Roest en scheuren in gevel stadhuis Brouwershaven 'Had gepraat over kleur vuurtoren' Enquête onder inwoners 6 MIJN DORP, MIJN STAD Niets tegen die mensen zelf, bena drukt inwoner Sjaak Kwaak. Maar op een klein dorp als Ellemeet is, met 15 cliënten de verhouding scheef. ,,Ik denk dat we hier in de winter, als alles slapende is, met misschien 160 mensen wonen. Dat is bijna 10 procent. Dan krijgt dat evenwicht wel wat te verduren." Naar aanleiding van signalen van Er staat genoeg leeg, buiten de dorpen. Doe daar wat mee - Sjaak Kwaak dorpsbewoners zijn zowel dorps raad als de Werkgroep Leefbaar El- lemeet, waar Kwaak deel van uit maakt, met enquêtes langs de deur gegaan. Er wordt onder meer ge klaagd over mensen die opeens in de tuin staan of door ramen gluren en over het heen en weer geloop tussen de huizen. Veel dorpelingen voelen zich bo vendien bedrogen door de zorgor ganisatie en hebben kritiek op het gebrek aan openheid. Nireas begon in 2016 met één locatie in een vroe- ger recreatiepand aan de Moolweg, vlak buiten het dorpshart. De eige naren woonden toen zelf nog op het dorp. Inmiddels zijn ze naar Ouddorp verhuisd en wordt hun oude woning en nog een derde huis, allebei aan de Dorpsstraat, door cliënten bewoond. Die situatie moet nog worden ge legaliseerd maar dat zien veel inwo ners niet zitten. Van de 86 mensen die de Werkgroep Leefbaar Elle- meet sprak, zeggen er 74 'nee' tegen uitbreiding. Dit is een verdienmo- del voor de eigenaren, maar het dorp zit met de gebakken peren, klinkt het. Daarnaast kan geen ga rantie worden gegeven over welke cliënten in de toekomst wellicht in zo'n zorghuis worden geplaatst. De dorpsraad heeft geprobeerd zich zo neutraal mogelijk op te stel len en te bemiddelen, reageert voorzitter John Elenbaas op de zaak. Dat viel tegen. ,,We dachten dat er meer begrip zou zijn voor onze kleine gemeenschap en het te grote cliëntenaantal." De dorpsraad heeft na lang wik ken en wegen een verzoek voor me diation afgewezen, om te voorko men dat de onrust op het dorp blijft sudderen én om iedereen de gele genheid te geven bezwaar te maken als er een officiële vergunningspro cedure wordt gestart. ,,Zodat er een einde wordt gemaakt aan de sociale onrust." Dit trekt een dorp uit el kaar, zegt ook Kwaak. ,,Er staat ge noeg leeg, buiten de dorpen. Prach tige locaties. Doe daar wat mee." Eigenaar Erwin van Eck van de Nireas Groep wil niet reageren. ,,We hebben een mediation traject aangeboden en dat is afgewezen. We zijn ons aan het beraden wat nu te doen." Esme Soesman Brouwershaven Hoe ernstig dat is, moet nog blij ken. Op dit moment wordt geïn ventariseerd wat er precies aan de hand is. We weten nu eigenlijk nog niets, zegt Matthijs Heeres van Stichting Monumenten Schou- wen-Duiveland. De stichting is ei genaar van het pand dat in 1599 z'n bijzondere voorgevel kreeg. Niet dat die volledige gevel nog uit die tijd stamt. De voorzijde van het oude stadhuis - en eigenlijk geldt dat voor het hele pand - is een historische lappendeken. In de loop van de eeuwen hebben vaker restauraties plaatsgevonden en is ook (deels) met nieuwere materi alen gewerkt. Ook nu was het weer nodig om groot onderhoud te plegen. Er za- De kans is groot dat de restauratie van het stadhuis vertraging oploopt ten wat scheuren in het natuur steen en die moesten worden ge dicht. Bij dat werk kwam de oor zaak van de scheuren aan het licht. Het metaal in de muren is gaan roesten. Of dat voor alle ankers geldt en hoeveel er zitten, is nu nog niet in beeld. Maar de kans is groot dat de klus in ieder geval ver traging oploopt. Een bijzonder gezicht Een bijzonder gezicht is het on dertussen wel: dat oude pand, in gepakt in witte doeken. De Stich ting Monumenten Schouwen- Duiveland