Er zijn in totaal 324 sporten in Nederland, blijkt uit de actuele lijst die sportkoepel NOC*NSF bijhoudt. 12 »O' ene na de andere concurrent in haalt. De verder vaak voorspelbare Formule 1 zou meer van dit spek takel kunnen gebruiken. Laat ze eens een kijkje nemen bij oval- racing, want in deze tak van auto sport starten de snelste rijders altijd als laatste en moeten ze zich door het deelnemersveld naar voren zien te werken. Ovalracing is van Amerikaanse origine; in Nederland zijn er verharde ovale circuits in Ter Apel, Lelystad en Ysselsteyn (L). KLAVERJASSEN Wie gaat nat? Inderdaad, zelfs good old klaver jassen staat op de lijst met 324 sporten van NOC*NSF. Het kaart spel was decennialang het favo riete tijdverdrijf onder Neder landse profvoetballers, en hoewel de klaverjasclubs in ons land sterk aan het vergrijzen zijn, pikken ook jongeren het nog altijd op. Zo gold Oranje-verdediger Matthijs de Ligt (21) in zijn recente Ajax-jaren als een verwoed klaverjasser. Kla verjassen kent verschillende vari anten, waarvan 'Amsterdams' en 'Rotterdams' de bekendste zijn. De boer heet de 'jas', de negen de 'nel' en haal je het niet, dan ga je 'nat'. HYDROFOILEN Olympische nieuwkomer Zie je voor het eerst een kitesurfer op een foilboard, dan zul je even met je ogen knipperen. De kite- surfer lijkt niet alleen boven het water te zweven, hij doet dat ook daadwerkelijk, en nog niet zo'n beetje ook. Het foilboard is name lijk gemonteerd op een vleugel constructie die de plank boven het water uit kan tillen, vergelijkbaar met de werking van een vliegtuig dat door drukverschillen omhoog wordt geduwd. Deze ultrasnelle vorm van kitesurfen heet hydro- foilen en wordt in 2024 eenmalig olympisch. Ook de windsurfers stappen dan over op een foilboard, maar zonder vlieger. ONDERWATERHOCKEY Sterke longen vereiste Als onderwaterhockeyer kom je ogen tekort. Tegenstanders kun nen niet alleen naast of voor je lig gen, maar ook boven of onder je. In deze driedimensionale sport is het de bedoeling de puck (1,3 kilogram zwaar) over de bodem van het zwembad in de doelbak te werken. Dat doe je met een kleine stick. Je draagt een snorkel, duikbril en zwemvinnen en moet lang je adem kunnen inhouden. Logi scherwijs mag er onbeperkt wor den gewisseld. Een team bestaat uit zes spelers en vier wisselspe lers en er zijn liefst vier scheids rechters: één aan de kant en drie in het water. NAGINATA Als een samoerai De naginata was eeuwenlang het stokwapen van de samoerai, die het gebruikten om ruiters van hun paarden te maaien. De gelijkna mige vechtsport wordt nog altijd volop beoefend in Japan en is populair onder vrouwen. Het uit einde van de stok is niet meer vlijmscherp, maar wordt nu ge maakt van bamboe. Op het WK is de tweede plaats achter Japan het hoogst haalbare en Nederland slaagde daar vorig jaar in. Ook bij zonder: na een gevecht geef je de BOSSABALL Braziliaanse roots De meest enerverende nieuwe sport van dit moment is zonder twijfel bossaball: een combinatie van volleybal, voetbal, gymnastiek en capoeira op een gigantisch luchtkussen met trampolines aan weerszijden van het net in het midden. Lees dat gerust nog een keer. De beide teams, gekatapul- teerd door de trampoline, werken de bal hoog in de lucht met de hand of de voet over het net via smashes, omhalen en salto's. Een uitbundige sport met Braziliaanse roots, waarbij de scheidsrechter niet alleen de wedstrijd leidt, maar als deejay ook de opzwepende muziek verzorgt. PORTDEBRAS Evenwicht en coördinatie De naam spreek je uit op z'n Frans en de dansdiscipline zelf is al net zo elegant. PortDeBras verenigt elementen van ballet, yoga, pilates en tai chi. De term 'port de bras' is afkomstig uit het klassieke ballet en betekent vrij vertaald beweging van de armen. PortDeBras, ont wikkeld door de Russische cho reograaf Vladimir Snezhik, is goed voor je evenwicht en coördinatie en ondanks de inspanningen ook rustgevend dankzij de sfeervolle, soms hypnotiserende muziek waarop wordt bewogen. Zelfs kij ken naar PortDeBras-uitvoeringen op YouTube heeft al een kalme rend effect. DRAKENBOOTSPORT^ Eeuwenoude tradities Op de vijfde dag van de vijfde maand van de maankalender viert China het Drakenbootfeest (Du- anwu). Deze feestdag staat in het teken van de drakenboot, een lange kano met de kop en de staart van een draak. De twee rijen ped delaars in de boot volgen het tempo van de trommelaar voorin. Helemaal achteraan staat de stuur man. Bij wedstrijden worden de eeuwenoude tradities van de sport in leven gehouden, zoals een ope ningsceremonie (het ontwaken van de draak) en een leeuwen- dans. Komt dat zien morgen bij het Nederlands kampioenschap op de Bosbaan in Amsterdam. SHOWDOWN Spelen op het gehoor Je ziet niets, het enige dat je hoort is het rinkelende balletje dat over de tafel je kant op komt. Je wacht totdat het balletje dichtbij genoeg is en schuift het met je batje hard terug in de richting van de tegen stander aan de overzijde van de tafel. Goal! Dat is in het kort de bij zondere sensatie van showdown, een sport die is ontwikkeld voor visueel gehandicapten en wordt gespeeld op het gehoor. De speel tafel heeft een opstaande rand waarin aan beide kanten een doel tje zit om in te kunnen scoren, zoals bij een tafelvoetbalspel. OVALRACING Naar voren werken Nu al legendarisch zijn de inhaal races van Max Verstappen in de Formule 1, waarbij hij achteraan belandt en in een razende race de gedacht? TEKST SVEN REMIJNSEN Hydrofoilen is een ultrasnelle vorm van kitesurfen. FOTO SHUTTERSTOCK Hier weleens aan De Japanse vechtsport naginata is vernoemd naar het stokwapen van de samoerai. foto shutterstock Teams worden gekatapulteerd door een trampoline bij bossa- ball. 2124 In dat jaar wordt hydrofoilen eenmalig een olympische sport. DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2020 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 60