'O: Duitse en Belgische toeristen annuleren reis naar Zeeland Ophalen jodiumpillen is volgens VRZ slecht idee Kapotte Sloebrug stremt scheepvaart 2 OSCAR GARSCHAGEN Column ók ik hoor vaak dat Rutte |het nog zo slecht niet doet", bekende Groen Linkser Jesse Klaver tijdens de hoogmis van politieke junkies, de Algemene Politieke Beschouwin gen. Wie gisteren het surrealisti sche schouwspel volgde, begreep waarom het leiderschap van 'hi, zeg maar Mark' brede waardering oogst. Ingetogen en bijna Merkeli- aans geduldig zelfs bij de tenen krommende aanvallen van Wil- ders probeert hij Nederland door 'de grootste crisis sinds de Tweede Wereldoorlog' te loodsen. Zonder machtsmisbruik, zonder dictatori ale, digitale noodgrepen. maakte duidelijk dat hij onder hoge druk staat. De spanning op zijn gezicht spatte dwars door het tv-scherm. Begrijpelijk, er zijn weer zwarte zwanen in aantocht. Het gaat mis met de onderdruk king van 'het virus dat duizend keer kleiner is dan een zandkor- rel'(EC-voorzitter Von der Leyen). _^i Niet alleen hier, maar in heel Eu ropa. Lukt het niet de tweede golf in te dijken dan gaan opnieuw duizenden levens vroegtijdig ver loren, raken honderdduizenden hun banen kwijt en kunnen alle financiële plannen van Rutte 3 de prullenbak in. Dan zitten we als ratten in de val. dan eerste golven leerden de Spaanse griep en ebola, maar ook de Watersnoodramp. Dat weet heel Zeeland. Net als Radboud- professor Andreas Voss hoop ik dat Rutte vanavond weer een 'intelli gent lockdown' afkondigt, zeker in de Randstad. Wie de onbetwist bare noodzaak ontkent plaatst zichzelf in het kamp der virusont kenners die op een andere planeet lijken te leven, levensgevaarlijke types. worden dat hij niet tijdig re ageerde op het Chinese alarm dat ook door RIVM-experts aanvanke lijk werd gebagatelliseerd. Maar politieke schuldvragen zijn voor later, zeg ik Nout Wellink in zijn nieuwe boek Ontgelden na. Nu eerst op zwarte-zwanenjacht. Ho pelijk wordt er behalve met scherp ook raak geschoten. De spanning op zijn gezicht spatte dwars door het tv-scherm DE STELLING Vandaag: Ik mijd voorlopig de Randstad Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters V/OLF VESTI0T ZICH IN ORENTHE EN M00EUJK IN BRABANT Zeeland heeft weer een abortuskliniek Dode gevonden in water Zuidzande MIDDELBURG Meedenken over toekomst vervoer ,,Met name in de hotellerie regent het annuleringen", zegt voorzitter Frank de Reu van de Zeeuwse afde ling van Horeca Zeeland. ,,We heb ben donderdagochtend een bel- rondje gedaan en in Renesse, Dom burg en Cadzand worden reserve ringen op grote schaal geannuleerd. Ik zie het ook in mijn eigen bedrijf, strandpaviljoen Puur. Er zijn veel minder Belgen dan gisteren, groe pen van tien zeggen af. Tot donder dag hadden we een prachtig nasei zoen, maar ik denk dat het in elkaar dondert." Voorzitter Arjen Brinkman van Recron Zeeland is iets positiever. ,,We krijgen steeds meer vragen, vooral van Duitsers, en een paar an nuleringen. ,,Het begint te druppe len en we proberen het niet te laten regenen." Belgen en vooral Duitsers denken bij Zuid-Holland aan het zuiden van Nederland. Bovendien is het verwarrend dat Goeree-Overflak- kee niet tot Zeeland behoort. Directeur Erik van den Dobbel steen van VVV Zeeland noemt de situatie zorgelijk. ,,Telefonisch krij gen we ontzettend veel vragen." Er is direct een campagne opgezet om het tij te keren. De website van de We hadden een prachtig naseizoen, maar ik denk dat het in elkaar dondert VVV is aangepast, via Facebook en Instagram worden toeristen ervan overtuigd dat Zeeland groen is en met push- en persberichten wor den de Duitse media bestookt. Van den Dobbelsteen: ,,De toeristische sector is het hart van Zeeland. Het is belangrijk dat we direct in actie schieten." MIDDELBURG Een deel van de jo- diumtabletten die in Zeeland zijn verspreid, is tot volgend jaar sep tember houdbaar. De Veiligheids regio Zeeland (VRZ) is bang dat in woners nieuwe pillen niet in de bus krijgen, maar moeten afhalen. ,,Als ze op het gemeentekantoor moeten worden afgehaald, berei ken we