heeft het voormalige stadhuis in 2001 van de gemeente gekocht, nadat het na de gemeen telijke herindeling in 1997 z'n oor spronkelijke functie kwijtraakte. De stichting heeft als missie histo risch waardevolle gebouwen en objecten op Schouwen-Duiveland te behouden. En over de procedure die niet lijkt te kloppen. Want bij de aanvraag voor de behandeling van de alom bekende vuurtoren had een kleurstaal moeten zijn toege voegd. Daarnaast lijken sommige data in het hele voortraj ect niet te klop pen. Wat nog minder deugt, is dat er niet gecommuniceerd is met om wonenden. Verbazingwekkend, vindt d'Anjou. Juist omdat het col lege in het collegeprogramma let terlijk stelt dat 'voor inwoners dui delijk moet zijn wat er gebeurt in hun omgeving en dat zij daar in vloed op moeten kunnen uitoefe nen'. Pap al gestort Over de kleur valt te twisten, zo bleek zelfs nog tijdens de vergade ring. Maar het gebrek aan commu nicatie viel bij alle fracties ver keerd. Teleurstellend dat mensen pas hun zegje kunnen doen als de pap al gestort is, zei Reint Laan (SP). ,,Dat wekt onnodig veel onrust op bij omwonenden." Kleuronderzoek Wethouder Jacqueline van Burg kon de kritiek alleen maar 'vol mondig' beamen. Het historisch kleurenonderzoek is door een ge renommeerd bureau gedaan, die daar met passie over vertelde. Wa ren de omwonenden daar in mee genomen, dan zouden ze de kleur keuze beter begrijpen, denkt zij. Dat een andere kleur minder veilig zou zijn voor de scheepvaart is vol gens Rijkswaterstaat absoluut niet waar. Van Burg ,,De veiligheid is niet in het geding. Dat zou die zelfs niet zijn als de banen zwart werden." vrijdag 18 september 2020 Ellemeet baalt van zorghuizen Een groot deel van de inwoners van Ellemeet ervaart overlast van de bewoners van de drie huizen die zorgorganisatie Ni- reas op het dorp heeft. Het gaat om 15 mensen met een vorm van autisme. Met zulke aantallen is de balans op het dorp zoek, vin den dorpsraad en inwoners. Esme Soesman Ellemeet Een tegenvaller bij de restaura tie van de natuurstenen gevel van het oude Stadhuis in Brou wershaven: de ankers in het metselwerk achter de natuur stenen fa$ade zijn aan het roesten. De vuurtoren van Nieuw-Haam- stede heeft 13 tinten rood gehad en is zelfs nog groen ge weest. Petri d'Anjou van de PvdA liet haar voorkeur gister avond tijdens de commissie ruimte en economie niet blij ken. Wel sprak ze haar verba zing uit over het gebrek aan communicatie. Esme Soesman Nieuw-Haamstede BROUWERSHAVEN Brouws museum, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling Schouwen-Duiveland Bevrijd; Tonnenmagazijn, 09.00-12.00 uur: Yoga Jacqueline Binnendijk; BRUINISSE Brusea, 13.00-17.00 uur: Museum ge opend; BURGH-HAAMSTEDE Dorpshuis de Schutse, 16.00 uur: Herensociëteit, 19.00 uur: Klaverjas- vereniging; ELLEMEET Dorpshuis, 19.00- 20.00 uur: Biljartver eniging Onder Vrien den; GOES Stadskantoor, 08.30 17.00 uur: Expositie 'Sur Col'; Historisch museum de Bevelan- den, 11.00-17.00 uur: Diverse exposities, onder meer over de Zuid-Bevelandse jon gerencultuur in de 19de eeuw; NIEUWERKERK Theetuin de Stok roos, 11.00-20.00 uur: Wandeling door het maïsdoolhof; NOORDGOUWE Dorpshuis, 09.30 09.45 uur: Trombose- dienst, 19.45 uur: Ai kido; RENESSE Landgoed Slot Moer- mond, gehele dag: Wandelroute Kabou- terbos; ZIERIKZEE FiZi, 16.00 uur: Azna- vour, le regard de Charles, 19.00 uur: Deux, 21.30 uur: Rounds; J.W. van den Doelschool, 09.00 16.00 uur: Open dag cultuurproject; Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. Check daarom bij de organi satoren of u nog kunt deelnemen Wil en Jeanne Sterks en Wies en Piet van der Heijden voor het ingepakte stadhuis, FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 49