DOEN WAAR JE PASSIE VOOR HEBT NATIONALE SPORTWEEK 11 Sport en werk Werknemers stimuleren om te gaan sporten is lonend voor elk bedrijf. Bij Vanderlande in Veghel houden collega's elkaar in beweging. F 'Personeel moet zich veilig voelen in zijn baan' Werk en bewegen tijdens corona Onbewust zijn we minder gaan bewegen Sporten loont Sporters verzuimen minder Ambassadeur 'Zoek een sport met een mooie balans tussen plezier en uitdaging' Zo'n twaalfhonderd medewerkers doen dat ook, zegt Mike Lie-A-Lien die vierenhalf jaar geleden werd aange steld als gezondheidsmanager bij het bedrijf. Zijn opdracht was om het ziek teverzuim stabiel te houden op de net geen 3 procent die gangbaar was bij Vanderlande. En dat lukt, aldus Lie-A Lien: ,,Landelijk is het gemiddelde voor onze branche volgens het CBS 4,4 procent, dus wij doen het heel netjes. Een innovatieve werkgever heeft aan dacht voor zijn mensen. Hoe houd je je belangrijkste kapitaal vitaal voor de toekomst? Mensen worden ouder, hebben te maken met werkdruk en privé-omstandigheden. Nu levert co rona soms psychische moeilijkheden op. Ze zien hoe bedrijven omvallen en personeel ontslagen wordt. Ik merk dat sommigen terughoudend zijn met zich ziek melden uit angst dat ze de volgende kunnen zijn die eruit moet. Dat levert ongezonde situaties op. Er voor zorgen dat personeel zich veilig voelt in hun baan, daar denken wij over na.'' Lie-A-Lien werkt met twee fysiothe rapeuten in een driekoppig team. ,,Bij de fysiotherapeut kun je terecht als je een blessure hebt. Je loopt niet door met klachten. Tijdens werktijd wip je even binnen en je hebt snel duidelijk heid over de aanpak.'' |Hjj||lLjf-A-Lien houdt het ziekteverzujm stabiel op 3 procent. De fysiotherapeuten zijn ook gecertifi ceerd als fitnessinstructeur. Overige sporten die het bedrijf aanbiedt, wor den vaak georganiseerd door mede werkers zelf. Lie-A-Lien: ,,We hebben veel kwaliteiten in huis: een trainer, een scheidsrechter, een yoga-instruc- teur. Zo konden we tegen geringe kos ten programma's opzetten waarvan goed gebruik wordt gemaakt. We drin gen niets op. Je merkt dat collega's el kaar enthousiasmeren. Door samen te sporten, leer je elkaar op een heel an dere manier kennen. Dat versterkt de saamhorigheid binnen het bedrijf.'' Als kind moest ik een paar keer aan mijn been worden geopereerd. De artsen zeiden dat het goed was voor mijn revalidatie om te gaan sporten, maar wat? Volleyballen, zoals veel van mijn klasgenootjes deden, was met mijn been prothese niet echt een optie. Het werd rolstoelten- nis, op mijn 7de. Omdat ik de meeste afstanden gewoon zelfstan dig kan lopen, was ik een rolstoel nog helemaal niet gewend. Maar als je dat rolstoelrijden niet on der de knie hebt, kun je ook niet bij de bal komen om 'm te slaan. Ik zat in een groepje met leeftijds genootjes en zag hoe veel plezier zij had den, ik wilde zo snel mogelijk meedoen. Spelenderwijs werd ik er steeds beter in. Topsport had ik op die leeftijd nog lang niet in het vizier. Ik werd gevraagd voor de Ne derlandse jeugdselec- tie en speelde een keer een toernooi. En nog één en nog één. Inmiddels is rolstoel- tennis mijn voltijdbaan en sta ik nummer één op de wereldranglijst. Ik mag de wereld rondreizen en elke dag doen waar ik passie voor heb. De wekker gaat 's ochtends om kwart voor zes, om half acht begint de training.'' ,,Ik heb hard moeten werken om te komen waar ik ben en heel sterke tegenstanders moeten verslaan. Zoek een sport waarbij je een mooie balans vindt tussen plezier hebben in wat je doet en er een uit daging in voelen. Als je jezelf doelen stelt, krijg je vanzelf motivatie om dat doel te halen. Soms helpt het om ie mand langs de zijlijn te heb ben die je aanmoedigt of opjut. Ook al sport je maar een uurtje per week: het is goed voor je lijf en het houdt je mentaal fris. Als je jezelf elke dag tot het uiterste pusht, zoals ik, dan ben je aan het eind van de dag afge mat. Maar als je ge doseerd doet wat je leuk vindt, krijg je daar altijd energie van." -CP Diede de Groot (23, Oudewater) is nummer 1 op de wereldranglijst rolstoeltennis GO DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2020 De gezonde zaak TEKST CASPAR PISTERS FOTO VAN ASSENDELFT FOTOGRAFIE Spinning, voetbal, fitness, verschillende vormen van yoga, hardlopen, aikido, bedrijfshockey, bootcamp: de ongeveer tweeduizend werknemers bij logistiek bedrijf Van derlande in Veghel kunnen kiezen uit deze en nog meer sporten, mogelijk gemaakt door de baas. TNO bestudeert in een lopend onderzoek de effecten van corona maatregelen op het dagelijks leven en werk. Op de vraag 'heeft u de af gelopen 24 uur iets ge daan ter ontspanning?' antwoordt 77 procent be vestigend. Wandelen, fiet sen, fitness, thuis sporten en in de tuin werken wor den het meest genoemd als activiteiten. Joëlle Oosterman, onderzoeker bij TNO, zegt dat we on bewust minder zijn gaan bewegen: ,,Een collega die gisteren voor het eerst weer naar kantoor ging, vertelde dat zijn stappen teller omhoog schoot. Het koffieapparaat en de kan tine zijn op kantoor verder weg dan thuis. Naar de trein hollen of naar kan toor fietsen zijn onbe- wuste beweegmomenten; als die voor een langere periode wegvallen, tikt dat aan. Breng in kaart wat je mist aan dagelijkse be- weegmomenten door thuiswerken en zoek daar compensatie voor.'' thuiswerkenistopsport.nl - Joëlle Oosterman, onderzoeker bij TNO Dat het loont als werk gevers hun personeel sti muleren om te bewegen, is al een poosje bekend. TNO becijferde in 2003 in een groot onderzoek onder ruim 1700 werkne mers in 34 branches dat sportende werknemers minder vaak verzuimen dan hun niet-sportende collega's. Blijven ze wel ziek thuis, dan is de duur van het verzuim korter. Over een periode van vier jaar meldden sporters zich gemiddeld 25 dagen min der ziek dan niet-sporters, en zelfs ruim vijftig dagen minder dan de werkne mers die nooit gesport hebben. Volgens Kirsten de Klein van Kenniscen trum Sport Bewegen hebben bedrijven steeds meer aandacht voor vitali teit: ,,Ze bieden bijvoor beeld een fitnessabonne ment aan of stellen een fiets ter beschikking om te stimuleren dat werkne mers daarmee naar het werk komen. In secundaire arbeidsvoorwaarden komen we vaker bepalin gen tegen over hoe bedrij ven omgaan met vitaliteit.'' kenniscentrumsport- enbewegen.nl - Kirsten de Klein, Kenniscentrum Sport Bewegen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 59