maar zes procent van onze inwoners", zei burgemeester José van Egmond gisteren tijdens de vergadering van het algemeen be stuur van de VRZ. In 2017 zijn op grote schaal jodi- umtabletten verspreid. Ze zijn be doeld voor mensen tot en met 40 jaar die in een straal van 20 kilome ter rondom een kerncentrale wo nen en in een straal van 20 tot 100 kilometer voor alle kinderen tot 18 jaar. Het doel van de pillen is om na een kernramp schildklierkanker te voorkomen. Destijds kregen men sen ze thuisgestuurd, nu is dat nog niet zeker. Burgemeester Gerben Dijkster- huis van Borsele stelde voor om een brief te sturen naar het minis terie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport. Zeeland gaat daarin vragen of de verspreiding volgend jaar opnieuw per post kan plaats vinden. VLISSINGEN De Sloebrug in Vlis- singen is voorlopig gestremd voor scheepvaartverkeer. Alleen lage bo ten kunnen nog onder de brug over het Kanaal door Walcheren door varen. Uit een onderhoudsinspec- tie blijkt dat het onveilig is de brug nu te openen. Bij het draaien van de brug be weegt een ankerplaat (een bevesti ging van de draaipunten van de Sloebrug). 'Hierdoor ontstaat spe ling, waardoor onveilige situaties kunnen ontstaan', meldt de provin cie. De bediening van de brug is dinsdag daarom per direct stilge legd. Op dit moment wordt onder zocht wat er nodig is om de brug te herstellen. Pas als dat bekend is, kan worden ingeschat hoe lang de brug nog dicht blijft. Volgens een woord voerster van de provincie komt de uitslag van het vervolgonderzoek niet meer deze week. Scheepvaart wordt geadviseerd om te varen. Dat kan via de route Zandkreek/Hansweert/Wemel- dinge of via de Noordzee. Het weg verkeer ondervindt geen hinder. De bruggen over het Kanaal door Walcheren worden elke vijfjaar ge controleerd om ervoor te zorgen dat onderhoud op tijd plaatsvindt. vrijdag 18 september 2020 Zwarte zwanen De ongebruikelijk ernstige blik Jr Tweede golven zijn dodelijker Natuurlijk, Rutte kan verweten Reageer op pzc.nl Gisteren: Sinterklaasvie ring kan best zonder intocht 939 stemmen ALLE SROOTMOEftERS EN MEISJES TOT 12 JAAR moeten IN QUARANTAINE GOES Zeeland heeft na aantal jaren weer een eigen abortuskliniek. De stich ting Zeeuwse abortus zorg zit in het Medisch Centrum Goes en opende deze zomer de deuren. De oprichters verwachten zo'n vierhonderd vrouwen per jaar te gaan helpen, meldt de Volkskrant. In 2016 stopte de toenma lige Casa-kliniek in Goes met het uitvoeren van zo genoemde instrumentele abortussen, waarmee zwangerschappen van langer dan negen weken kunnen worden beëin digd. Zeeuwse vrouwen moesten sindsdien naar Utrecht en later Rotter dam. ZUIDZANDE De politie heeft gister middag uitgebreid onder zoek gedaan na de vondst van een stoffelijk overschot tussen Cad- zand en Zuidzande. Ver moed wordt dat het slachtoffer is overleden aan de gevolgen van een ongeval. Het lichaam werd rond 11.20 uur aan getroffen in het water langs de Mariastraat (N674). Aan het einde van de middag maakte de politie bekend dat er geen sprake was van een misdrijf. ,,De eerste voor zichtige conclusie van de specialisten is dat er hier sprake is van een nood lottig ongeval." De provincie houdt drie digitale bijeenkomsten waarin inwoners kunnen meepraten over de toe komst van het vervoer in Zeeland. Zo kunnen Zeeuwen meedenken over de vraag hoe de provincie goed bereikbaar blijft. Donderdag 24 septem ber (15.30 tot 17 uur) is de bijeenkomst bedoeld voor jonge reizigers, donderdag 8 oktober (11.30 tot 13 uur) voor mensen met een beper king en dinsdag 13 okto ber (15.30 tot 17 uur) voor alle andere reizi gers. Aanmelden via de site van de provincie. Toeristisch Zeeland is in allerijl een mediaoffensief begonnen om annuleringen van Duitse en Belgische toeristen tegen te gaan. Veel van hen denken dat Zeeland onderdeel is van Zuid Holland. Daarvoor hebben de buurlanden vanwege het oplo pend aantal coronabesmettin gen code rood afgegeven. Ernst Jan Rozendaal Domburg -Frank de Reu, Horeca Zeeland P8&9

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2