Timmermans presenteert klimaatplannen EUWS 11 Kroon hoeft boete niet te betalen Marco Kroon is veroordeeld tot 140 euro boete voor wild- plassen tijdens carnaval een jaar geleden, maar hoeft het bedrag niet te betalen. De mi litair is al zwaar genoeg ge straft voor zijn kopstoot (zijn werkgever schorste hem een jaar lang), besloot de kanton rechter gisteren. Kroon kwam in verzet tegen de boete, die hem in grote problemen bracht toen hij de agent die hem uitschreef een kopstoot gaf. Volgens de dra ger van de Militaire Willems orde was het wildplassen 'pure overmacht', zo vertelde hij de rechter twee weken ge leden. Kroon heeft last van een hyperactieve blaas. Door dat de looproutes tijdens car naval voor het eerst in jaren waren gewijzigd, moest hij op zoek naar toiletten en kon hij het niet meer ophouden. Ook waren er volgens zijn advo caat Geert-Jan Knoops veel te weinig toiletten. Volgens de rechter was er geen sprake van overmacht. Kroon komt elk jaar bij het carnaval dus het was voor hem geen verrassing dat het druk kon zijn. Hij moet daar zelf rekening mee houden. De uitslag van de verkiezingen zal zo nooit nauwkeurig worden vastgesteld Online pestgedrag neemt toe door corona De Kindertelefoon heeft sinds de coronauitbraak aanzienlijk meer meldingen ontvangen over digitaal pesten. Van alle gesprekken ging in april 17 procent over online pesten, dat was 3,7 procent in dezelfde maand in 2019. Ook in de zo mervakantie lag dit percen tage veel hoger dan vorig jaar. Digitaal pesten is volgens de organisatie niet los te zien van traditioneel pesten. ,,Het be gint op het schoolplein en gaat online verder.'' 1 Het was aanvankelijk het plan om in 2030 minstens 40 procent van de uitstoot te hebben teruggedrongen, op weg naar een klimaatneutraal Europa in 2050. Nu is dat doel opge schroefd naar minstens 55 procent. Er is meer ambitie nodig, meent de Europese Commissie. ,,We kunnen het'', zei voorzitter Ursula von der Leyen woensdag tij dens haar eerste State of the Union. Maar het is wel duidelijk dat er flink wat extra stappen gezet moeten worden. Klimaatcommissaris Frans Timmermans: ,,Dit is niet om de planeet te redden, dat kan ze zelf wel. We moeten de toekomst van de mensheid veiligstellen. Dit is een cruciaal moment voor onze ge zondheid, onze economie en de strijd tegen het klimaat.'' Auto's en busjes Uit de plannen die gisteren zijn gepresenteerd door de commissa rissen Timmermans en Kadri Simson (Energie) blijkt dat in vrij wel alle belangrijke sectoren in onze samenleving (extra) actie moet worden ondernomen. De be langrijkste bron van vervuiling is de energiesector, omdat daar op grote schaal fossiele brandstoffen worden gebruikt. De Commissie wil niet alleen de uitstoot verder beperken, maar ook de emissiehan- del (het principe dat bedrijven moeten betalen voor hun uitstoot) uitbreiden naar het wegtransport, de scheepvaart en de bouw. Het moet financieel zo onaantrekkelijk mogelijk gemaakt worden om CO2 uit te stoten. Ook moet er nog eens worden ge keken naar de maximale CO2-uit- stoot van auto's en busjes. De Com missie wil dat er strengere regels komen. ,,Voor nieuwe auto's'', aldus Timmermans, ,,maar ook voor oude. We gaan kijken naar opkoop regelingen.'' De woningbouwsector moet ook aan de bak: er moet in de hele EU een renovatiegolf op gang komen om de huizen en gebouwen groener te maken. ,,Een langeter- mijnoplossing met kortetermijn- resultaten; goed voor het milieu, de energiekosten kunnen omlaag en het midden- en kleinbedrijf kan aan de slag.'' Landbouw Een andere belangrijke vervuiler is de landbouw. De Commissie wil niet alleen dat de uitstoot naar beneden gaat, maar ook dat de sec tor meer duurzame goederen pro duceert voor de economie. Verder moeten de bossen niet alleen wor den beschermd, maar zelfs uitge breid zodat die zoveel mogelijk CO2 kunnen opnemen en beter