'Verbied aankoop van woningen voor verhuur' Tweede zonnepark Sas van Gent blijkt toch geen gelopen race 7 AAN SLAG! HET BOLWERK Communiceren doe je nu gewoon met je telefoon, maar hoe deden ze dat tijdens de Tachtigjarige Oorlog? Museum Het Bolwerk in IJzendijke gaf antwoord op die vraag met een muzikale kinderworkshop. Boem-ka-boem-ka-boem. Vier jongens trommelen in opperste concentratie en glimmend van trots een ritme. Alsof ze het al jSren doen. En het is nog een geschiede nisles in vermomming ook. Mu seum Het Bolwerk in IJzendijke weet geschiedenis voor kinderen op verrassende manieren dichtbij te brengen. Zo werden er eerder al vestingen gebouwd van legoblok jes, vlaggen gemaakt en bunkers opgevrolijkt met graffiti. Aanslag De workshop Aan Slag! licht een tipje van de sluier op over hoe er vroeger werd gecommuniceerd en de praktische functie die muziek daarbij kon hebben. Hoe werden boodschappen tijdens de Tachtig jarige Oorlog bijvoorbeeld uitge wisseld tussen forten en andere vestingwerken, hoe konden solda ten het beste in de maat marche ren en welke functie hadden trommels op zee? Muzikant Hans van der Werf van de Zeeuwse akoestische rock en folkband Woodworks laat het zien. Hij geeft vaker workshops voor kinderen en verdiepte zich deze keer in de geschiedenis. In het jeugdgebouw in IJzendijke, waar voor de gelegenheid naar uit is geweken, is de muzikant neer gestreken met héél veel slagwerk. Een darbuka, een djembé, een ca- jon: Sam (10), Bobby (5), Jens (7), Tyn (7) en Tieme (8) leren er in een paar minuten een heleboel na men van instrumenten bij. Ze worden meteen de les ingetrokken en mogen letterlijk aan de slag. Zie je het voor je? Dat ze op een schip aan het roeien zijn? Naar voren! En naar achteren! Zodra ze met een trommel naar keuze gaan zitten, zijn ze niet meer in het jeugdgebouw maar bevinden ze zich op een boot. ,,Je had vroeger van die heel grote schepen waarmee de Spanjaarden de oceaan overstaken", vertelt Hans beeldend. Roeien ,,Soms waaide het niet en moesten ze toch vooruit." Wat deden ze dan? ,,Roeien!", klinkt het. ,,Maar, dat moet je wel in een vast ritme doen als je vooruit wilt komen. Ik ben nu degene die voor op het schip zit." Hans speelt een ritme en als vanzelf doen de jongens mee. ,,Zie je het voor je? Dat ze op een schip aan het roeien zijn?", roept hij boven het geroffel uit. ,,Naar voren! En naar achteren!" Marcheren Marcheren gaat ook veel beter als er ondertussen getrommeld wordt. Terwijl Hans klapt, stappen de jongens mee op de maat terwijl het ritme steeds ingewikkelder wordt. Ze klappen zelf ook mee, slaan op hun knieën én wandelen rond. Sam (10) uit IJzendijke heeft de smaak van het trommelen te pakken. ,,Ik zou wel op drumles willen, dit is echt iets voor mij." Harmen van der Werf Terneuzen Het opkopen van woningen om die vervolgens aan onder anderen ar beidsmigranten door te verhuren, moet stoppen. Sociaal Terneuzen- raadslid Jack d'Hooghe deed deze week die oproep in de raadscom missie omgeving. Wethouder Frank van Hulle had er oren naar. Overlast Twee redenen had D'Hooghe voor zijn oproep. Het doorverhuren van vaak goedkope koopwoningen zorgt voor overlast in wijken. Door de krapte op de woningmarkt, mede door de activiteiten van huis- jesmelkers, kunnen jonge starters ook in Terneuzen steeds moeilijker aan de bak komen. Wethouder Van Hulle steunde het idee en zei ermee aan de slag te willen, maar landelijke regelgeving moet dat eerst wel mogelijk maken. Zo ver is het nog niet. PvdA-Ka- merlid Henk Nijboer kaartte het probleem in september 2019 al aan. Minister Ollongren reageerde begin juni in een Kamerbrief. Zij kondigt daarin een regeling aan op basis waarvan een gemeente het opko pen van huizen voor verhuur kan verbieden, ofwel eisen kan stellen aan goed verhuurderschap bij het toestaan van verhuur. Daar kan Ter- neuzen ook wat mee. Harmen van der Werf Terneuzen In Sas van Gent komt al een zonne- park aan de zuidkant, op de vroe gere vloeivelden van de verdwenen CSM-suikerfabriek. Het tweede park is gepland ten noorden van Sas van Gent. EnergiebedrijfVattenfall is de initiatiefnemer, de nabijgele gen zetmeelfabriek van Cargill zal het merendeel van de groene stroom afnemen. Of het zo ver komt, is nu de vraag. Omwonende Jacqueline Aude- naert-Simonse, die eerder deelnam aan overleg met Vattenfall, wist deze week in een raadscommissie PVV, VVD, PvdA, 50Plus en Sociaal Terneuzen ervan te overtuigen nog niet akkoord te gaan. Leefbaarheid De leefbaarheid van Sas van Gent wordt door het zonnepark verder aangetast, aldus de inspreekster. De zonnepanelen zullen, stelde zij, het geluid weerkaatsen en versterken van fabrieken in de omgeving en op het Kanaal Gent-Terneuzen va- rende schepen. Onafhankelijk on derzoek wijst anders uit, reageerde Vattenfall-omgevingsmanager Puck Sanders. Wethouder Frank van Hulle zei zich ook niet voor te kunnen stellen dat een zonnepark tot meer overlast leidt. Hij over tuigde daarmee niet iedereen. Voor VVD en Sociaal Terneuzen speelt ook mee dat ze geen zonne panelen op landbouwgrond willen. De provincie wil dit evenmin meer. Het Vattenfall-plan valt nog onder oude regels. Een nieuwe procedure is nu no dig, waardoor Vattenfall dit jaar mogelijk geen rijkssubsidie kan aanvragen en de aanleg van het park in elk geval vertraging oploopt. vrijdag 18 september 2020 VL Al trommelend terug in de tijd Sophie Stockman IJzendijke - Hans van der Werf Het leek een gelopen race, de aanleg van een tweede zonne park bij Sas van Gent, maar niets is minder waar. Na een in spraakreactie van een omwo nende heeft de Terneuzense ge meenteraad op de rem getrapt. Hans van der Werf (op de rug) daagt de kinderen uit hun verhalen te trommelen. Vlnr. Jens, Tieme, Tyn, Sam en Bobby. foto anne hana

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 54