Meedenken over losloopgebied Doneeractie voor bunkers Dishoek 6 Raad bang voor navolging MIJN DORP, MIJN STAD Dat is geen zaak van mooi of niet mooi, maar een principekwestie, bleek gisteravond. De windmolens komen immers binnen de be bouwde kom en Middelburg heeft daar geen beleidsregels over. De po litie dus nu toestemming geven, kan de weg vrij maken voor nog meer windmolens in bebouwd ge bied. Als we dit toestaan in bebouwde kom kunnen we dat elders niet tegenhouden De politie bouwt vlakbij de ro tonde in de Mortiere aan de kant van ZEP een nieuw districtskan toor. De windmolens waarvan de wieken tot twintig meter hoogte zouden reiken, waren bedoeld voor de opwekking van energie voor het politiekantoor zelf. Als de politie wil laten zien dat ze duurzaam is, zijn er wel andere mo gelijkheden, vindt een ruime meer derheid van de raad. Zonnepane len, een warmte-krachtcentrale, al- les is best, maar geen windmolens bij de toegang naar de stad. Chris tenUnie, CDA, D66, GroenLinks, PvdA, SP en VVD hebben dat te gengehouden. ,,Als we dit toestaan binnen de bebouwde kom in de buurt van een woonwijk, hebben we geen mogelijkheid meer om dat in de toekomst tegen te houden bij andere bouwplannen in de Mor- tiere", stelde Tony Noom van de ChristenUnie. ,,En windmolens verrommelen het landschap", be nadrukte Rob van Eijkelenburg van D66. Geen bezwaren LPM, SGP en Fractie Onderdijk hadden geen moeite met de bouw van de windmolens. ,,Er zijn vanuit omwonenden geen bezwaren inge diend en de Walcherse Adviescom missie Ruimtelijke Kwaliteit (WARK) vindt het ook prima", ver klaarde LPM'er Ed de Graaf. Het valt ook wel mee met de zichtbaar heid van 'die windmolentjes', nu anceerde Marc Overbeeke van de SGP. ,,Eerst zie je de netten van de golfbaan, dan de gele gebouwen op ZEP en dan het politiekantoor en vanaf de rotonde misschien nog net die molens. En als de WARK geen bezwaar heeft, waarom zouden wij er als raad dan voor gaan liggen?" Omdat het een principieel punt is, reageerde CDA-leider Wim Kant. ,,Wil de SGP soms de be voegdheid van de raad overdragen aan een adviescommissie?" Voor de bouw van het nieuwe politiekantoor maakt het niet uit of de drie windmolens er komen. ,,Het doel van die windmolens is dat de politie zichtbaar wil maken dat ze duurzaam bouwt", legde wethouder Johan Aalberts uit. Vlissingen De POV diende donderdag in de raad een motie van treurnis in je gens het college. B en w willen honden - tegen de zin van de meerderheid van de raad - niet los laten op de glooiing onderaan de boulevards Bankert en De Ruyter. Dat het Waterschap Scheldestro- men als eigenaar van het asfalt geen loslopende honden rond zijn onderhoudsmensen wil, weegt zwaarder dan de wil van de ge meenteraad, constateerde Ruud Kleefman. Hij benadrukte dat het waterschap geen juridische gron- Motie van treurnis om uitblijven oplossing voor hondenbezitters den heeft om loslopende honden te weren van de glooiing. ,,De bin nenstadsbewoners zitten nu al an derhalf jaar zonder losloopplaats voor honden." Een motie van treurnis ging de andere fracties te ver, maar een motie van teleurstelling had ge kund - als die had bestaan, ver zuchtte Coen Bertijn (CDA). Het waterschap kwam te gemakkelijk weg, vond Kris van Wezel (50Plus). ,,Dat heeft ook een mo rele plicht richting de burgers om mee te denken. De gemeente kan ook het beheer krijgen over de glooiing." Veel fracties vroegen om nog eens te proberen om een alter natief te vinden in het stadscen trum naast het Spuikomterreintje, dat voor veel hondenbezitters te ver weg is. Wethouder Verhage was hen voor: ,,We zijn al in ge sprek met meedenkers. Iedereen met haalbare ideeën is welkom. Maar we zetten de goede relatie met het waterschap niet onder druk door naar de rechter te gaan." De tien bunkers die nu open zijn voor bezoek waren al nat. De sta len en betonnen daken vertonen scheuren. Ook de munitiebunker met de radarinstallatie op het dak heeft kieren waar de marine in 1968 vrij bruut kabelkokers door het dak heeft geramd. Fraaie, ge stolde druipers van kalk en kie- zelzuur en sporen van tachtig jaar binnensijpelend water maken het vochtprobleem overduidelijk. Verlichting Sinds 2011 werken beheerder John Daane namens de stichting Oor logsverhalen en