Tweede Kamer kibbelt over 'cadeautje voor bedrijfsleven' 8 NIEUWS Algemene Beschouwingen BIK-regeling Het ging over de Miljoenennota, maar meer dan dat voerde de Tweede Kamer gisteren een verkiezingsdebat. Met nog 182 dagen tot de stembusgang van volgend jaar, worden de pijlen op premier Rutte gericht. Afkomst doet er nu meer toe dan tien jaar geleden Op zijn ministe rie verzuchtte premier Mark Rutte op Prins jesdag nog te gen journalis ten: ,,Echt jon gens, niemand zit te wachten op een pre-verkiezingscampagne nu.'' Maar dat werd het debat gisteren over de rijksbegroting van ko mend jaar, de Algemene Politieke Beschouwingen, nou juist wel. De Tweede Kamerverkiezingen van volgend jaar op 17 maart zijn weliswaar nog 182 dagen weg, maar Haagse partijleiders zijn zich vast strategisch aan het opstellen. Zo grepen ze het live op televisie uitgezonden debat aan om een toe komst te schetsen zónder een kabinet waarvan VVD- leider Mark Rutte de aan voerder is. Hij mag in de pei lingen dan een straatlengte voor liggen, na tien jaar Ruttiaanse he gemonie is het wel genoeg ge weest, zo klinkt het vanuit de op positiebankjes. Vertaald in verkie zingsslogans: na 10 jaar Rutte is het een bende. Maar nu is het klaar. Daarom fulmineert oppositie leider Geert Wilders (PVV) dat ons land 'onherkenbaar is veran derd' gedurende tien jaar VVD- beleid. Is Nederland volgens hem een 'Walhalla geworden voor krij sende activisten die onze bescha ving willen uitwissen'. Is Neder land 'intens corrupt' geworden, omdat hij wél veroordeeld is om zijn uitspraken, en zanger Akwasi niet wordt vervolgd om de zijne. En trekt ons land miljarden uit voor andere EU-landen, terwijl die hier zo hard nodig zijn. ,,Onze stranden zitten vol met verve lende Marokkaanse jongeren. Nog even en er lopen kamelen over ons strand.'' Wie nog dacht dat de Algemene Politieke Beschouwingen vooral over de alles ontregelende corona crisis zouden gaan, hoort Wilders een directe oproep doen aan de kijkers thuis: ,,Ga stemmen volgend jaar! Als je iets anders wilt dan Rutte, ga dan stem men!'' En hij is niet de enige. Thierry Baudet (Forum voor Democratie) hoopt evenzeer op een afrekening vanwege de 'ongebreidelde migra tie' en de 'klimaathysterische maatregelen' die ons land in een 'crisis hebben gestort'. Of zoals hij het samenvat: ,,De ravage van Rutte.'' Op links oefenen SP, PvdA en GroenLinks alvast op hun cam pagnestrategie. Ze wijzen op de problemen in de zorg en op de wo- ningmarkt. Die zijn volgens hen vooral de afgelopen tien jaar ge groeid. ,,Terwijl de lasten voor grote bedrijven zijn gedaald'', al dus Jesse Klaver (GroenLinks). Hij sneert over 'Mark de manager'. En Lodewijk Asscher (PvdA) zegt dat Een uitgewerkt voorstel ontbreekt. Of de maatregel effectief is, is nog even gissen. En dus spreekt vooral het vorstelijke prijskaartje tot de verbeelding. Het kabinet wil be drijven volgend jaar een belasting aftrek geven ter waarde van twee miljard euro, als zij ondanks de economische onzekerheid durven te investeren. ,,De BIK laat ondernemers tijde lijk een percentage van de gedane investeringen in mindering bren gen op de loonheffing'', is de enige toelichting die in de Prinsjesdag stukken wordt gegeven. Ofwel: wie als bedrijf investeert, bespaart op de salariskosten. Maar hoeveel precies, en welke investeringen meetellen, is onduidelijk. Zoveel vaagheid is koren op de molen van de oppositie, die haar oog begerig heeft laten vallen op de twee miljard euro. GroenLinks, SP en PvdA noemen het een 'cadeau voor het bedrijfsleven' en gebrui ken het geld liever om bijvoorbeeld zorgpersoneel een hoger loon te geven. Dat is vooral tegen het zere been van de VVD. ,,Ondernemers heb ben het in de coronacrisis óók moeilijk'', stelt fractieleider Klaas Dijkhoff. Het doel van de belas tingkorting is vooral om investe ringen te stimuleren, benadrukt hij, zodat er werkgelegenheid wordt gecreëerd. De belofte van meer banen is vooralsnog echter de zwakke plek van de BIK. Het Centraal Planbu reau (CPB) durft er nog geen uit spraak over te doen. Wel stelt het CPB dat de BIK 'grote gelijkenis' vertoont met de eind jaren 80 inge voerde Wet Investeringsrekening. Ook die regeling was bedoeld om bedrijfsinvesteringen te stimule ren, maar werd uiteindelijk afge schaft vanwege 'een te hoge mate van oneigenlijk gebruik'. Minister Wopke Hoekstra en staatssecretaris Hans Vijlbrief van Financiën wijzen erop dat de Ne derlandse economie volgens dat zelfde CPB permanente klappen oploopt door de coronacrisis. Dat komt vooral doordat bedrijven in crisistijd geneigd zijn investerin gen uit te stellen en die daarna nooit meer inhalen. En dus is er veel aan gelegen om ondernemin gen alsnog te verleiden de knip te trekken. Op de achtergrond speelt mee dat de twee miljard euro al min of meer is beloofd aan het bedrijfsle ven. In 2018 besloot het kabinet om de dividendbelasting toch niet af te schaffen. De 1,9 miljard euro die daarmee was gemoeid, ging naar het bedrijfsleven in de vorm van lagere winstbelasting. Die maatre gel werd echter uitgesteld. Nu is er de BIK, een tijdelijke regeling voor twee jaar. Ook daarna blijft het budget gereserveerd voor 'verla ging van de werkgeverskosten', zo staat in de Miljoenennota. donderdag 17 september 2020 GO Aanval op 'Mark de manager' Tobias den Hartog Hans van Soest Den Haag - Rob Jetten, D66 De Baangerelateerde Investe ringskorting (BIK) is het meest omstreden onderdeel van de Miljoenennota. De linkse oppo sitie wil er vanaf, maar volgens de regeringspartijen zal dit banen kosten. Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 8