ar-öit Advocaat: 'Inval in Wouwse Plantage leek net Netflix-film' Belgische minister stapt op om hatelijke reacties rond corona Wolf vestigt zich in Drenthe en waarschijnlijk ook in Brabant NIEUWS 13 'Martelkamer in loods was goed geïsoleerd' De schok was groot toen begin juli bekend werd dat in de Brabantse loods een heus martelcomplex was ontmanteld. In de loods werden zeven zeecontainers gevonden: zes daarvan waren ingericht als gevan geniscel. Een zevende werd door verdachten de 'behandelkamer' genoemd, compleet met tandarts stoel. Ook werden snoeischaren, takkenscharen, een vrieskist, scal pels en vingerklemmen, politie- uniformen, stopborden en zwaai lichten aangetroffen. Het beeld was voor de recherche snel duide lijk: deze ruimte was ingericht als martelkamer om criminele rivalen in te gijzelen of te martelen. Robin van O. Hoofdverdachte in de zaak is de 40-jarige Robin van O. uit Utrecht, die geldt als een rivaal van Ri- douan Taghi. De politie hield hem al enige tijd in de gaten, bleek bij de start van het proces. Zo werd hij gezien in een gepantserde auto (met daarin vuurwapens en een groot bedrag aan contant geld) en wist de politie te achterhalen dat hij valse paspoorten gebruikte. Ook huurde hij onder een andere naam een luxeappartement in Den Haag. De betalingen voor deze wo ningen werden door anderen ge daan, personen die door de politie werden afgeluisterd. In die ge sprekken, van maart dit jaar, was te horen dat zij op zoek moesten naar een loods. Ook zag de recherche een betaling voor de huur van een loods in Wouwse Plantage. In deze periode kregen politie en justitie bovendien een geschenk uit de hemel: de versleutelde chat- dienst Encrochat bleek te zijn ge hackt, waardoor rechercheurs maandenlang live konden meele zen. Criminelen gebruikten deze telefoons om met elkaar te com municeren, met het idee dat zij anoniem waren en niemand mee kon lezen. Niets bleek minder waar. Al snel trof de politie de ge sprekken aan die Robin van O. en zijn medeverdachten met elkaar voerden. Daarin werd gesproken over de bouw van het martelcom plex en werden foto's van de voortgang aan elkaar verstuurd. ,,De teksten bij de foto's lieten aan duidelijkheid niets te wensen over. 'Drie keer geïsoleerd. Al sta je ernaast, je hoort niks.' Ook ging Het politiefilmpje was nep, mijn cliënt moest als monster worden neergezet het over wapens, onder meer met dempers. 'Als ze niet meewerken bijvoorbeeld, gelijk door de knie''', zei de officier van justitie, die sprak van een heftige zaak waarin de verdachten met 'grote precisie' de bouw van het martelcomplex hebben voorbereid. Ook kwam de politie op het spoor van een tweede loods. ,,Uit de chatgesprek- ken kwam het beeld naar voren dat deze loods dienst moest doen als locatie van waaruit men als een soort arrestatieteam zou kunnen uitrukken. Daar zouden ook wa pens worden verborgen'', aldus de officier van justitie. ,,Aan alles was gedacht'', zei de officier, verwijzend naar de loods die helemaal geluidsdicht was ge maakt. Dat het ging om een onder wereldgevangenis, compleet met martelkamer, is volgens het OM zonder meer duidelijk. ,,Er werd gesproken over 'onze ebi' en 'de behandelkamer'.'' Op het moment dat politie en justitie doorkregen wat de verdachten in de loods van plan waren, besloot de politie de loods vol te hangen met camera's en de verdachten intensief te ob serveren. Daardoor kon de bouw van het complex van dag tot dag gevolgd worden. Zwaarbewapend Sanne Schuurman, de advocaat van Robin van O., hekelde de show die politie en justitie in zijn ogen hebben opgevoerd. Juist omdat de politie de loods had volgehangen met camera's, was bekend dat op de dag van de politie-inval nie mand in het complex aanwezig was. ,,Ze wisten dat er niemand was, en toch werden er zwaarbe wapende mannen naar binnen ge stuurd met camera's. Allemaal op gezet om een en ander zwaar neer te zetten in de media. Mijn cliënt moest als monster worden neerge zet." Het filmpje dat de politie pu bliceerde noemt hij nep. ,,Het leek wel een Netflix-film, maar het was de opvoering van een einduitvoe ring van de basisschool.'' Daarnaast is het volgens Schuurman zo dat de gebruiker van het account 'luxury room' in de chatgesprekken weleens de daadwerkelijke opdrachtgever van het martelcomplex zou kunnen zijn. Het zou gaan om de 48-jarige Roger 'Piet Costa' P., die in juni in Rotterdam werd aange houden en wordt vervolgd voor grootschalige cocaïnehandel. Hij wordt gezien als een van de groot ste handelaren in drugs, en van hem wordt vermoed dat hij met veel verschillende groeperingen heeft samengewerkt. De politie heeft chatgesprekken kunnen meelezen tussen Van O. en deze 'luxury room'. Het OM heeft tij dens de zitting