Nu de schouders eronder om in 2050 C02-neutraal te zijn oqp Aangeboden door MissieH2 Als we voor 2050 een C02-neutraal land willen hebben, is het zaak om nu al te investeren in wa terstof. Daar ligt een prachtkans voor Nederland, dat alles heeft om zich op de kaart te kunnen zetten als waterstofland. Tijdens de NOC*NSF Nationale Sportweek laat olympisch kampioen openwaterzwemmen Ferry Weertman mensen kennismaken met deze veelbelovende duurzame- energiedrager. Op de Europese kampioenschappen van 2018 tikte hij een milliseconde eerder dan zijn Hongaarse opponent de finish aan, waarmee hij voor de derde keer op rij goud won op de tien kilometer. Zijn Griekse tegenstander op de Olympische Spelen van 2016 had hij het goud ook al op het nippertje afhandig gemaakt. Het zijn telkens fracties van momenten die het verschil maken, maar zonder jarenlange training waren ze er niet geweest, vertelt olympisch kampioen openwaterzwemmen Ferry Weertman. Om de top te kunnen halen, moet je een bepaald watergevoel hebben datje alleen kunt ontwikkelen als je vroeg begint met investeren' - Olympisch kampioen openwaterzwemmen Ferry Weertman "Zwemmen is bij uitstek een sport waarbij je niet te laat moet instappen, als je succesvol wilt worden. Zo zijn er weinig verhalen van succesvolle zwemmers die pas na hun tiende intensief zijn gaan trainen. Om de top te kunnen halen, moetje een bepaald 'watergevoel' hebben datje alleen kunt ontwikkelen als je vroeg begint met investeren en op tijd de juiste koers kiest", aldus de 28-jarige Noord-Hollander, die zijn talent ontdekte bij zwem- club De Otters in Bussum. C02-neutraal in 2050 Precies hetzelfde geldt voor de omslag die Nederland momenteel te wach ten staat op het gebied van verduurzaming: we moeten op tijd beginnen met het inzetten op waterstof als toekomstige energiedrager, want alleen dan zal het lukken om rond 2050 als land C02-neutraal te zijn. Het is dus niet voor niets dat Missie H2, zoals de samenwerking tussen Gasunie, Shell Nederland, Remeha, Stedin, Toyota, Port of Amsterdam en Groningen Seaports heet, juist Weertman in de arm heeft genomen als ambassadeur. Vanuit die rol draagt Weertman ook zijn steentje bij aan de Nationale Sportweek van NOC*NSF, waarin hij Nederlanders wil laten kennismaken met waterstof. Met dat doel gaat hij tijdens De Duurzame Dag, als onder deel van de themaweek, op bezoek bij sportverenigingen. De verenigingen treffen al maatregelen om de eigen 'footprint' te verlagen, maar waterstof biedt de mogelijkheid om dat uit te breiden; wat is nu al mogelijk en wat kunnen we van deze energiedrager in de toekomst verwachten? Uiteraard maakt Weertman die dag gebruik van een toepasselijk vervoermiddel: een waterstofauto, de Toyota Mirai. Waterstof heeft de toekomst Waarom waterstof de toekomst heeft, legt woordvoerder Michiel Bal uit namens Missie H2. "We kennen allemaal wind- en zonne-energie als duur zame energiebronnen. Maar de stroom die daaruit wordt opgewekt laat zich moeilijk transporteren of opslaan voor later gebruik. Door deze energie om te zetten in waterstof, kan dat wel. Daarmee is het niet alleen een duurza me energie-drager, maar ook een waar je op heel grote schaal iets mee kunt." Waterstof is niet alleen een duurzame energiedrager, maar ook een waar je op heel grote schaal iets mee kunt' - Michiel Bal namens Missie H2 Er zijn meerdere landen die koploper willen worden op het gebied van wa terstof. Waarom juist Nederland uitermate geschikt is, heeft verschillende redenen. We verkeren als Nederland in de bijzondere positie dat we op de Noordzee grote hoeveelheden windenergie kunnen oogsten, hoeveelheden die ook internationaal van belang zijn. Die windenergie kun je omzetten in water-stof. Achter de dijken is de aanwezigheid van grote industrieën en mobiliteit die samen meteen al voor een grote vraag naar waterstof kun nen zorgen. En tot slot hebben we al een bestaande, volledig ontwikkelde, bruikbare gasinfrastructuur tot onze beschikking die gemakkelijk om te zetten is naar een transportnetwerk voor waterstof. Alles bij elkaar opgeteld kan dit ervoor zorgen dat Nederland toonaangevend wordt in de wereld op het gebied van waterstof. Nederlanders houden van het water Bovendien is ook gevoelsmatig de stap van 'Nederland waterland' naar 'Nederland waterstofland' snel gemaakt. "Nog los van onze topsportpres taties in het zwembad en het openwater is Nederland een echt zwemland", zegt Weertman. "In principe kan iedereen hier zwemmen. Maar kom ik in een land als de Seychellen, dat letterlijk omringd is door water, dan zie ik dat heel veel mensen gewoon niet kunnen zwemmen. Dat wij ons massaal kunnen voortbewegen in en op het water is onderdeel van onze identiteit als waterland. Wij kunnen zwemmen, roeien, zeilen, windsurfen, schaatsen - wij houden van het water." Nu is het alleen nog zaak om de schouders eronder te zetten, zodat de waterstofeconomie voor 2050 een feit is. Tijd om te verliezen hebben we niet meer, zegt Bal. "Dat is de reden dat we de hulp van de sport hebben ingeschakeld, om aandacht te vragen voor de verduurzaming van onze energievoorziening. We hebben die olympische kracht nodig om aan heel Nederland te laten zien wat er allemaal mogelijk is met waterstof." Check Nederland waterstofland TeamNL missieH2/il u u

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 62