de vrijwilligers van stichting Bunkerbehoud om de collectie hospitaal-, munitie-, woon- en keukenbunkers in het Dishoekse duin puinvrij en toe gankelijk te maken. Maar verlich ting kan er pas in als het plafond droog blijft en er deuren zijn, die op slot kunnen tegen vandalen. Daarna kunnen de schatten uit de oorlogsjaren die Daane verza- melde er in worden tentoonge steld. ,,We kunnen veel zelf, maar die kieren dichten in dat oude beton is specialistisch werk", zegt Daane. In het coronajaar 2020 loopt de stichting veel entreegelden mis nu rondleidingen en de Bunkerdag in het voorjaar niet konden door gaan. ,,Juli en augustus waren be ter dan andere jaren, maar niet ge noeg", weet Daane. Secretaris Kris van Wezel van de stichting begon een actie op de site Doneeractie.nl om 10.000 euro bijeen te krijgen. Een anonieme donateur stopte tot nu toe vijftig euro in de pot. Daane: ,,Al komt er maar honderd euro binnen, daar zijn we al blij mee." Scéimmef r vrijdag 18 september 2020 Molens bij politiepand mogen niet Middelburg is blij met het nieuwe politiekantoor dat bij de entree van de stad in de Mor- tiere komt. Dat wordt een prach tig gebouw, luidt het oordeel van de gemeenteraad. Op één ding na: drie mini-windmolens van twintig meter. Die mogen er niet komen. Maurits Sep Middelburg - Tony Noom (ChristenUnie) De gemeente Vlissingen gaat nog een keer proberen om een plek in de binnenstad te vinden waar honden los kunnen lopen. Wethouder Els Verhage roept iedereen met goede ideeën waar dat zou kunnen op om dat te melden. Met hondenbezit ters in de binnenstad wordt nog gepraat. De unieke Batterij Dishoek moet dringend bestand worden gemaakt tegen hoosbuien. Toe risten die deze zomer voor de regen schuilden, stonden bin nen in dampende mistbanken terwijl het regenwater over de drempels van de bunkers dreigde te komen. Een doneer actie moet het eerste geld bin nenbrengen. Claudia Sondervan Dishoek AAGTEKERKE Gale rie Bank, 13.00-17.00 uur: Expositie Anne- Marie Vermazen (schilderijen) ARNEMUIDEN Cen trum, 12.00-17.00 uur: Weekmarkt DOMBURG Yoga Bee, vanaf 14.00 uur: Start Yoga weekend met Rolandjan van Mulli- gen; Schuttershof, 17.00 uur: Start Workshopronde Podium Z KOUDEKERKE Wiele- makersbaan 4, 10.00 17.00 uur: Openstel ling privétuin 'De Houtenhandsche Hof' MIDDELBURG ZB, 09.00-17.00 uur: Ex positie 'Dichter op beeld'; GalerieGer- ritse, 13.00-17.00 uur: Tentoonstelling Ja- dranka Njegovan en Ellen Gerritse OOST-SOUBURG Nieuw Bachten- poorte, 09.30 uur: Biljarten voor senio ren; De Belt, 10.00 11.30 uur: Badminton 55+; 18.15-19.30 uur: Badminton 8 t/m16 jaar; 19.30-22.15 uur: Badminton 17+ VLISSINGEN Spui straat, 08.30-16.00 uur: Weekmarkt; Vrij- enhovenzaal, 09.00- 09.45 en 09.45-10.30 uur: Peutergym; De Willem Ruysstraat 102, 13.00-17.00 uur: Openstelling Pano rama Walcheren; Edisonweg 10, 18.00 20.00 uur: Rommel markt en loodsver- koop WESTKAPELLE De Bellink, 16.00-17.00 uur: Gymuur meiden van 6-8 jaar; 17.00 18.00 uur: Gymuur meiden van 8-10 jaar; 18.00-19.00 uur: Gy- muur jongens van 6-11 jaar Voor veel activiteiten moet worden gere serveerd. I iuur 1i.1t geschater, dat gelach, dat handgeklap. Daar komt een ander held! 1 Hij zet zich vast en schrap. Hij strijkt zijn haar terzij en trekt zijn hoed naar voren. Zie hoe dat dartel rosje springt, 't hapt en briesren kroint en wringt. Nu Tennis, doe je best, nooit heb je 't spel verloren. A Kranen, scheepsrompen Rulbstevens, scheepskonter Adembenemend, majcstueii Op alle fronten Ron dc Jonge ■VLISSINGEN Een wand vol herinneringen van inwoners, Vlissingse dichtregels en de karak teristieke losse-lijnen-schetsen van kunstena res Agnes den Hartogh (links) siert sinds kort de binnentuin van zorgcentrum Scheldehof in Vlissingen. Den Hartogh maakte de wand op verzoek van WVO Zorg. Aan de hand van Vlis- singse dichtregels zochten inwoners van Scheldehof oude spulletjes bij elkaar die Den Hartogh digitaliseerde. De vader van mevrouw Nel Jansen-Kluijfhout (rechts) droeg ook bij. De collage is nog zwart-wit, maar dat vonden de Scheldehofbewoners een beetje saai. Zodra de corona-regels het toelaten, gaat Den Hartogh samen met bewoners nog kleur aan brengen. FOTO BOAZ TIMMERMANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 34