Recordaantal Nederlanders onder contract in Bundesliga 21 Duitse hoofdstad wil met Hertha aansluiten bij rijtje Londen, Madrid en Parijs maum Vrijwel elke Europese hoofdstad heeft een voetbalgrootmacht. Berlijn is nog niet zo ver, maar aan de vooravond van het nieuwe Bundesligaseizoen zijn de ambities groot bij Hertha BSC. Ga het rijtje maar langs. Londen, Ma drid, Parijs, Amsterdam, Rome, Brussel: de wereldsteden van Europa hebben stuk voor stuk een magneti serende voetbalclub die alle grenzen overstijgt. Alleen in het belangrijkste land van West-Europa krijgen ze het maar niet voor elkaar dat de hoofdstad serieus meetelt in de parade der grootmachten. In Duitsland is de voetbal hoofdstad München en dat vindt iedereen heel gewoon. Berlijn, ach ja Berlijn. Prach tige, histori- sche stad, maar voor het topvoetbal moet je er niet zijn. Leuk die cultclub Union Berlin, maar je wint er geen prijzen mee. Als het aan Lars Windhorst ligt komt er in de nabije toekomst een eind aan dat gespartel in de marge van één van de beroemdste steden van het conti nent. De puissant rijke investeerder heeft 'de oude dame van de Spree' Hertha BSC aan de hand genomen in het drukke verkeer van de Bundes- liga. Sinds deze winter gaf de wakker geschudde club maar liefst negentig miljoen euro uit aan nieuwe spelers. Vier miljoen daarvan ging naar FC Groningen. Met het aantrekken van Deyovaisio Zeefuik kwam het aantal Nederlanders bij Hertha op vier (Ja- vairo Dilrosun, Daishawn Redan en Karim Rekik zijn de anderen). Hertha is daarmee dit seizoen de club met de meeste landgenoten in de Bundes- liga. Dat Bayern München zich ver voor het eind van de com petitie weer zal laten kronen tot de beste, daarover bestaat geen twijfel. Dat Borussia Dortmund en RB Leip zig daarna op gepaste afstand zullen volgen, daarvoor is ook geen hogere wiskunde nodig. Alleen de volgorde staat nog even open. Eén van de inte ressante vragen die aan de vooravond van het seizoen nog niet is te beant woorden, is of Hertha BSC in de slip stream kan komen bij stabiele clubs als Borussia Mönchengladbach en Bayer Leverkusen. Hertha BSC heeft de naam, maar niet de allure en de prijzenkast. De laatste keer dat Hertha BSC de beste was van het land, was in 1931. De club werd nog een keer tweede, maar speelde ook achttien jaar lang op het tweede niveau. De excentrieke rijk aard Windhorst zag het een tijdje van gepaste afstand aan en besloot toen te gaan investeren in de populairste club van de stad. Bij Hertha werd hij met open armen ontvangen, ook al is niet iedere Duitser ervan overtuigd dat de nieuwe eigenaar op een eer lijke manier aan al dat kapitaal is ge komen. Maar voordat de serieuze vra gen daarover kwamen, had Wind horst het merendeel van de aandelen al in bezit genomen. Dat grootse ambities niet altijd di rect grootse prestaties inluiden, daar weten ze in Berlijn inmiddels ook over mee te praten. Afgelopen weekend ging de ploeg van trainer Bruno Labbadia meteen onderuit in de eerste ronde van het bekertoernooi tegen Eintracht Braunschweig. En dus was er kritiek, en werd er overal in den lande ge gniffeld om die patserige club met dat nieuwe geld. Bruno Labbadia, de trainer die de club vorig seizoen uit een sportieve crisis haalde, staat voor de lastige taak zijn baas rustig te houden. Wind horst is een man die het succes koopt en dat soort types staat niet bekend om z'n engelengeduld. Soms kan de ontwikkeling snel gaan, zie RB Leip zig. Maar die club is minutieus opge bouwd volgens een uitgekiende stra tegie. In Berlijn moet alles meteen snel en is de druk van de pers en de omgeving vele malen groter. ,,We gaan hier een Big City Club bou wen'', zei Windhorst bij zijn aantre den. Labbadia zal al lang blij zijn als hij dit seizoen met Her tha BSC in de top 8 te rechtkomt. Erik Meijer, in Duitsland ooit actief voor onder andere Bayer Leverku- sen en Hamburger SV, begrijpt dit wel: ,,Nederlanders hebben een goede opleiding, eigen mening en vrijgevochten houding. Dat is een goede toevoeging aan het Duitse voetbal'', legt hij uit. Andersom snapt Meijer het van uit het perspectief van de spelers ook. ,,Het niveau is hoog, de stadi ons zitten vol en de salarissen zijn goed. Veel Nederlanders kiezen nog steeds voor de Premier League of Spanje, maar de Duitse competitie is van hetzelfde niveau.'' De Nederlandse uitblinkers in de Bundesliga zijn volgens Meijer Wout Weghorst (VfL Wolfsburg) en Davy Klaassen (Werder Bre men). ,,Weghorst heeft een leeu wenhart en is fysiek erg sterk, daar kom je ver mee in de Bundesliga.'' Weghorst maakte 33 doelpunten in zijn eerste twee seizoenen en loopt daarmee één op twee. De spits uit Borne wordt in de media in ver band gebracht met Arsenal en Tot tenham Hotspur, maar speelt voor lopig nog gewoon bij Die Wölfe. Ondanks de matige prestaties van Werder vorig seizoen, is Meijer en thousiast over Klaassen. ,,Hij heeft goed gespeeld en het elftal bij de hand genomen. Dat is knap." Waar Weghorst en Klaassen ge wend zijn aan het niveau van de Bundesliga, is het voor Deyovaisio Zeefuik allemaal nieuw. Hij ver ruilde FC Groningen voor Hertha BSC. Een speler met veel potentie, vindt Meijer: ,,Het talent heeft hij, maar nu moet hij het ook laten zien. Hij moet een beetje Wout Weg- horst erbij krijgen en een stap ma ken.'' Youri Mulder kijkt anders naar de invasie van Nederlanders in de Bundesliga dan collega Meijer. ,,Er spelen weliswaar heel veel Neder landers, maar het zijn geen Neder lands elftal-spelers zoals Robben dat was. Het is leuk om te volgen, maar je gaat er niet voor zitten.'' ,,Vooral voor die jonge talenten is het heel belangrijk dat ze gaan spe len in een eerste elftal'', vervolgt de oud-spits van Schalke 04. ,,Je moet die verantwoordelijkheid voelen van elke week presteren. Het gat tussen eerste en tweede elftallen is veel te groot. Dat geldt ook voor ie mand als Joshua Zirkzee. Die moet gaan spelen, verhuur hem anders aan een club als Schalke.'' De andere drie nieuwelingen in de Duitse hoogste competitie zijn Guus Til (Freiburg, gehuurd), Ta- hith Chong (Werder Bremen, ge huurd) en Mike van der Hoorn (Ar- minia Bielefeld). vrijdag 18 september 2020 GO Berlijn mist nog een topclub /#ir- Leon ten Voorde Berlijn/Rotterdam In het vermaarde Olympisch Stadion moet Hertha BSC uitgroeien tot een topclub. Het wil concurreren met Bayern München, waarvan hier nog met 0-2 verloren wordt. foto epa Een historisch hoog aantal Ne derlanders is dit seizoen actief in de Bundesliga. Maar liefst 24 landgenoten liggen vast bij Duitse clubs. Mart ten Have Rotterdam Davy Klaassen (rechts) tegen Bayern München foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 21