nog niets willen zeggen over de rol van Piet Costa. Daarnaast hekelt Schuurman het feit dat Van O. jarenlang door de politie vogelvrij is verklaard. ,,Op mijn cliënt wordt al jaren ge jaagd. Het is ongekend hoe het OM daar mee is omgegaan. Hem is aan geraden naar het buitenland te gaan. Bescherming werd alleen aangeboden als hij informatie zou geven.'' Harald Mollers (42) ,een Duitstalige Belg, zal op 12 oktober zijn functie van minister van Wetenschappelijk Onderzoek, Onderwijs en Midden stand neerleggen. Hij zetelt al sinds 2009 onafgebroken in de regering namens de regionalistische ProDG. Hij gaat ook niet meer in het parle ment zitten. In een emotionele verklaring ver telt de minister over de impact van de coronapandemie op politici en hun medewerkers. En hoe ze kei hard zwoegen om de ongeziene cri sis te bezweren. ,,Ik werk sinds 12 maart bijna zeven dagen per week, vaak meer dan 16 uur per dag", zegt hij. ,,Lange onderbrekingen zaten er niet in. De druk was - begrijpelij kerwijs - de hele tijd erg hoog." Hij geeft toe dat de politici - net als de wetenschappers overigens - niet onfeilbaar waren in hun pogin gen de crisis te bezweren. ,,Maar dat is niemand. We moesten telkens werken met de inzichten die er op dat moment waren. En soms werd het geweer van schouder veran derd." Iets wat het werk er volgens de minister niet makkelijker op maakt, is dat er veel nepnieuws en com plottheorieën verspreid worden, onder meer door zogenaamde co rona-ontkenners. ,,De toon in deze groepen wordt steeds rauwer en scherper", zegt Mollers. ,,Democra- tisch gekozen politici worden aan gevallen en uitgescholden, steeds vaker met naam en toenaam. Er wordt ook steeds openlijker ge dreigd met geweld. Politici worden beledigd, beschimpt, belasterd en zelfs bedreigd in brieven, e-mails en Messenger-berichten. Ik spreek uit ervaring. ,,In de afgelopen weken zijn de vijandigheden, het misbruik en de beledigingen niet alleen in aantal toegenomen, ze zijn ook persoon lijker geworden", gaat hij verder. Politici zijn ook maar mensen met zorgen en gevoel. Ze liggen 's nachts ook wakker „Politici zijn ook maar mensen, met gevoelens en zorgen. Ze liggen 's nachts ook wakker. Ze betalen soms een hoge prijs als ze een grote verantwoordelijkheid dragen. Ik heb de afgelopen week veel nage dacht en gepraat met de mensen die me dierbaar zijn en ik ben tot de conclusie gekomen dat de prijs die ik en de mensen om me heen moe ten betalen voor mijn verantwoor delijkheid, te hoog is geworden. Daarom neem ik ontslag." vrijdag 18 september 2020 GO Verdachten Willem-Jan H., Dennis van D., Robin van O. en Michael B. (vlnr) foto anp aloys oosterwijk Het martelcomplex dat in juni werd opgerold in Wouwse Plantage is volgens het Open baar Ministerie gebouwd om 'mensen in op te sluiten en onder mensonterende omstan digheden gruwelijk te bedrei gen'. Dat werd gisteren tijdens een eerste inleidende zitting tegen de zes verdachten be kendgemaakt. Yelle Tieleman Amsterdam - Sanne Schuurman, advocaat Een minister in de regering van de Duitstalige gemeenschap in België heeft deze week onver wachts zijn ontslag aangekon digd. Harald Mollers stelt dat hij de vele haatreacties die hij krijgt sinds de uitbraak van de corona crisis, spuugzat is. ,,Ik heb mijn grens bereikt." Koen Van De Sype Antwerpen - Harald Mollers, aftredend minister ARNHEM Er heeft zich definitief een mannelijke wolf gevestigd in Drenthe. Het dier zwerft rond aan beide kanten van de snelweg A28 tussen Emmen en Drachten en in het Drents-Friese Wold. Het is zeer waarschijnlijk dat zich ook in het heidegebied onder Eindhoven een manne- tjeswolf heeft geves tigd. Dat blijkt uit een rap portage van BIJ12 over de activiteiten van wolven in Neder land tussen mei en juli van dit jaar. BIJ12 is het bu reau dat voor de provincies onder andere de wolvenschade bijhoudt. Deskundigen gaan voor de provin cie Drenthe de grenzen van het leefgebied van de wolf vaststellen. Daarna zal een gebiedscommissie, waarin ook schapenhouders, land bouw- en natuurorganisaties zitten, zich buigen over preventieve maat regelen en vergoeding van schade. In Noord-Brabant is een platform opgericht dat de gevolgen van de vestiging van de wolf onder zoekt. Hierin zijn veehou ders en de landbouw ook vertegenwoor digd. Tot nu toe hadden wolven alleen in Gel derland territoria uit gekozen. Op de Noord- Veluwe leeft een paartje, dat inmiddels tweemaal jon gen heeft gekregen. Op de Mid- den-Veluwe leeft een solitaire wol vin. In totaal lopen er nu dertien wolven rond in Nederland, aldus BIJ12 en het Wolvenmeldpunt van de Zoogdiervereniging. Harald Mollers: ,,De prijs die ik betaal is te hoog geworden.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 13