Een lokale lockdown kan lukken, kijk naar Leicester Bij Amsterdamse pizzachef lust iedereen de korstjes Duitse badgasten vertrekken halsoverkop uit hotels in Scheveningen om code rood behind your scenes 8 NIEUWS Canon Noem Vincenzo Onnembo (38) geen 'pizzabakker', daarmee doet u hem tekort. Pizzachéf is de juiste benaming. De Napoli- taan neemt zijn vak net zo se rieus als elke andere chef-kok. Werkt twaalf tot veertien uur per dag, ge bruikt alleen de beste ingrediën ten en streeft naar perfectie. Zo rijst zijn pizzadeeg tot wel 60 uur lang. „Daardoor wordt de smaak en beet alleen maar beter'', legt hij uit. „Mensen die normaal de korst laten liggen, beginnen er hier mee.'' Zijn aandacht voor details werpt vruchten af. Restaurant nNea was vorig jaar maar net open toen het tot hun verras sing de lijst van beste 50 pizze ria's van Europa binnenkwam. Op nummer 13 (voor alle duide lijkheid: van de pizzeria's büi- ten Italië, Italiaanse pizzazaken vormen een aparte categorie). De prijs was een verrassing, omdat Nederland in de dertig jaar ervoor niet eerder op de pizzawereldkaart belandde. Dit jaar plaatste de jury van 50 Top Pizza nNea op plek 8. Onnembo wil geen klassieke pizzeria zijn, liever ontdekt hij nieuwe smaken. ,,Ik laat me beïnvloeden door andere keu kens, de Franse bijvoorbeeld. Ik omarm de oosterse keuken en houdt van fusion. Ik heb zelfs een gerecht met paksoi op de kaart staan.'' Voor wie wil langskomen: je kunt niet roepen watje op je pizza wilt. Of zeggen: laat dat ingrediënt maar weg. ,,Het zijn gerechten die we zorgvul dig hebben ontwikkeld, je kunt niet zomaar iets weglaten.'' Ook tijdens de coronacrisis bleef de pizza in trek. Niet dat nNea ineens ging bezorgen. Wat wel werkte: bevroren exemplaren verkopen. ,,Het was heel druk'', zegt Onnembo. Burgemeester Peter Soulsby van Leicester voelde zich voor gek ge zet door de regering, toen zijn stad en enkele omliggende ge meenten op 29 juni voor de tweede keer in lockdown moes ten. Bijna drie maanden later be hoort de flamboyante politicus tot één van de grootste voorstan ders van lokale interventies om de verspreiding van het coronavi rus in te dammen. Leicester fun geert tot zijn genoegen als voor beeld voor de rest van het land. De schoonheidsprijs verdiende de afgrendeling van de stad in de East Midlands niet, al logen de cijfers er niet om. Met een be smettingsgraad van 159,1 per 100.000 inwoners gold Leicester met afstand als de grootste brandhaard in het Verenigd Ko ninkrijk. Met forse tegenzin gaf de be volking gehoor aan de opgelegde maatregelen. Scholen bleven dicht. Kroegen en restaurants moesten de geplande heropening uitstellen. Op de Golden Mile, één van de Aziatische buurten, konden juweliers hun frustratie niet verber gen. Deze klap, zo dachten ze, ging vrij wel zeker leiden tot een faillissement. De stem ming draaide bij, toen meer gedetailleerde in formatie beschikbaar kwam. De verspreiding van het virus concentreerde zich in twee wijken, waar veel naaiateliers zitten en grote gezin nen in kleine huizen wonen. Bovendien werd duidelijk dat men sen zich niet aan social distancing hielden en niet wisten hoe zich moesten iso leren. Een toenadering van West minster vergrootte het begrip. Leicester kreeg 3 miljoen euro om getroffen bedrijven te helpen. Gelijktijdig hield de stad haar in woners nauwgezet op de hoogte. Beloning Als beloning voor het dalende aantal besmettingen mocht Lei cester langzaamaan de teugels la ten vieren. Eind augustus gingen, als laatste, de sportscholen en zwembaden open. Met een be smettingsgraad van 25,9 zat de stad (kortstondig) onder het lan delijk gemiddelde. De 'local lock- down' werkte, al ging het met vallen en opstaan. Dat ve len zich beroofd voelden van hun vrijheid, geldt voor experts als een noodzakelijk kwaad. Ilan Kelman, hoogle