Bijna helft van de GGD's voerde coronatests niet juist uit 9 CORONA REGIOMAATREGELEN Met gerichte ingrepen moet de tweede coronagolf gebroken worden. Al is het de vraag hoe effectief dit regionale experiment is. Steden afsluiten is geen optie: ,,We leven niet in de middeleeuwen.'' et aantal besmettingen loopt in en rond de grote steden zo hard op dat er vandaag nieuwe maatre gelen volgen. Steden en (veiligheids-)regio's gaan niet op slot, reizen blijft mogelijk, verwacht een ingewijde. Wel voert het kabinet in een aantal regio's een avondklok in voor de horeca, werd gisteravond be kend. RIVM-directeur Jaap van Dis sel opperde deze maatregel vorige week al in deze krant. ,,Studentenso- ciëteiten en horeca 's avonds laat dicht, beperking van het aantal soci ale contacten: zulke maatregelen hebben dan effect", zei Van Dissel. Actie is nodig nu het aantal be smettingen maar blijft oplopen. Gis teren noteerde het RIVM het record aantal van 1766 nieuwe gevallen, in ziekenhuizen loopt het aantal patiën ten ook op, al is er nog geen sprake van een tweede golf in de zorg. 'Optimale lockdown' En zo gaat de Nederlandse virusbe strijding een nieuwe fase in, waarbij regionale ingrepen verkozen worden boven landelijke actie. De bazooka van dit voorjaar - een landelijke in telligente 'lockdown' - blijft in de kast, met een scalpel hopen kabinet en burgemeesters het virus er nu weer meer onder te krijgen. Hierbij Ik vind het te makkelijk alleen naar de studenten te wijzen Nederlanders leven intensief samen en reizen veel gaan ze op zoek naar een 'optimale lockdown' die de economie spaart en het virus controleert: ,,Dat zal niet waterdicht zijn, natuurlijk", zegt Frits Rosendaal, hoogleraar klinische epidemiologie aan de Universiteit van Leiden. ,,We leven niet in de middeleeuwen, waarin steden afge sloten werden met wachters voor de poorten om de pest buiten de deur te houden. Maar met gerichte maatre gelen kun je best het aantal potenti ële contacten verminderen, minder mensen naar de stad laten komen." Hoewel burgemeesters bij eerdere restricties nog last hadden van hore- catoerisme uit gebieden waar regels strenger waren, denkt Rosendaal dat bijvoorbeeld studenten niet zomaar 100 kilometer verderop feest gaan vieren. ,,Maatregelen moet je wel enigszins grofmazig nemen, op re gionaal niveau, voor provincies, of zelfs voor de Randstad." Afgelopen voorjaar werd ook nog even geprobeerd om zulk maatwerk te leveren, maar corona was al zo breed verspreid dat de hygiëne- en reisregels voor Brabant na zes dagen uitgebreid werden tot de rest van het land. ,,Nederlanders leven intensief samen en reizen veel", zei RIVM-di- recteur Jaap van Dissel toen in een toelichting. Dat klonk als: het 'dorp Nederland' lijkt te klein voor lokaal ingrijpen. Maar ditmaal is het anders, denken kenners. Door het intensieve testbe- leid en de algemene maatregelen (af stand houden, thuis blijven bij klachten) is er meer kans om clusters heel precies aan te pakken. Snelheid is gezien de rappe stijging dan wel geboden, waarschuwden de virolo- gen en experts van het Outbreak Ma nagement Team (OMT) afgelopen week in hun advies, zo meldt een bron. ,,Het is vervolgens aan het ka binet en de veiligheidsregio's wat er moet gebeuren." Al zijn de mogelijkheden beperkt, want aan veel extra knoppen kunnen de bestuurders niet draaien. Hand having kan op plekken misschien strenger, communicatiecampagnes onder doelgroepen kunnen gelan ceerd worden, hotspots kunnen dicht of beperkt open, maar de vraag is of het gros van de besmettingen daarmee wordt voorkomen. De GGD's slaagden er afgelopen week in bij een kwart van de nieuwe gevallen een vermoedelijke besmet tingslocatie aan te wijzen. En daaruit blijkt dat nog altijd meer dan de helft daarvan herleid kan worden naar de thuissituatie, 10 procent raakte besmet bij andere familiegele genheden, nog eens 10 procent op het werk, zo'n 6 procent bij vrien den. Studentenverenigingen en - feestjes vormen in dat GGD-staatje slechts 1,8 procent van de besmet tingsbronnen, horeca is goed voor 5,5 procent. Rosendaal: ,,Daarom vind ik het ook te makkelijk om alleen naar de studenten te wijzen, ze zijn ook weer niet met zóveel." Dat constateert de Inspectie Ge zondheidszorg en Jeugd (IGJ) na onderzoek in alle 25 GGD-regio's dat is uitgevoerd in juli en augus tus. De inspectie uit forse kritiek op de manier waarop de GGD's de tests afnamen, zo blijkt uit het rap port dat vandaag is uitgekomen. ,,Bij bijna de helft van de GGD's ziet de inspectie hier verbeterpunten'', verklaart de toezichthouder. De 'meeste verbetering' is vol gens de inspectie te behalen 'bij het uitvoeren van de tests'. Meerdere GGD's wijken af van de Covid-19- richtlijn van het RIVM, die uitge breid beschrijft hoe tests moeten worden afgenomen. ,,GGD-mede- werkers waren zich onvoldoende bewust van het risico op besmet tingsgevaar bij het afnemen van een test'', constateert de in spectie. Volgens hoofdinspecteur Korrie Louwes van de Inspectie voor Ge zondheidszorg en Jeugd gaat het daarbij om 'praktische verbeter- punten, die de GGD's direct heb ben opgepakt'. ,,Het beeld dat de helft van de GGD's van alles niet op orde had, is echt niet terecht.'' Volgens de hoofdinspecteur is nergens geconstateerd dat er daar door mensen nodeloos zijn besmet. ,,Maar het risico was er wel'', aldus Louwes. Zo kon het volgens haar misgaan bij het 'op een goede ma- nier terugzetten van testbuisjes en bij het aan- en uittrekken van be schermingsmiddelen'. ,,Er is altijd een risico dat er iets van het virus op een schort landt, omdat je ook besmette personen test. Als je dan je schort niet goed uittrekt, is dat Het kon misgaan bij het terugzetten van de testbuisjes, meldt de inspectie riskant.'' De inspectie adviseert in het rapport meer aandacht te heb ben voor 'de omgang met persoon lijke beschermingsmiddelen', het scheiden van schoon en vuil afval en de manier waarop het afval wordt afgevoerd. vrijdag 18 september 2020 'De stadspoorten dichtgooien kan in deze tij d niet' Niels Klaassen Den Haag - Frits Rosendaal, hoogleraar klinische epidemiologie -Jaap van Dissel, RIVM De uitvoering van coronatests werd bij bijna de helft van de GGD's niet op de juiste manier gedaan, blijkt uit onderzoek van de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. Zo waren GGD-mede- werkers zich onvoldoende be wust van besmettingsgevaar bij de testafname en werden be schermingsmiddelen niet altijd op de goede manier gebruikt. Marcia Nieuwenhuis Utrecht Een GGD- medewerker voert een test uit. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 9