LINDA AKKERMANS Fatsoen Honderd uur film ontdekt over verborgen gezin AUTOWEEK 38 LIGT NU IN DE WINKEL OF BESTEL JE OP AUTOWEEK.NL ZONDER VERZENDKOSTEN 6 Waarom de plug-in hybride hot is en hoe zuinig zijn ze echt? Test Mercedes A250 e: komt ver elektrisch en is zuinig op benzine Is LPG nog steeds een optie: VW Passat getest als diesel, op Ipg en als Dubbeltest Skoda Octavia-Honda Civic: mimte anders verpakt HONDA CIVIC - SKODA OCTAVIA Column Pagina's lang las ik in de bij lage van deze krant over de nationale sportweek van NOC*NSF. Dat sporten goed is voor je hoofd. Dat het jongeren op het rechte pad houdt. En zij die zich in het zweet werken, melden zich bo vendien minder vaak ziek. Helaas hebben zulke goedbedoelde aanmoedigingen op mij als sport- hater hetzelfde effect als wat stop- tober op menig roker heeft: uit recal- citrantie juist met doen wat goed voor je is. Ik had er dit hele stukje over kun nen voltikken, maar toen hoorde ik dat FC Emmen op zoek moet naar een nieuwe sponsor. De naam EasyToys, I*s van de seksspeeltjes, mag van de KNVB niet op hun shirt. Even twijfelde ik: zou ik wel van onderwerp switchen? Want toen ik hier deze week schreef dat het écht niet gek is om sexy foto's van jezelf te stu ren, had ik daarna een mailbox vol sneue, geile praat jes. Maar werkelijk waar, mensen van de koninklijke voetbalbond: hoezo is deze sponsordeal volgens jullie in strijd met 'de goede smaak of het fatsoen'? En nu we het toch over fatsoen heb ben: waarom mogen biermerken en gokken (Toto) dan wel? Het getuigt ook niet bepaald van goede smaak dat Oranje zich hoopt te kwalificeren voor het WK in Qatar, een land waar mensen als slaven aan het werk zijn gezet om veel te dure stadions uit de grond te stampen. Noem het ook maar fatsoenlijk dat trainers in de voetballerij om de haverklap zonder pardon buiten- geflikkerd worden en dat som mige spelers en schimmige bobo's zó veel geld krijgen dat het nergens meer over gaat. Maar dat is natuurlijk alle maal veel minder erg dan de naam van een seksbedrijf op een shirtje. Terwijl juist de KNVB toch moet toejuichen, en al hele maal tijdens de natio nale sportweek, dat men sen die niet sporten in elk geval in bed nog wél wat beweging krijgen. Dat bleek gistermiddag in de rechtbank van Assen waar een tussentijdse zitting werd gehou den over het geheime leven in de Ruinerwoldse hoeve. De gevon den opnames zijn afkomstig uit het voormalige winkelpand van de familie in Zwartsluis. Wat er precies is te zien, werd tijdens de zitting niet duidelijk. Wel dat er behalve de vader ook enkele van zijn kinderen op te zien zouden zijn. Jan Zon, de jongen die hulp zocht in een kroeg in Ruinerwold, stapte met de beelden naar de politie en maakte een voorselectie. Ze wer den gevonden bij het leeghalen van het pand in Zwartsluis waar de familie een winkel in houten speelgoed had. De beelden wor den nu eerst onderzocht om te kijken wat er precies op staat en of ze van belang zijn voor de strafzaak tegen Van D. en zijn Oostenrijkse vriend en klusjes man Josef B. (59). Gerrit J an van D. zit nu al bijna een jaar vast, nadat zijn geheime leven op een boerderij in Rui- nerwold werd ontmaskerd. Daar leefde hij negen jaar lang in totale afzondering met zes van zijn kinderen. Buren zagen er al leen geregeld de klusjesman, Josef B. Ook hij zit vast. De twee worden verdacht van vrijheids beroving en het benadelen van de gezondheid van anderen. Va der Van D. zou ook twee van zijn oudste kinderen seksueel heb ben misbruikt. Zij woonden niet op de boerderij, maar waren het gezin al eerder ontvlucht. Josef B. kondigde na de zitting aan in hongerstaking te gaan tot de dood erop volgt. Hij vindt dat hij volkomen onterecht vastzit en dreigt alles wat hij heeft opge bouwd voor zijn detentie te ver liezen. B. wil vrij zijn om nog te redden wat er te redden valt, maar de rechter vindt de zaak zo ernstig dat de man nog zeker drie maanden vast moet blijven zit ten. ,,Dan ben ik al dood'', re ageerde B. tegen de rechter toen hij het besluit hoorde. Tijdens de zitting werd duide lijk dat er nog altijd wordt ge wacht op rapporten van gedrags wetenschappers. De afgelopen maanden zijn Van D. en B. on derzocht in het Pieter Baan Cen trum. Een van de prangende kwesties waar de rechtbank in zicht in wil krijgen, is of Van D. ondervraagd kan worden. Sinds hij in 2016 een hersenbloeding kreeg, kan hij niet meer praten. De onderzoekers verwachten half oktober met hun conclusies te komen. Twee Oostenrijkse discipelen van Van D. zijn wel verhoord, onder wie de man die door Van D. met touwen aan het plafond zou zijn gehangen, omdat hij moest boeten. De verwachting is dat op 8 fe bruari de zaak inhoudelijk wordt behandeld. Er zijn zes dagen voor uitgetrokken. vrijdag 18 september 2020 GO De politie die de zaak van het verborgen gezin in Ruiner- wold onderzoekt, heeft hon derd uur aan nieuw beeldma teriaal gekregen. Een van de kinderen van hoofdverdachte Gerrit Jan van D. (69) heeft ze de beelden bezorgd. Raymond Boere Assen Josef B. dreigt in honger staking te gaan. tekening.anp 16 SEP-23 SEP 2020 31e jaargang Mercedes-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6