7 Invloedrijke imam en kroonprins tonen intentie tot toenadering Joodse staat Na de Verenigde Arabische Emiraten normaliseert nu ook Bahrein na ruim 70 jaar zijn betrekkingen met Israël. Plaveit deze stap de weg voor de 'verzoening van de eeuw': Saoedi-Arabië met de Joodse staat? Als een gezonde dialoog wordt genegeerd, voert haat de boventoon Normale betrekkingen tussen Israël en Saoedi-Arabië? Tot afgelopen zo mer zou iedereen die hun relatie volgt in lachen zijn uitgebarsten. Een verzoening tussen de Joodse staat en het conservatieve bolwerk van de is lamitische wereld werd voor onmo gelijk gehouden. Maar zo onhaalbaar is het niet meer. De eerste twee Ara bische staten zijn Saoedi-Arabië al voorgegaan. Eerst de Verenigde Ara bische Emiraten (VAE) en, vorige week vrijdag, Bahrein. Zij worden daarbij gedreven door economisch voordeel, de rivaliteit met aartsvijand Iran en immense druk van de rege- ring-Trump. Vooral de stap van Bahrein brengt speculaties over Saoedi-Arabië op gang. Het koninkrijkje met 1,2 mil joen inwoners, is een vazal van Sa- oedi-Arabië, zonder de steun van Riyad kan het niet bestaan. Ook let terlijk, het eiland is met een 25 kilo meter lange verbinding verankerd aan het Saoedische vasteland. Bovendien koppelt de Saoedische machthebber, Mohammad bin Sal man, voor het eerst, afgelopen maand, eisen aan een mogelijke er kenning van de Joodse staat. Dat doe je alleen als je de intentie hebt om toenadering te zoeken. Preek En dan is er nog de opmerkelijke preek van de imam van de Grote Moskee van Mekka, het hart van de islam. Abdulrahman al-Sudais zette de deur open voor toenadering door een lans te breken voor een dialoog, een betere relatie met niet-moslims, waarbij hij Joden expliciet noemde. Genoeg ingrediënten voor speculatie over de verwerkelijking van de 'on mogelijk verzoening', tussen Saoedi- Arabië en Israël. De preek van de imam in Mekka zorgt niet alleen voor discussie in het buitenland. Ook in Saoedi-Arabië zelf woedt een debat, vooral op soci ale media omdat velen zijn oproep zien als het begin van een normalisa tie met Israël nu de VAE en Bahrein die stap al hebben gezet. Abdulrah- man al-Sudais haalde verscheidene keren verhalen van de profeet Mo- hammed aan waarin hij wees op het belang van goede relaties met niet- moslims. ,,Als een gezonde dialoog tussen mensen wordt genegeerd zul len delen van de wereldbevolking met elkaar in botsing komen en zal de taal van geweld, uitsluiting en haat de boventoon krijgen'', aldus de zeer invloedrijke imam. Hij waar schuwde voor 'facties en groepen die zijn misleid' en andere gedachten hebben. ,,Het is belangrijk leiders en autoriteiten te gehoorzamen'', aldus de geestelijke. Zijn opmerkingen vielen niet overal in goede aarde. Critici maak ten Abdulrahman al-Sudais op soci ale media het verwijt dat hij 'mis- bruik maakte van het platform van de meest heilige moskee van de is lam. Zij maken zich vooral zorgen over de gevolgen van de verzoening van Israël met de VAE en Bahrein voor de Al-Aqsa-moskee in Jeruza lem, de op twee na heiligste plek van de islam. De toenadering zou in hun ogen kunnen leiden tot een wijziging van de status-quo over de moskee. Volgens een akkoord tussen Israël en Jordanië hebben Joden wel toegang tot Al-Aqsa maar mogen ze er niet bidden. Conservatieve moslims vre zen dat normalisering van de betrek kingen met Arabische landen ertoe zal leiden dat de islam zijn greep ver liest op de moskee. Behoedzaam Maar ook critici in Saoedi-Arabië zul len zich moeten neerleggen bij de besluiten van kroonprins Moham mad bin Salman, de sterke man in het land. Hij gaat tot nu toe uiterst behoedzaam te werk in het gevoelige dossier. Het blad Middle East Eye ont hulde onlangs dat de kroonprins een bezoek aan Washington voor een ontmoeting met de Israëlische pre mier Benjamin Netanyahu onlangs op het allerlaatste nippertje had afge zegd omdat hij vreesde dat het nieuws erover zou uitlekken en zijn bezoek aan de Amerikaanse hoofd stad daarom zou uitdraaien op 'een nachtmerrie'. Volgens bronnen zou Trumps adviseur en schoonzoon Ja- red Kushner hebben aangedrongen op de ontmoeting om Bin Salman weer op het schild te hijsen als 'jonge Arabische vredestichter'. Hij zou zich daarbij met zijn volle gewicht achter het akkoord van de VAE met Israël scharen. Kort daarna werd duidelijk dat ko ning Salman nog wel degelijk invloed heeft op de kroonprins. De vorst en andere vooraanstaande leden van de koninklijke familie Saud eisen dat er pas een verzoening kan komen met de Joodse staat als Israël met de Pa lestijnse leiders een akkoord sluit over een Palestijnse staat. Met Jeruza lem als hoofdstad. In dat geval heeft zeker president Donald Trump haast. Dan moet hij razendsnel een ander helemaal voor onmogelijk gehouden akkoord tot stand brengen, dat tussen Israël en de Palestijnen. De Ameri kaanse president wil dolgraag vóór Election Day, de presidentsverkiezin gen begin november, Saoedi-Arabië zover krijgen om de betrekkingen met Israël te normaliseren. Uiteraard met een ceremonie op het Witte Huis. Maar tot nu toe gaat Moham med bin Salman niet verder dan het sturen van gezanten met de bood schap dat er eerst een volwaardige deal met de Palestijnen moet komen. In dat geval kan het nog wel eens lang duren, zeker als Trump wordt herkozen. Het door zijn schoonzoon uitgewerkte vredesvoorstel voor het Israëlisch-Palestijnse conflict houdt alleen rekening met de Israëlische, niet met de Palestijnse belangen. Het is ontwikkeld over de hoofden van de Palestijnse leiders heen. vrijdag 18 september 2020 GO Saoedi-Arabië zet deur naar Israël op een historische kier Hans van Zon Rotterdam/Mekka Premier Netanyahu (Israël), president Trump (VS) en de ministers van Bahrein en VAE na ondertekening van een ak koord. FOTO'S GETTY Netanyahu en Trump zijn trots op wat ze hebben bereikt, maar er is nóg een uitdaging: een deal met de Palestijnen. -Abdrahman al- Sudais, imam Grote Moskee in Mekka

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 7