gm 16 ZEELAND TIJDSCHRIFT OPGEHEVEN De Slibreeks is niet meer. Het is een 'stille dood' geworden. Na 45 jaar en 154 afleveringen is de ooit in heel Nederland geprezen reeks met kunstzinnige miniboekjes van het toneel verdwenen. MM - Je voelde het aankomen. Het duurde te lang voor er nieuwe nummers van de Slibreeks op de mat vielen. In 2017 werden er nog vier boekjes uitgegeven, de nummers 151 tot en met 154. Sindsdien bleef het stil. Zou er nog wat komen?, vroegen de liefheb bers zich af. Nee dus. Een speciale editie van het literaire tijdschrift Ballustrada verschaft helderheid. Voor de gelegenheid is het num mer uitgegeven op het A6-formaat van de Slib reeks. Wim Hofman schrijft er als één van de oprichters van het Slib- -3 skm! m tijdschrift een terug blik in. Re dactielid Frans van Dixhoorn zet de defi nitieve punt achter de roemruchte reeks: ,,We hebben 'de stille dood' van de Sli breeks in zeer goede verstandhou ding besproken en uitgevoerd." Daarmee komt er een eind aan de uitgave van een reeks biblio fiele boekjes die jarenlang in heel Nederland lezers vond. Een reeks die begon als een tijdschrift dat bestond uit een paar aan elkaar ge niete A4-tjes. Het eerste nummer verscheen in maart 1975, nadat An- Ze zijn mij een beetje vergeten. Ik had nog wel door willen gaan ton van Kraaij (1939-1995) en Wim Hofman (1941) in de toenmalige Provinciale Bibliotheek in Middel burg de tijd rijp achtten voor een literair blad. Gewoon beginnen, was het idee, dan melden zich vanzelf wel schrijvers en dichters: er gaat vanzelf van alles aanslib ben. Zo was de titel van het perio diek ook meteen bepaald: Slib, met een b. Het blad werd ondersteund door het toen net opgerichte Zeeuws Kunstenaars Centrum. Ondanks alle goede bedoelingen en het enthousiasme leek in het voorjaar van 1977 het einde nabij. Teun de Lange (1956) was als jon geling in de redactie terechtgeko men. Hij werkte in boekhandel van Benthem en Jutting in Mid delburg. Daar deed hij het idee op om in plaats van het tijdschrift een reeks boekjes op A6-formaat uit te geven waarin steeds één schrijver of beeldend kunstenaar aan bod zou komen. Die omzetting bleek een gouden greep. In 1978 werd tij dens een schrijversavond in jonge rencentrum Midgard het eerste nummer gepresenteerd: De ver pletterende werkelijkheid van Maar ten Biesheuvel, met illustraties van Wim Hofman. De Lange was de laatste jaren voorzitter van de stichting die probeerde de reeks naar een nieuwe toekomst te leiden. Hij koestert mooie herinneringen aan wat was. ,,Aan de ene kant gaat het me aan het hart dat we moeten stoppen. Ik heb het gevoel dat er nog plaats is voor bibliofiele uitga ven. Aan de andere kant, het boe- kenlandschap is enorm veranderd. De meeste dichters hebben tegen woordig een eigen website. Het is goed geweest, we moeten er niet nostalgisch over doen." Aardigheidje In de topjaren waren er zo'n zes honderd meest niet-Zeeuwse abonnees, die vier tot zes keer per jaar een boekje in de bus kregen. Boekhandels in heel Nederland legden de Slibdeeltjes naast de kassa als niet te duur aardigheidje om mee te nemen. Het waren mooi uitgevoerde boekjes met be kende en minder bekende namen, van Jef Geeraerts tot Ed Leeflang, van Oek de Jong tot Hans Verha gen, van Georges Perec tot Aar- nout de Bruyne. De laatste was ja renlang hoofdredacteur van de reeks. Ko de Jonge, redactielid van het tijdschrift Ballustrada, was abonnee van het eerste uur en was als auteur-kunstenaar van de par tij. Hij heeft alle nummers be- waard. In het speciale Ballustrada- nummer schrijft hij: ,,Een voort bestaan van deze serie was waar devol geweest." Het ging allemaal goed tot het Centrum Beeldende Kunst Zee land, dat de uitgave op zich had genomen, geen subsidie meer kreeg voor de uitgave. Dick An- beek van Uitgeverij Den Boer/De Ruiter was altijd gecharmeerd ge weest van de boekjes en onder nam een poging om de reeks le vend te houden. Om de portokosten te drukken, gaf hij twee keer vier deeltjes tege lijk uit, in 2016 en 2017. Nummer 154, De wolk, waarin Elisabeth Tonnard dichtregels van P.C. Bou- tens opnam, werd officieel het laatste nummer. Anbeek: ,,Ik heb het geprobeerd zonder subsidie. Helaas was het voor een uitgever absoluut geen realistisch project." Over het einde van de reeks zegt Hofman: ,,Ik ben er niet bij betrok ken geweest. Ze zijn mij een beetje vergeten, bewust waarschijnlijk. Want ik had nog wel door willen gaan. Het liefst zou ik geëindigd zijn zoals we begonnen: met geko pieerde blaadjes die aan elkaar werden geniet." In het aan de Slibreeks gewijde verrassingsnummer van Ballus- trada zijn recente werken opgeno men van schrijvers, dichters en beeldend kunstenaars die tussen 1975 en 1978 publiceerden in Slib. vrijdag 18 september 2020 GO Jan van Damme Middelburg t'" 1: tr V S- -«*• 1® Nl - - -- De stille dood van de Slibreeks-boekjes - Wim Hofman, schrijver en illustrator Wim Hofman is mede-op richter van Slib. FOTO MECHTELD JANSEN Teun de Lange was de laatste jaren voorzitter van de stichting die Slib uitbracht. privéfoto Ko de Jonge met alle 154 nummers die in de Slibreeks verschenen. Hij heeft ze uitge spreid in de Kloostergang van het Middelburgse abdijcomplex, waar de Slibreeks in de toenma lige Provinciale Bibliotheek ont stond. FOTO RUBEN OREEL

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 44