Emissieloos park lijkt een luchtkasteel 5 FBTS DAG VAN DE ZEEUWSE FILMS Op Film by the Sea is het zaterdag de Dag van de Zeeuwse Film. Er zijn maar liefst 24 nieuwe en recente producties te zien. Wat vooral opvalt: de zee is zelden ver weg. filmen op het strand. Daar heb je de omstandigheden niet in de hand. Dat was van grote invloed." Tinka Leene uit Sint Laurens, bekend van de Zeeuwse Knop, verrast met Een zomerdag aan zee. ,,Ik ben geen filmer, maar wel een bedenker. En vervolgens voer ik het ook uit." Met de timelapse- techniek legt ze in tien minuten een complete stranddag vast, ge zien vanuit haar kotje bij Zoute- lande. De universele schoonheid van wolken, wind en water ge combineerd met de tijdelijke strandgasten verbeeldt voor haar het leven. ,,J e hoort muziek van Ei- naudi: Life. Die past perfect bij wat je ziet." Ondanks de coronape riode presenteert Film by the Sea zater dag een rijke oogst aan films die een band hebben met Zeeland. Alle 24 films zijn sinds de vo rige editie van het festival uit gekomen of beleven in Vlissin gen hun première. Aan het eind van de middag worden in diverse categorieën prijzen uit gereikt. Het aanbod is zeer divers, van een vijf minuten durend miniportret van het museum van Guus Ideler in Biggekerke tot Ik ben er even niet van Maartje Nevejan, een docu mentaire van anderhalf uur over epilepsie. Verder loopt het van meer traditionele films tot experimentele producties. In de laatste categorie valt onder meer Voor de tijd voorbij is, een filmisch kleinood van Jade van der Moere. Het eeuwige leven De zee figureert veelvuldig. Zoals in Hazegrauw, het opmerkelijke debuut van Remco Texer uit Vlis singen. De film draait om de vraag in hoeverre de mens het 'eeuwige' leven zou moeten willen nastre ven. De regisseur wist voor de hoofdrollen Frits Lambrechts en Diana Dobbelman, oude rotten in het vak, te strikken. Texer maakte Hazegrauw op eigen kracht, naast zijn baan als logistiek planner. ,,Het is een uit de hand gelopen hobby. Maar door mijn werk ben ik wel gewend om met stress om te gaan en te improviseren. Dat kwam goed van pas." Ook opvallend in het aanbod is Hopsa Heisasa, de afstudeerfilm van Vincent van den Ouden. Het is een magisch-realistisch verhaal over de eenzame jongen Willem, die via zijn teddybeer op het strand in contact komt met een verdronken vluchtelingenmeisje. Van den Ouden is trots op de film, waaraan hij twee jaar heeft ge werkt. Toch is het een zwaar pro ces geweest. ,,Je komt jezelf wel een paar keer tegen, zoals bij het Het lijkt een prachtig plaatje, zo'n 'droomvakantiepark met zero- emission'. Maar het is niet realis tisch, stellen de tegenstanders. Er zou in de aanleg- en gebruiksfase nauwelijks sprake zijn van emissie, maar in het echt gaat het om een enorme stikstofuitstoot. Eerst al in de vier jaar dat het kost om Brou werseiland, met dik 300 woningen en een jachthaven met 350 ligplaat sen, aan te leggen. De carpoolplaats bij Serooskerke, bijvoorbeeld, wordt een soort rangeerterrein waar dagelijks de bouwmaterialen van tig vrachtwagens 'heel vroom' worden overgeheveld naar opleg gers met elektrische trekkers er voor, schetst Gert-Jan Buth namens de zes natuurorganisaties het plaatje. Wonder ,,Ze vegen dus eigenlijk hun proble men weg van de bouwlocatie en doen alsof het een paar kilometer verderop