Provincie: 'Oesterkweek moet rendabeler via breed gedragen plan' Harem gezocht voor haan De Witte Raaf 4 Jo Dumon Tak stopt met schilderen van Panorama Walcheren fflssgf:; mrfcïi*? BCüff (PUs'fl TP-I BffiPl! j iWTr 1U i I ïl Hij voltooit het achttien meter lange uitzicht over Westkapelle en wil de opstelling van het doek Dom burg verbeteren, maar hij gaat niet nog eens een lange winter eenzaam schilderend 'kamperen' in de koude Machinefabriek zonder het voor uitzicht van een permanente, vol waardige locatie. In een betere om- geving kan de collectie mega-schil- derijen van het Walcherse land schap de bezoekersaantallen ont vangen die de expositie kan aan trekken. Maar die blijft nog uit. De ruimte die het panorama mag beslaan in de eer ste hal van de Machinefa briek is met de huidige doeken vol. Ik ga verder als vrijwilliger. Ik zie wel wat ik kan doen Zelfs het atelier is bezet met Het Blauwe Uur van het Middelburgse stadhuis en met Westkapelle. De Machinefabriek is een indrukwek kend, maar ook ongastvrij en vooral tijdelijk onderdak. Maar tot nu vindt de stichting Panorama Wal cheren amper medewerking om een ander thuis te vinden op Wal cheren. Unieke opdracht Dumon Tak blikt dankbaar terug, zegt hij. De expositie kan zichzelf bedruipen met de openstellingen, de schilderlessen van Dumon Tak en de verkoop van zijn persoonlijke werk en dat van de gast-exposan- ten. En dat is volgens de kunstenaar dankzij de inzet en toewijding van alle vrijwilligers die de stichting besturen en de expositie draaiende houden. In een Facebookbericht noemt Dumon Tak zijn verbintenis met Panorama Walcheren 'een unieke en dankbare opdracht'. Die band wordt niet verbroken nu hij stopt als enige betaalde kracht van de stichting. ,,Ik ga ver der als vrijwilliger. Ik zie wel wat ik kan doen." Daar is het bestuur blij mee, zegt Jos Pielage van de stichting. Hij be grijpt de frustratie van Dumon Tak. ,,Je kunt niet elke winter de inspi ratie uit je tenen halen zonder vooruitzicht. Er staat nu een monu ment van Walcheren dat zeer de moeite is, maar dat niet zoals Pano rama Mesdag in Scheveningen nog honderd jaar hetzelfde blijft. We hebben heel veel herhaalbezoek, die mensen verwachten elk jaar wat nieuws. Er zijn een aantal ideeën, over fotografie of andere schilder stijlen, maar niet meer met mega- installaties." Over de bezoekersaantallen is Pielage optimistischer dan Dumon Tak. ,,Als je weet dat vijf procent van de mensen cultuur een warm hart toedraagt, zijn dat op Walche ren vijfduizend mensen. Die heb ben we absoluut binnen gehad. Een groot publiek aantrekken duurt lang, maar we hebben al jaren een stijgende lijn. Zonder de corona sluiting hadden we dit jaar 7500 be zoekers zeker gehaald." De Bat ijvert voor een brede af spraak - 'noem het convenant' - om de schelpdierkweek in het natuur gebied Oosterschelde vooruit te helpen. Hij deed de oproep gisteren in Yerseke tijdens de opening van het oesterseizoen, waarbij ook de Vlaamse minister van onder meer visserij Hilde Crevits te gast was. Vooral de oestersector kwakkelt door de oesterboorder die bodem oesters oppeuzelt. Om de roofslak te ontlopen, wordt geëxperimenteerd met kweek op tafels. Vorig jaar werd het proefgebied uitgebreid van 10 naar 50 hectare. Voor 35 bedrijven blijft dat postzegelwerk. Volgens voorzitter Kees van Beve- ren van de Nederlandse Oesterver eniging is zo'n 500 hectare nodig om de zogeheten off-bottomkweek bedrijfseconomisch tot een succes te maken. Voorwaarde is daarbij dat vergunningen voor langere termij- nen worden verstrekt, omdat geen oesterkweker fors zal investeren als het risico bestaat dat de vergunning na enkele jaren vervalt. Natuurbe schermingsorganisaties als Natuur monumenten, het Zeeuwse Land schap en ZMf vrezen echter dat zo'n groot gebied aan kweektafels na tuurwaarden aantast en broed- en fourageerplekken van vogels inpikt. De Bat pleit dan ook voor een in tegraal plan waarbij alle belangheb benden worden betrokken. De pro vincie neemt daarin het voortouw. De opdracht wordt hoe belangen kunnen worden verenigd. De Bat wil ook af van individuele kweek- vergunningen ten gunste van een collectieve aanvraag. ARNEMUIDEN Hij loopt er ver loren bij sinds de hertjes en de geit dood zijn en de andere haan en de kippen zijn verhuisd naar Schoondijke. Dierenwelzijn Walcheren zoekt daarom onder dak voor die ene haan die op camping De Witte Raaf in Arne- muiden is achtergebleven. 'Haan zoekt harem' luidt de lo kroep van Dierenwelzijn Wal cheren. 'Het liefst een mooie plek waar hij, met een toompje kip pen, gelukkig mag worden.' Een bokje, tien kippen en de andere haan die in het dierenver blijf op de camping leefden, zijn al verhuisd naar Schoondijke. Dat lukte ook dankzij Dieren- welzijn Walcheren. Deze haan werd verstoten uit de vorige toom. Vandaar dat hij niet samen met de rest naar Schoondijke kon. Dierenwelzijn Walcheren roept daarom op: 'Heeft u een mooi nieuw plekje voor hem, dan horen wij dat heel graag'. De dieren konden niet op De Witte Raaf blijven omdat de camping dit jaar definitief sluit. Het terrein maakt deel uit van het nog te bouwen vakantiepark Waterpark Veerse Meer. De die ren waren van één van de jaar- plaatshouders op de camping. De jaarplaatshouders zijn aan hun laatste maand op De Witte Raaf bezig. vrijdag 18 september 2020 GO •'►CflT =™!H"ii"rn Jj sFitoa. Leerlingen schilderen de Boulevard van Vlissingen na. Het doek maakt deel uit van Panorama Walcheren. FOTO RUBEN OREEL Westkapelle wordt de laatste Panorama Walcheren in Vlissin gen draagt aan alle kanten zijn signatuur, maar kunstenaar Jo Dumon Tak maakt na zijn nieuw ste van Westkapelle geen pano rama's meer. Hij besloot deze week te stoppen. Na ruim tien jaar. Claudia Sondervan Vlissingen - Jo Dumon Tak, kunstenaar Panorama Walcheren is tot en met zondag 8 november elke vrij dag, zaterdag en zondag open van 13.00 tot 17.00 uur. Alle partijen die belangen hebben in de Oosterschelde moeten samen uitvissen of en hoe de oes- terkweek rendabeler kan worden gemaakt. Voor een collectieve aanpak wil gedeputeerde Jo Annes de Bat iedereen aan boord halen, van kwekers, rijksoverheid, kennisinstituten, recreatiesector tot en met natuurbeschermers. Frank Balkenende Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 32