bestand zijn tegen klimaatverandering. Het is nog niet zeker dat het daadwerkelijk ook op deze manier gaat gebeuren. Het Europees parle ment en de Europese leiders moe ten zich er nog over uitspreken. ,,Voor sommigen gaan de maatre gelen te ver, voor anderen niet ver genoeg'', sprak Von der Leyen woensdag al. Leiders als de Franse president Emmanuel Macron en de Duitse bondskanselier Angela Mer kel hebben zich weliswaar al en thousiast getoond, maar dat geldt zeker niet voor landen als Polen en Tsjechië. Hun economie moet grondig worden hervormd om de doelen te halen, en daar willen ze een flinke zak geld voor. Volgens Timmermans zijn er meer lidstaten die de plannen hebben aangehoord 'en eerst wel eens willen zien wat dit voor hen betekent'. Een van zijn grootse zorgen is verder dat er mensen achterblijven, zegt Timmermans. ,,We moeten er zeker van zijn dat de maatregelen op een sociale manier worden toe gepast. Dat vergt heel veel extra aandacht. Dit beleid mag niet on deruit worden gehaald, omdat het wordt aangemerkt als asociaal.'' Wie betaalt dat? En ook hier geldt: wie gaat dat alle maal betalen? Een dergelijke om vorming van economie en maat schappij komt er niet vanzelf. Wat de Commissie betreft kunnen de lidstaten projecten financieren uit het coronahulppakket van 750 mil jard euro dat eerder dit jaar over eengekomen is. Dat is bedoeld om de economie weer op gang te hel pen en de afspraak was al dat een aanzienlijk deel van dat bedrag (meer dan een derde) linksom of rechtsom ten gunste moet komen van het milieu en het klimaat. De Commissie komt met voorbeelden hoe dat zou kunnen. Zo wil Oos tenrijk 100.000 zonnepanelen op daken installeren, gaan Denemar ken en Frankrijk fors investeren in windenergie op zee en willen Grie kenland en Portugal grote 'zonne- boerderijen' aanleggen. De Europese leiders komen vol gende maand bij elkaar om over de plannen van de Commissie te pra ten. In de zomer van 2021 presen teert de Commissie nieuwe wets voorstellen die alle maatregelen mogelijk moeten maken. Loekasjenko sluit grenzen Zoektocht was vergeefs IS claimt moorden We moeten de toekomst van de mensheid veiligstellen vrijdag 18 september 2020 GO DEN BOSCH Donald Trump zet vraagte kens bij het stemmen per post bij de presidentsverkiezingen op 3 november. DEN HAAG STREEKBEZOEK Koningin Maxima en koning Willem-Alexander sneden gis teren een kaas aan op kaasboerderij De Deelen in Tijnje in de gemeente Opsterland. Het was de tweede halte van het paar bij hun streekbezoek aan Zuidoost-Friesland. foto anp EU neemt auto's, bouw en industrie onder de loep De grote woorden waren al ge vallen: in 2030 moet Europa minstens 55 procent van haar CO2-uitstoot hebben terugge drongen. Gisteren maakte de Europese Commissie bekend hoe die doelstelling gehaald moet worden. ,,Dit is een cruci aal moment'', zegt commissaris Frans Timmermans. Mark van Assen Brussel MINSK Belarus heeft de grenzen met buur landen Polen en Litouwen gesloten en de grenscon troles met Oe kraïne opgevoerd. President Alexandr Loekasjenko zei gisteren zich daar toe genoodzaakt te voelen vanwege druk van de Navo. Sinds zijn fraudu leuze herverkie zing is het onrustig in Belarus en gaan betogers massaal de straat op. LIESSEL De zoektocht in een plas bij Liessel naar twee ver miste vrienden heeft niets opgele verd. De politie vond slechts een balk, niet de auto van het duo dat in 1974 voor het laatst werd gezien. DAKAR Terreurbeweging Islamitische Staat (IS) eist de moord op zes Franse hulpverleners in Niger op. De West- Afrikaanse tak van de terroristische organisatie schrijft online achter de 'blitzaanval' op de hulpverleners en hun Nigerese gids en chauffeur te zit ten. De aanslag gebeurde op 9 au gustus in een gi- raffenreservaat in Niger. - Frans Timmermans, EU-commissaris Klimaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 11