die deze documentaire toch inzichtelijk maakte.'' MONIC HENDRICKX KIEST FIRST KILL Actrice: Monic Hendrickx (53) Gouden Kalf voor: De Poolse bruid, Nynke, Het Zuiden, Penoza Favoriete film: First Kill (2017) ,,Mijn eerste Kalf kreeg ik voor mijn eerste filmrol, in De Poolse bruid. Daarvoor deed ik theater en wat tv, maar door die pro ductie ben ik verliefd geworden op het medium film. Wat ik jam mer vind, is dat mensen zo vaak het stempel 'on-Nederlands goed' gebruiken. Dat vind ik zelfs een beetje een belediging. Ik hoor dat ook vaak over Penoza. Wat een onzin; dat rauwe is juist heel Amsterdams. En De Poolse bruid, die door een Algerijn werd geregisseerd, noemen ze dan weer typisch Nederlands. Tja. De afkomst maakt mij niet uit, wel of een film je in een universum binnen zuigt. Langer licht van David TYGO GERNANDT KIEST KARAKTER Acteur: Tygo Gernandt (46) Gouden Kalf voor: Van God los en Het Schnitzelparadijs (gedeeld met andere mannelijke bijrollen) Favoriete film: Karakter (1997) „Corona heeft ook in onze sec tor huisgehouden - theater de Krakeling, waar ik ooit begon, bestaat niet meer - maar op een of andere manier ben ik tijdens de pandemie toch druk gebleven. Mijn laatste film, De piraten van hiernaast, beleefde de eerste rodeloperpremière na de lockdown. Mijn volgende film Casanova's is de enige film die in coronatijd is gedraaid. Een romcom op 1,5 meter. Klinkt dat spannend of niet? Verzeke ringstechnisch was het wel een dingetje. En op de set heb je het liefst de cameraman op je schoot. Dat kon niet, maar op het doek zie je er straks niks van. Een Nederlandse film die een enorme indruk heeft gemaakt is Simon. Ik was blown away door het spel van Cees Geel. Maar mijn absolute favoriet van de laatste veertig jaar is Karakter. Daarin is alles raak, alles klopt. Fedja van Huêt en Jan Decleir zijn fantastisch samen. In de film zit een 3 minuten durende, vloeiende beweging van een camera die is gemonteerd op een kraan en het hele gebouw doorgaat. Daar hou ik van. Fedja en ik kennen elkaar vanaf ons 12de, van De Krakeling dus. We zaten samen in de eerste honderd afleveringen van GTST. Maar terug naar Simon en Karakter: soms heb je een film met een geweldig script, de juiste cast, het juiste ritme en de regisseur die dat allemaal bij elkaar brengt.'' ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 25

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 105