Huil je? EGBERT JAN -» - Egbert Jan Riethof (66) is journalist. Hij heeft een dochter (27) en een zoon (25). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. Egbert Jan is soms een beetje emo of sentimenteel. Maar echt huilen? Dat is jaren geleden. De vrouw laat het hoofd diep hangen, wrijft in haar ogen. De ander: ,,Huil je?'' De een knikt heftig. De ander slaat een arm om de een heen. Dit is een scène in de Neder landse film Twee vrouwen (1979). D e gelijknamige roman van Harry Mulisch lag eraan ten grondslag. Het is sinds Turks fruit (1973) een traditie: neem een hoogwaardig literair product, maak er een blaartrekkende filmversie van en doe net alsof 'de Nederlandse film volwassen is geworden'. Destijds heb ik opgezocht of deze scène ook in Mulisch' boek voorkwam, maar nee. Doe je dat, aan iemand vragen 'huil je?'? En als jij huilt en iemand vraagt 'huil je?' - knik je dan? Volgens mij niet. Ik huil zelden en de laatste keer is al jaren geleden. Beetje emo of sentimenteel, bijvoorbeeld als mijn bejaarde huiskat er niet meer in slaagt op de vensterbank te springen, tel ik dan niet mee. Wat ik me duidelijk herinner van tranen in het verleden: ik vond dat het er tijd voor was. Ik stond ze het rollen toe, de tranen, en zorgde ervoor dat de omgeving het mee kreeg. Geen denken aan dat ik het in m'n eentje deed. De emotie was authentiek, de uitvoering geregis seerd. Dit gebeurt dagelijks, op werk vloeren, in binnenkamers. Huilen kan 'echt' zijn en toch een ander doel dienen. Bij een ruzie in een relatie is degene die het eerst huilt in het voordeel. Een machtig wapen. Een paar weken geleden liet minister van Justitie Ferd Grap- perhaus in de Tweede Kamer precies op het juiste moment met diep gebogen hoofd een gortdroge snik horen, het was meer de hik van een varken in doodsnood maar iedereen herkende het signaal: de grote, waardige ambts drager huilt. De Kamer stil, Geert Wilders machteloos in zijn bankje. In een besloten overleg met de politie had de minister, bleek later, dezelfde snik laten horen. Partijgenoot Hugo de Jonge zat erbij met de obligate grimas van mededogen. Innemend was de reactie van Mark Rutte. Hij keek geschrokken opzij: huh? Hij had willen vragen: Ferd, huil je? Ferd zou hebben geknikt. ZATERDAG 19 SEPTEMBER 2020 23

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 103