Kapelle haalt dode buxus weg van begraafplaatsen 7 BOEK MOTHER NATURE'S DAUGHTERS Louis Sauter uit Tholen houdt zich sinds enkele jaren bezig met artistieke naaktfotografie. De mooiste foto's staan nu in een boek. Louis Sauter (68) is al vele jaren een liefhebber van fotografie. ,,Sinds een jaar of twintig ben ik er seri eus mee bezig, als kunst vorm", vertelt hij. Aanvankelijk fo tografeerde de inwoner van Tholen vooral landschappen, maar van lie verlee vroegen mensen hem vaker om portretten of gezinsfoto's te maken. ,,Tot iemand me zelfs een keer vroeg of ik haar naakt wilde fotograferen.'' Later maakte Sauter van artis tieke naaktfotografie een project. Met name de laatste twee jaar, na het overlijden van zijn vrouw, was hij bijzonder productief. ,,Hoe dat komt? Tja, noem het rouwverwer king of dingen aanvaardbaar ma ken. Ik weet het niet precies." Hij werkt bijna altijd met professionele modellen. ,,Ik vraag best veel van ze", legt hij uit. ,,Als we een fotoses sie doen, heb ik precies in mijn hoofd hoe ik het wil. We zijn soms lang bezig. Een amateur vindt het na vijftien pogingen wel genoeg geweest. Dat maak je met een pro fessional niet mee. Bovendien is het daarbij na vijftien keer ook al lang gelukt." Mooiste plekjes Sauter, die al exposeerde in bin nen- en buitenland, trekt steevast de natuur in. De slikken en schor ren rond Tholen, de Loonse en Drunense Duinen, bloemvelden langs rivierenals bioloog en na tuurliefhebber kent hij de mooiste Je wil toch weten of de kwaliteit hoog genoeg is plekjes. Hij legt uit dat hij zijn mo dellen kwetsbaar, maar toch sterk probeert op te stellen in een vijan dige en ruige omgeving. Dat laatste effect bereikt hij door gebruik te maken van een filter, waarmee hij de luchten heel dramatisch kan la ten overkomen. Op een paar uitzonderingen na zijn alle foto's in het boek Mother Nature's Daughters in zwart-wit. Volgens Sauter komen ze dan veel beter tot hun recht. ,,Je kunt de sfeer ook veel dreigender maken", zegt hij. Alvorens hij zijn boek uit bracht, heeft hij zijn oor te luister gelegd bij wat creatieve geesten. ,,Je wil toch weten of de kwaliteit hoog genoeg is. Maar ik kreeg positieve reacties." Sauter realiseert zich dat naaktfo- tografie, hoe artistiek ook, niet op ieders instemming kan rekenen. Sterker nog, hij weet niet of hij het boek had uitgebracht als zijn vrouw nog had geleefd. Hij had haar er wellicht niet mee willen belasten. Toen hij nog conrector was op een school in Bergen op Zoom heeft Sauter zijn werk zelfs een tijd on der pseudoniem gepubliceerd. Hij merkte dat er achter zijn rug werd gefluisterd. 'Viezerik', hoorde hij een leerling zeggen. Hij wilde niet dat zijn hobby hem ging belemme ren in zijn werk. Jan Hop Subaru Roosendaal www.janhop.nl 'Op de begraafplaatsen van Kapelle staan veel buxusstruiken', laat de gemeente weten. 'Vaak als haagje aangeplant langs paden, als randbeplanting in plantsoentjes of op een graf. Veel buxusstruiken op de begraafplaatsen zijn aangetast of dood. Die dode buxusstruiken wil len we verwijderen.' Inmiddels zijn de struiken in eigen beheer van de gemeente al verwijderd. Particulieren Het gaat nu nog om de exemplaren die particulieren hebben aange bracht op de graven. 'Voor het ver wijderen van die buxus hebben we via de reguliere route graag contact met de eigenaar van het graf. Maar omdat het gaat om een grote hoe veelheid graven en ook om oude graven zonder actuele contactgege vens is dit helaas niet haalbaar.' Om die eigenaren toch te infor meren over de werkzaamheden plaatst Kapelle daarom op elke be graafplaats een informatiepaneel. Als er behoefte aan is, kan de eige naar van een graf vervolgens con tact opnemen met de gemeente. Dat kan, voor vragen of opmerkin gen, via de mail (gemeente@ka- pelle.nl) of telefonisch via 140113. De dode buxusstruiken zijn een gevolg van de buxusmot. De rup sen daarvan vreten de struiken he lemaal kaal. De motten of vlinders leggen eitjes in de buxus waarna de uitgekomen rupsen zich volvreten. De buxusrups kun je het hele jaar door aantreffen in de struiken. De struik heeft weliswaar een groot herstelvermogen, maar als een buxus jaar na jaar wordt aangevre ten is hij daar niet tegen opgewas sen. donderdag 17 september 2020 BE Artistiek naakt van Louis Sauter Rob Paardekam Tholen Een foto uit het boek Mother Nature's Daughters. foto louis sauter - Louis Sauter XC, vyV 4M Louis Sauter met zijn foto boek. FOTO ERNESTA VERBURG Het 208 pagina's tellende boek is te koop bij boekhandel Dieleman in Tholen. Daar signeert Sauter morgen tussen 19.00 en 21.00 uur. Het komt ook te liggen in de grote boekwinkels in Goes, Breda, Oosterhout en Etten-Leur. Bestellen kan ook via Sauters website: slik-art.nl. Alléén bij Jan Hop met 5 jaar garantie en Gratis trekhaak De ultieme hybride voor elk avontuur. Hybrid, the Subaru way Zelf ontdekken? Ga naarwww.janhop.nl/subaru of bezoek onze showroom! Kapelle is alle dode buxusstrui- ken beu. Op de begraafplaat sen moeten ze daarom allemaal weg. Ook op de graven. De ge meente informeert de bezitters van de graven met informatie borden. Willem Adriaansens Kapelle Confidence in Motion

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 68