OZCAN AKYOL Agressieve orka's zijn gestrest door de drukte op zee 6 Column Wat u ook van de beste man vindt, hij staat altijd garant voor vuurwerk in de Tweede Kamer, geholpen door een energie en een charisma die zijn politieke rivalen vaak tot wanhoop drijven - al was het maar omdat ze dikwijls geen vat op hem krijgen. Alleen Lodewijk Asscher (PvdA) deed Wilders echt even wanke len; hij vroeg waarom de PVV- voorman zo vaak tégen de belan gen van de gewone man stemde, geïllustreerd met een aantal voor beelden, maar een bevredigend antwoord bleef achterwege, on danks een paar gratuite stemver heffingen. Sterker nog, ergens had het iets tragikomisch dat Wilders niet eens wist wat fietskoeriers waren. Hij had er domweg nog nooit van gehoord. Dat krijg je van een deso laat leven in een bunker. Aan de andere kant: je zou maar een fiets koerier zijn die op Wilders stemt. Dan heb je gisteren dus ontdekt dat je grote politieke held niet eens weet wat je baan behelst. Het meest verhelderende mo ment tijdens de verbale uitbar sting van Wilders, die werkelijk niets of niemand spaarde, ont stond na een doodeenvoudige vraag van CU-boegbeeld Gert-Jan Segers. In de context van loze poli tieke beloften, die anderen ver meend hadden gedaan, vroeg hij aan de opperbaas van de PVV met wie laatstgenoemde dan straks, als de stemmers hem aan een verkie zingsoverwinning zou den helpen, eigenlijk wél in een coalitie wilde samenwerken. Wilders had im mers iedereen en zijn moeder beledigd. Dat doet hij al tien jaar stelsel matig, met de toevoe ging dat al zijn colle- gae onbetrouwbare oplichters zijn, die puur uit baantjeszucht volks vertegenwoordiger zijn geworden, op weg naar de volgende job. Andermaal had Wilders geen pasklaar antwoord. Niet vreemd: want er is simpelweg niemand die nog met hem kan samenwerken. Al zouden ze dat zelf nog willen, iedereen is categorisch uitgeslo ten, met uitzondering van Forum voor Democratie en SGP. Terwijl Wilders verder brieste, dacht ik alleen: wat een zonde van het politieke talent dat deze man zichzelf door zijn eigen extreme opvattingen buitenspel heeft ge zet. In de peilingen is hij mis schien de grootste uitdager van Rutte, maar in werkelijkheid doet hij louter voor spek en bonen mee. Het is nu wel gerechtvaardigd om te concluderen dat de PVV nooit in een kabinet terecht zal komen. Ze kunnen daar anderen de schuld van geven. Maar het ligt toch echt aan de eigen leider. Wilders had domweg nog nooit van fietskoeriers gehoord Er zouden de laatste jaren meer dere kalfjes zijn gestorven, dieren werden verwond door scheeps schroeven of door lijnvissers met wie ze in dit jaargetij wedijveren om de blauwvintonijn die hier passeert. Ook kan een corona-effect in het spel zijn, zei de Spaanse wal viskenner Ezequiel Andréu Ca- zalla in de Britse krant The Obser ver: ,,Geen grote visvangst, geen walvisspotters, geen zeilboten, geen snelle ferryboten, minder vrachtschepen. Het was even rus tig op zee." Die rust zijn de orka's dus kwijt nu het weer drukker wordt, terwijl de blauwvintonijn steeds zeldzamer wordt in dit vervuilde en weer drukker beva ren water. De orka's voelen zich weer opgejaagd door vrachtsche pen, walvisspotters én vissers. Vooral met de laatsten botert het niet. Zeebioloog Jörn Selling meent dat orka's te lijden hebben van agressieve vissers. De orka's zouden daarom boos zijn en bo ten aanvallen. Volgens Selling trekken sommige vissers zich weinig aan van de beschermde status van de beesten. Er zijn ver halen dat de dieren stroomstoten krijgen met elektrische priemen en dat rugvinnen zijn doorgesne den om ze bij de tonijn weg te ja gen. De orka's weten hoe ze die i Vissers hebben het gemunt op orka's die tonijn van hun lijnen jatten van de lijnen van de vissers moe ten halen. De vissers halen vaak alleen een tonijnenkop op, de rest is opgepeuzeld door de orka's. Onderzoekster Rodo Espada van de universiteit van Sevilla volgt de orka's in de Straat van Gi braltar al jaren. Soms bijten ze wel in het roer om te spelen, maar nooit met zoveel kracht dat ze het roer breken. Als ze de boot ram men, is dat een teken van stress, zegt ook zij. 2 stuks donderdag 17 september 2020 GO ^0 @OzcanAkyol Buitensoe Als politieke junkie luisterde ik geamuseerd naar de in breng van Geert Wilders tijdens de Algemene Politieke Be schouwingen. Wetenschappers weten nog niet precies waarom een groep orka's eerder deze maand zeezeilers aanvielen in de Straat van Gibraltar. Maar de orka's hebben wel alle reden om gestrest rond te zwemmen. Bob van Huët Gibraltar AH Heidemix Potmaat 0 10.5 cm AH Violen 10-pack blikvangers voor in je herfsttuin. AH Violen In schaal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 6