II Vuurwerkoverlast is doorn in oog van burgemeester Yerseke Goese terrassen mogen voorlopig groter blijven 7 CROWDFUNDING DIERGAARDE BLIJDORP De Bruse Michèle Krijger (31) houdt een inzamelings actie voorde noodlijdende Diergaarde Blijdorp. 'Waarom niet eens geld ophalen voor iets in ons eigen land?' Michèle Krijger is van jongs af aan al een dierenfan. Een dagje dierentuin was altijd één van haar favoriete uitjes. De geboren Rotterdamse kwam als klein meisje al met haar ouders en oma in 'de mooiste dierentuin van Ne derland'. Maar ook daarna. ,,In mijn vorige baan als gehandicap tenbegeleider kwam ik regelmatig in Blijdorp. Nu met twee eigen dochters Emma (3) en Julia (6 maanden) kom ik er een paar keer per jaar. Heerlijk. Nu mag maar veertig procent van het publiek naar binnen. Het resultaat is een rustige dierentuin. Het Oceanium is onze favoriet", aldus de actie voerster Ontslag Michèle woont nu zo'n tien jaar op het rustigere Bru. Ze is getrouwd met echte Bruenaar Richard Krij ger en werkt bij Allevo, in de huis houdelijke zorg. Toch volgt ze het nieuws uit het Rijnmond-gebied op de voet. Ze zag een filmpje van de directeur van Blijdorp voorbij komen. De dierentuin heeft het zwaar en is gedwongen personeel te ontslaan. Tot eind 2020 kunnen de lonen worden betaald, daarna is alles onduidelijk en onzeker. ,,Ik schrok. Gaat de misschien wel be kendste dierentuin van Europa verdwijnen? Dat kan toch niet? In de loop der jaren raken we steeds meer van onze vrijheid en cultuur kwijt." ,,Moeten de kinderen dan ook nog Blijdorp kwijtraken? No way!". Dat is wat er door Krijgers hoofd raasde en ervoor zorgde dat ze voor het eerst van haar leven een crowdfundingsactie begon. ,,Om- dat iedereen met buitenlandse rampen altijd zo fanatiek doneert via Giro 555, dacht ik: waarom niet eens geld ophalen voor iets in ons eigen land? Iets waar jong en oud in heel Nederland plezier van heeft." Dat de dierentuin zomaar weg kan zijn over een tijd, dringt volgens mij nog niet door Via de website Gofundme pro beert de Bruse tienduizend euro op te halen. De net gestarte actie staat op 125 euro. ,,Die donaties ko men van mijn familie af. Of van onbekende mensen uit Rotterdam. Blijkbaar moet je het bij Zeeuwen echt vragen. Ergens vind ik het krom, want wekelijks zie ik berich ten voorbijkomen op Facebook dat vrienden en kennissen naar Blij- dorp zijn geweest. Veel uit Bru ook. Dat de dierentuin zomaar weg kan zijn over een tijd, dringt volgens mij nog niet door." Gaaf ,,Er gaan miljoenen euro's naar het buitenland. Maar ondanks dat veel mensen deze actie liken en delen, vallen de donaties nog een beetje tegen. Hoe gaaf zou het zijn als we gewoon een paar ton ophalen?" Het is voor Krijger vooral een principekwestie. Ze organiseert de actie niet alleen voor haar eigen kids. ,,Het treft veel mensen. De keren dat ik er was, zag ik er grote groepen. Scholen, ouderen uit het verzorgingshuis en lichamelijk of geestelijk gehandicapten. Al deze mensen genieten zo in Blijdorp. Groepen die verplicht binnen moesten zitten vanwege corona, kunnen daar even hun zorgen los laten." De actie heeft nog geen eindda tum. Over een maand hakt ze de knoop door. ,,Stel dat het lekker gaat lopen. Wie weet tikken we dan wel die 10 mille aan! Hoe vet zou dat zijn. Dan ga ik misschien door. Loopt het bedrag op naar een mooi bedrag, dan zal ik een cheque uitreiken bij Blijdorp zelf." De doneeractie is te vinden op www.gofundme.com, zoeken op Red Diergaarde Blijdorp. Yerseke Liefhebbers van zwaar vuurwerk zijn er in Yerseke dit jaar wel heel vroeg bij. De politie krijgt al weken dagelijks meerdere meldingen van harde knallen. En daar blijft het niet bij. Na een vernielde prullenbak, moest een paar dagen geleden een complete glasbak er aan geloven. Voor burgemeester José van Egmond is de maat vol. ,,Vanaf begin september zijn er alleen al in Yerseke 18 meldingen binnengekomen over vuurwerk- overlast. Dat is best veel gezien de tijd van het jaar", zegt politie woordvoerder Eric Passchier. Het zware vuurwerk wordt zowel 's ochtends als 's avonds afgestoken. Opvallend is dat voor zover hij kan overzien, het probleem niet in an dere gemeenten speelt. ,,De wijk agent zit er bovenop, maar we zijn ook afhankelijk van meldingen. Daarom is het altijd goed om de po litie te bellen zodra er knallen te horen zijn. Als de collega's in de buurt zijn, kunnen ze er snel op af." Klagen Dat de overlast van vuurwerk leeft in het dorp, bleek wel nadat burge meester José van Egmond woens dag op sociale media een oproep deed om 'niet alleen te klagen via Facebook', maar overlast te melden bij de politie. Het bericht werd tientallen keren gedeeld en in de reacties spreken inwoners hun er gernis uit over de troep en de zware knallen. Kinderen De burgemeester stelt dat het vaak kinderen of jongeren zijn die de overlast veroorzaken. ,,Ik keur het vernielen van andermans spullen af Ook vind ik dit zonde van uw ge meenschapsgeld. Ik roep u op uw kinderen hierop aan te spreken." De burgemeester laat verder we ten extra te gaan handhaven en jon gerenwerkers in te zetten om het vroegtijdig afsteken van vuurwerk en vandalisme tegen te gaan. GOES De terrassen in de Goese binnenstad mogen in elk geval tot begin volgend jaar extra groot blij ven. De coronamaatregelen in het centrum zijn door de gemeente verlengd tot 15 januari. De extra grote terrassen zijn toegestaan, omdat tafels vanwege de verplichte afstand van 1,5 meter verder bij elkaar vandaan moeten staan. Zonder extra ruimte zou den horecaondernemers veel minder mensen kunnen ontvan gen op het terras. Nu mogen bij voorbeeld ondernemers op de Grote Markt een stuk van het plein gebruiken voor extra tafels en stoelen. Dat blijft voorlopig zo. Op het uitbreidingsdeel mogen straks ook terrasverwarmers ko men. Ook andere coronamaatre gelen worden door de gemeente met ruim drie maanden verlengd. Zo mogen ondernemers in de smalle winkelstraatjes slechts be perkt uitstallingen plaatsen. Ook de extra fietsparkeerplaatsen aan de randen van de binnenstad blij ven bestaan, zoals die op het Damplein. ,,We gaan samen met de ondernemers wel bekijken of deze in het najaar iets kleiner kan'', zegt wethouder Cees Pille. In dat geval komen weer een paar extra parkeervakken voor auto's vrij. De gemeente blijft ook ver keersregelaars inzetten om alles in goede banen te leiden. vrijdag 18 september 2020 'Zeeuwen moet je het gewoon vragen' Gerrit van Loon Bruinisse Michèle Krijger uit Bruinisse is een actie begonnen voor Blijdorp. Links baby Julia, rechts Emma. foto marieke mandemaker - Michèle Krijger Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 50