IK VOND SCHAATSEN METEEN LEUK NATIONALE SPORTWEEK 13 Ambassadeur 'Het helpt enorm als je weet wat je wil bereiken en waarom' ijn zus Sanne en ik zijn als kind op schaatsen gezet door mijn ouders, omdat zij in de winter graag natuurtochten reden. Schaatsen op natuurijs door mooi winters Nederland: die liefde heb ik van huis uit meegekregen. Ik vond schaatsen meteen leuk en ik kon het ook goed. Dat stimuleerde me om ermee verder te gaan. We trainden op een ijshockeybaan in Zoetermeer, waar ik ben opgegroeid. Sanne is drie jaar ouder en sterker. Als jonger zusje wil je natuurlijk kunnen wat je grote zus kan, ik denk dat ik dankzij haar sneller goed ben geworden. Van jongs af aan hebben Sanne en ik een enorm hechte band, dus dat we in 2014 samen naar de Olympische Winterspelen in Sotsji mochten, was heel bijzonder.'' ,,Dat ik van schaatsen mijn carrière kon maken besefte ik toen ik werd gevraagd voor het Neder lands team. Het voelde alsof ik een ander leven instapte. Ik moest van Den Haag naar Hee renveen verhuizen. Eerst deed ik het schaatsen erbij. Ineens kwam mijn studie op de tweede plek. Elke dag draaide om trainen, voeding en rusten. Dan word je professional. Dank zij sport zie ik veel van de wereld, ik leer met heel verschil lende mensen om gaan, ik leer samenwerken, ik leer wat tegenslagen zijn en hoe daarmee om te gaan. En ik leer over winningen te vieren. De discipline die ik heb, heeft denk ik iedereen wel in huis. Maar niet ieder een heeft een heel duidelijk doel. Het helpt enorm als je weet wat je wil bereiken en waarom. Mis schien lijkt dat grote einddoel onhaalbaar. Zet er daarom een aantal kleinere doelen tussen. Werk steeds naar die kleinere doelen toe en vink ze af. Dat afvinken geeft heel veel voldoening, en voor je het weet heb je stapje voor stapje alsnog je ultieme doel behaald.''-CP tegenstander uit respect een ge schenk. Vicewereldkampioen Joren Zandstra neemt bijvoorbeeld graag klompen en stroopwafels mee. VINZWEMMEN De snelste zwemsport Vinzwemmers klieven door het water als een dolfijn of zeemeer min. Ze dragen een snorkel en gebruiken zwemvliezen of een monovin, een zwemvlies uit één stuk. Vinzwemmen is met afstand de snelste zwemsport; de snelheid die wordt gehaald aan de opper vlakte of onder water ligt een stuk hoger dan bij normaal zwemmen. Zo raffelt Nederlands recordhou der Bas Vijlbrief de 100 meter af in minder dan 40 seconden, ruim 7 seconden onder het wereldrecord op de gewone langebaan. De vin nen veroorzaken soms zulke hoge golven dat je het ook als toeschou wer niet droog houdt. SCHAKEN Oeroude topsport Over alle tijden gezien is schaken wellicht de meest tot de verbeel ding sprekende sport ter wereld. Het spel van koning, dame, toren, loper, paard en pion gaat al zo lang mee dat we niet meer kunnen na gaan wanneer de oervorm precies is ontstaan. Veel toptennissers zijn goede schakers: ook op de baan moet je strategisch denken om de tegenstander een stap voor te blij ven. Van Roger Federer, de groot meester van het tennis, is bekend dat hij zich in 2017 met een potje onlineschaken voorbereidde op zijn halve finale in Montreal tegen Robin Haase. Hij won beide par tijen. BILJARTEN Pure liefde Artistiek biljart of kunststoten is een technisch bijzonder moeilijke discipline waarbij de ballen in voorgeschreven figuren over het laken moeten rollen, voorzien van veel effect. Dat vergt voortdurend oefening, zegt Nederlands kampi oen Jop de Jong (23). ,,Als ik geïn- begin van de vorige eeuw was touwtrekken zelfs vijfmaal op rij een heuse olympische sport. Voor het laatst in 1920 in Antwerpen, waar het acht man sterke team van Nederland zilver veroverde. De allereerste Nederlandse olympi sche atletiekmedaille, want touw trekken viel destijds nog onder atletiek. racket is lichter en het balletje sneller. Hierdoor zit er nóg meer snelheid in het spel. Bovendien mag er ook worden gespeeld via het 2,7 meter hoge plafond. De hightechbaan is voorzien van een sensorsysteem. Dit houdt de score bij en geeft ook aan wan neer een bal uit is. Dynamisch en daardoor zeer intensief. spireerd ben, kan ik op een dag wel 8 uur achter elkaar bezig zijn en dan nog ben ik niet uitgespeeld. Het is pure liefde.'' Kunststoten is een prachtige kijksport vol oh's en ah's als er weer eens een op het oog onmogelijk geacht figuur is gespeeld. ,,Je zoekt de grenzen van de natuurwetten op, het is soms bijna een goochelact.'' TOUWTREKKEN Olympische klassieker Wie heeft het niet gedaan op school, op de camping of tijdens de zeskamp op het dorpsfeest? Toch is touwtrekken veel meer dan een ludiek tijdverdrijf. Het is een serieuze teamkrachtsport met 42 verenigingen en 1149 leden die zijn aangesloten bij de Neder landse Touwtrek Bond. Aan het RICOCHET Dynamisch en intensief Ricochet, een term waarmee in het Engels een afgeketst schot wordt aangeduid, lijkt heel erg op squash, maar is net even anders. De kooi waarin wordt gespeeld is kleiner, waardoor beide spelers zeer dicht bij elkaar staan, het Yara van Kerkhof (30, Heerenveen) is schaatser GO DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2020 Jop de Jong (23), kampioen artistiek biljart. Touwtrekken is een serieuze teamkrachtsport. FOTO REINIER VAN WILLIGEN Vinzwemmers klieven door het water als een dolfijn of zeemeermin. foto shutterstock

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 61