raar Disasters Health aan University College London, beschrijft een plaatselijke lockdown als een 'adequaat middel'. ,,Als mensen zich niet houden aan vrijwillige maatregelen - twee meter afstand bewaren, mond kapjes gebruiken als dat niet mogelijk is en han den wassen - dan nemen de besmettingen expo nentieel toe, waardoor de zorg overbelast raakt. In dat geval moeten lockdowns worden opge legd." De lockdown in een specifiek gebied als straf voor burgerlijke ongehoorzaamheid valt voor Kel- man te billijken. ,,Landelijke lockdowns zorgen overal voor problemen. Een plaatselijke is een nuttige en effectieve manier om het virus in te dammen, met name door het gebruik van ver schillende niveaus." Oadby and Wigstan, een nabu rige gemeente van Leicester, krijgt mogelijk voor een tweede keer met het scenario te maken. De besmettingsgraad steeg in een week van 43,8 naar 138,6. Leicester staat nu op 80, zoals veel middel grote steden in Engeland. De re acties hierop bewijzen het succes van de keuze om het gebied af te grendelen. De gemeente neemt, met specifieke cijfers in de hand, zelf het initiatief. Burgers, dankzij heldere infor matie goed op de hoogte, accepte ren de aanstaande versobering van het openbare leven, zoals een onderzoek van mediaplatform Leicester Mercury leerde. Ze wij zen niet meer beschuldigend naar premier Boris Johnson, maar naar elkaar. ,,Lang niet iedereen zet zijn beste beentje voor om el kaar te beschermen", somberde een bejaarde vrouw. ,,Ik ben te leurgesteld." Great to have you back in Leicester SCHEVENINGEN Duitse ho telgasten hebben gisteroch tend massaal hun koffers in gepakt in Scheveningen om hun vakantie te onderbreken en eerder naar huis te ver trekken. De uitstroom kwam op gang nadat Duitsland de pro vincies Zuid- en Noord-Hol land aanwees als corona-risico gebied. Reizigers uit Noord- en Zuid-Holland zijn verplicht zich bij aankomst in Duitsland te melden bij het Gesundheit- samt, de Duitse GGD, en moe ten in quarantaine. Als ze een negatieve coronatest kunnen overleggen, hoeft dat niet. Voor de Haagse hotelonderne mers is het slikken. ,,Na het nieuws uit Duitsland hebben we Duitse gasten gehad die a la minute uitcheckten'', vertelt di recteur Thea van de Koppel van Badhotel Scheveningen. De te lefoon stond gisteren roodgloei end, doordat Duitsers hun ge boekte weekendje nazomeren anuleerden vanwege de code rood. Ook bij het Kurhaus en het Europa Hotel in de bad plaats regende het afzeggers. Een grote tegenslag, aldus de di recteur van het Badhotel dat na de intelligente lockdown van maart een nieuwe financiële klap moet incasseren. ,,De volksgezondheid is belangrijk, maar dit is economisch gezien nu wel de doodsteek", zegt ze. ,,We houden ons hart vast. Financieel gaat het ons heel erg schaden." Duitse achterblijvers zijn er overigens ook. Zoals Hetty en Tony Bernert uit Koblenz. Ze genieten van hun etentje op de boulevard. ,,Bis jetzt war es gut", zeggen ze. De quarantaine die hun thuis staat te wachten? ,,Not a problem for us.'' Canon Canon EOS 90D Body Veelzijdige DSLR met 32.5 megapixel APS-C sensor. Levert haarscherpe foto's tot lOfps en video's met resoluties tot 4K in 30f ps vrijdag 18 september 2020 Dol op échte pizza? Dan moet je bij Vincenzo Onnembo zijn. Hij maakt de lekkerste van ons land. Zijn restaurant nNea in Amsterdam behoort tot de wereldtop. Ellen den Hollander Amsterdam De binnenstad van Leicester. foto reuters Leicester ging eind juni als eer ste plaats in West-Europa voor de tweede maal in lockdown. De Engelse stad fungeerde met succes als een proeftuin voor de rest van het land. Geert Langendorff Leicester <-2m -» Please avoid close contact, allow a 2 metre distance between yourself and others KORTING ONTVANG SHOPTEGOED1 Art.nr: 12314117

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8