c* boven Gemiddeld drie maanden wachttijd voor theorie-examen Wim Hofman Tom Boere is bij Turkgucu Niet nog eens een lange winter eenzaam schilderend 'kamperen' in de koude Machinefabriek in Vlissingen. Jo Dumon Tak is er klaar mee dat er na jaren steggelen nog geen uitzicht is op een permanente, voldragen locatie voor zijn werken voor Panorama Walcheren. Hij trekt er daarom na tien jaar de stekker uit. Pakken donkere wolken zich nu samen? Niet helemaal, want Jo Dumon Tak blijft verbonden aan de stichting Panorama Walcheren. Als vrijwilliger zeeland 4 had best door willen gaan met de Slibreeks aan een volgend hoofdstuk begonnen Het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR) is bezig met een enorme inhaalslag. Tijdens de lockdown moesten rijscholen hun activiteiten staken. Ook rijexa mens werden uitgesteld. Zo is een stuwmeer ontstaan aan kandidaten die het theorie- en praktijkexamen nog moeten doen. En elke dag ko men er weer nieuwe aanvragen bij. Overwerken ,,We hebben landelijk 175.000 theorie-examens en 125.000 prak tijkexamens niet kunnen afnemen. We zetten alles op alles om die enorme berg weg te werken, maar dat moet wel coronaveilig gebeu ren. Om de anderhalve meter af stand te waarborgen, kunnen in onze examencentra nu slechts de helft van de stoelen worden ge bruikt. We proberen waar mogelijk de capaciteit uit te breiden. Onze medewerkers werken ook allemaal over. Meer kunnen we niet doen. Deze inhaalslag gaat gewoon veel tijd kosten omdat veiligheid van zowel de examenkandidaten als ons personeel voorop staat", zegt Irene Heldens, woordvoerder van het CBR. Zeeland heeft bij het wegwerken van de achterstand een gelukje. Het CBR theorie-examencentrum in Goes was voor de pandemie één tot twee dagen per week open. Het CBR heeft het Goese examenlokaal inmiddels vijf dagen per week opengesteld. Heldens: ,,Ook al kun nen we daar maar de helft van de stoelen benutten en dat zijn er nu 20 tot 24, hebben we in Goes de mogelijkheid om het aantal exa mens per week flink op te schalen. Voor corona waren dat er gemid deld 400 per week, door de uitge breide openstelling klimmen we naar 1000." Dat hoeft niet te betekenen dat alle Zeeuwen die in de wachtrij staan, sneller dan nu aan de beurt zijn. Examenkandidaten kunnen in principe in elke CBR-vestiging te- Deze inhaalslag gaat gewoon veel tijd kosten recht voor hun theorie-examen. Het kan zijn dat kandidaten uit re gio's waar de wachttijd erg lang is, uitwijken naar Goes. Hoeveel Zeeuwen nog staan te popelen om examen te doen, kan Heldens niet zeggen. ,,Het kost enorm veel werk om dat uit te zoeken en het is al ra zend druk bij het CBR." Ook begrip Waar de reserveringstermijn voor het theorie-examen drie maanden bedraagt, moet voor het praktijk examen acht tot negen weken wor den gewacht. Bij rijschool Wolf be speuren ze ongeduld, maar ook be grip bij klanten. Medewerker klan tenservice Zwaans: ,,Zeker jonge ren willen zo snel mogelijk hun rij bewijs halen, maar ze weten ook dat er door de lockdown vertraging is ontstaan. Natuurlijk stellen de lange wachttijden het geduld van mensen op de proef. Als je bijvoor beeld eindelijk je theorie-examen kunt afleggen en je zakt, moet je weer maanden wachten eer je aan de beurt bent." 1% I vrijdag 18 september 2020 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl SPORT 14&15 ZEELAND16 Rijbewijs halen vergt geduld Het is even slikken voor jonge ren die zo snel mogelijk hun rij bewijs willen halen. De gemid delde wachttijd voor het theorie examen bedraagt drie maanden. ,,Het vraagt veel geduld van klanten. Iemand die nu een proefles aanvraagt, kan pas in december theorie-examen doen. Dat heb je nodig om het praktijkexamen af te leggen", zegt Quirine Zwaans van Rij school Wolf in Vlissingen. Frank Balkenende Goes - Irene Heldens, CBR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 29