II Tholen: grond Molenvlietsedijk is niet vervuild Omnium scheldt sportclubs halve ton aan huur kwijt 7 MURALS BASISSCHOOL DE POELJEUGD Haar schilderingen prijkten al op muren in Buenos Aires, Lissabon en Mexico-stad. Maar met net zo veel plezier maakte kunstenares Nina Valkhoff een zogeheten mural op twee muren van basisschool De Poeljeugd in 's-Heer Hendrikskinderen. Goes krijgt zeven extra AED's Het is voor het eerst dat in één van de Goese dorpen grote muurschilderingen zijn aangebracht. In de stad, met name in Goes-Zuid, vallen al heel veel murals te bewonderen. Dat begon in 2015 met het festival Mural Goes, waarbij tien gebouwen wer den voorzien van buitenkunstwer ken. Daarna zijn het er, aangejaagd door de Culturele Raad, alleen maar meer geworden. Op twee muren van basisschool de Poeljeugd prijken nu fraaie schilderingen van vogels en een kat. Het werk van de Rotterdamse Iedereen kan er zijn eigen interpretatie aan geven, hoor kunstenares Nina Valkhoff bevat bijna altijd dieren. ,,Om te begin nen hou ik van dieren'', vertelt ze. ,,Maar ik doe het vooral omdat die ren een muur echt een ziel geven. Een flat, of in dit geval een school gebouw, krijgt er letterlijk een ge zicht mee. De duif, die in Goes op een flat te zien is, vind ik ook zo mooi.'' De kunstenares, die twee weken aan het werk is geweest in 's-Heer Hendrikskinderen, probeert altijd een miniverhaal in haar murals te stoppen. In dit geval is op de ene schoolmuur een kat te zien die min of meer klaar zit om in de aan val te gaan. Op de andere muur staan vogels die er ogenschijnlijk heel relaxed bij zitten. Alsof ze wil len zeggen: wij zijn niet bang voor je. ,,Maar iedereen kan er zijn eigen interpretatie aan geven, hoor'', be nadrukt Valkhoff. Op een derde muur van de school maakte ze ook nog een kleine schildering van een uil. De school is er dolgelukkig mee. ,,Het is prachtig geworden'', zegt directrice Marleen de Goeij. Heel binnenkort komt er nog een nieuwe mural in Goes. Aan de Kastanjestraat in Goes-Zuid gaat de Franse kunstenaar Mantra aan de slag. De Culturele Raad wil vol gend jaar ook weer twee muur schilderingen laten maken. GOES Als iemand in de ge meente Goes een hartstilstand krijgt, is er binnenkort altijd een AED in de buurt. De gemeente schaft zeven extra apparaten aan waarmee het hart weer op gang kan worden gebracht. ,,Er waren nog een paar witte vlekken'', zegt wethouder An- dré van der Reest. ,,Dat lossen we nu op.'' De extra AED's ko men in de wijken Westerschans, Goese Diep, Aria, de Goese Pol der en het Goese Meer en in de dorpen Kloetinge en Wol- phaartsdijk. Kosten: ruim 16.000 euro. In heel de gemeente han gen straks 50 AED's die altijd be schikbaar zijn. GOES Sport- en gemeen schapscentrum Omnium in Goes scheldt (sport)verenigin- gen die gebruikmaken van de zalen en het zwembad in totaal zo'n 50.000 euro aan huur kwijt. Het gaat om de huur over de maanden maart, april en mei, toen de clubs vanwege de lockdown geen activiteiten mochten ondernemen. Als het goed is, doet dit gebaar Om nium geen pijn, omdat ze het geld terugkrijgt van het Rijk. Dat heeft ruim 89 miljoen euro in een potje zitten waarop voorzieningen als Omnium een beroep kunnen doen. ,,Als het totaal van alle aanvragen boven dat bedrag uitkomt, zou het kunnen dat we bijvoor beeld maar 95 procent vergoed krijgen'', zegt Omnium-direc teur Bart van den Heuvel. Hoewel daar nog geen zeker heid over is, besloot Omnium de clubs toch al duidelijkheid te geven. ,,Ze hebben soms weinig vlees op de botten'', zegt Van den Heuvel. Het gaat om ver enigingen als gymclub Forza Gymnastica, dansschool Body Action en zwemclub De Ganze. De gemeente schold buiten sportverenigingen onlangs al de huur kwijt THOLEN De folie die is verwaaid bij het opruimen van een waterbas sin aan de Molenvlietsedijk in Tho- len wordt opgeruimd. Dat zegt wethouder Peter Hoek van de ge meente Tholen naar aanleiding van vragen van de PvdA/GroenLinks fractie. De grond die is uitgereden over de locatie, is niet vervuild. Aan de Molenvlietsedijk lagen twee waterbassins die hoorden bij een kas op dat terrein. Op verzoek van een omwonende is een van de bassins in 2018 weggehaald, omdat er overlast door ontstond. Het tweede bassin is inmiddels ook weg omdat ook de kas is gesloopt. Bij het weghalen van het bassin is volgens de fractie nogal wat folie achterge bleven, waar vervolgens een laag grond overheen is gestort. Volgens de gemeente is er inder daad grond gestort. Die is afkomstig van een bouwproject uit uitbrei dingsplan Stadszicht II. Die is vol gens de gemeente niet vervuild. De laag nieuwe grond is opgebracht omdat na het opruimen van het tweede waterbassin een 'laagte' achterbleef. Dat kan wateroverlast geven en hindert het agrarische ge bruik van de grond. vrijdag 18 september 2020 'Dieren geven zo'n gebouw 'n gezicht' Rob Paardekam 's-Heer Hendrikskinderen - Nina Valkhoff, kunstenares A Nina Val- koff bij één van de twee muurschilde ringen die ze maakte op de school in 's Heer Hen drikskinderen. Hierboven: twee vogels op een andere muur van De Poeljeugd. FOTO'S MARCELLE DA- VIDSE j Kijk op de site bij /video -De Poeljeugd heeft murals

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52