niet uitmaakt. Het is een beetje een poppenkast. Zo sprokke- len ze allerlei hoeveelheden uit stoot bij elkaar en schuiven het weg." Nog even los van het trans port waarmee 800 bouwvakkers op de Brouwersdam moeten komen. ,,Die zouden dan straks allemaal elektrisch moeten rijden? Dan moet er nog wel een wonder gebeu ren." En is Brouwerseiland eenmaal aangelegd, dan is volgens de na tuurorganisaties emissieloos nog altijd niet-realistisch. Er zal een constante stroom zijn van tijdelijke gasten en bezoekers. Geweldig dat er meer elektrisch wordt gereden en dat zal ook echt in de toekomst wel groeien, verwacht Buth. ,,Maar zover is het nog lang niet. Je kunt dat nu niet garanderen, dus wij moeten ze maar op hun blauwe Het is een beetje een poppenkast. Zo sprokkelen ze allerlei hoeveelheden uitstoot bij elkaar en schuiven het weg ogen geloven. Projectontwikkelaars beloven van tevoren een heleboel droombeelden. Maar de methode is bouwen, verkopen en wegwezen. En het is maar de vraag hoe de park beheerder die er dan is, erin staat. Dus er zitten een heleboel aanna mes aan dit verhaal vast." Bij het verlenen van een natuur vergunning geldt als harde voor waarde dat je geen luchtkastelen mag bouwen, maar van de dage lijkse realiteit moet uitgaan. ,,Bij twijfel niet oversteken. Dat is het voorzorgsbeginsel. Kun je het niet garanderen, dan niet. We weten niet hoe het er over vijf of tien jaar uitziet. We zijn God niet." De zienswijze tegen de natuur vergunning is ingediend door Na tuurmonumenten, Zeeuwse Mi lieufederatie, Natuur- en milieufe deratie Zuid-Holland, Duinbe houd, Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en Natuur- en Landschapsbescherming Goe- ree-Overflakkee. vrijdag 18 september 2020 De zee is zelden ver weg Rolf Bosboom Vlissingen Diana Dobbelman in Hazegrau FOTO STILL UIT FILM Programma Dag van de Zeeuwse Film Korte fictiefilms blok 1: 12.00 en 14.00 uur: Hopsa Heisasa (Vincent van den Ouden), Lieve (Vincent Groos), Stik (Niek Roo- zen) en Voor de tijd voorbij is (Jade van der Moere). Korte fictiefilms blok 2: 9.30 en 16.30 uur: Aphasia (Mi- chèle Soudijn), Frank (Levi Oreel), Hazegrauw (Remco Texer) en RomCom (Jorge Lopes en Ben jamin Samson). Korte documentaires: 11.30 en 14.00 uur: The Battle of Veere (Joy Droogsma), Boeren broeders (Jules Mathot), Cozy Land (Dani Ploeger), Guus Ide- ler's Zeeuwse Schuur Museum (Petar Kruit), Muziek in de zeilen (Maria-Sarah Simon), Sea Battle (Rob Severijns e.a.), Wil dan wat je kunt (Remco van Schellen) en Een zomerdag aan zee (Tinka Leene). Lange documentaires: 9.30 uur: Ik ben er even niet (Maartje Nevejan), 16.00 uur: De Levende Delta (Ronald Faber) Tijdgravers (Fifi Visser). Korte films: De Slag om de Schelde, 17.15 uur: De kleine pianist (Raimond van Soest), Grit (Matthias Hoekman), Het pamflet (Justin Heyl), Barrier (Niels Bourgonje) en 't Water moge stijgen (Chris de Krijger en Sven Peetoom). Brouwerseiland een emissieloos park? Dat is totale onzin. Zo'n park is een droombeeld, stellen zes natuurorganisaties. Zowel bij de aanleg als in het gebruik zal sprake zijn van een enorme stikstofuitstoot. De zes clubs hebben gezamenlijk een ziens wijze tegen het project inge diend. Esme Soesman Scharendijke - Gert-Jan Buth, voorzitter Natuur- en Vogelwacht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 33