'Ik leef gedisciplineerder en kan mijn gedachten sturen' 8 NOC*NSF De Nieuwe Kans De Nieuwe Kans (DNK) helpt Rotterdamse jongeren (18-27 jaar) met 'multiproblemen' op weg naar een stabiele plek in de maatschappij. In een dagprogramma met scholing, muziek, kunst en stages is er ook veel aandacht voor sport, waaronder een gezamenlijke zwemtraining op vrijdagavond. ben een ander mens geworden, leef gedisciplineerder en kan mijn gedachten sturen.'' Olympisch kampioen De meeste deelnemers aan De Nieuwe Kans hebben bijzondere verhalen, waarbij 'emotionele ver waarlozing' in hun jeugd, 'justitie', 'verslaving' en 'dakloos' vaak te rugkerende woorden zijn. Wat hen bindt: bij De Nieuwe Kans werken ze met 'warme discipline' aan een nieuw leven, met 4G's als speerpunt: Gezonde gevoelens, Gezond denken, Gezond gedrag en Gezonde contacten. En dat on der 'warm gedisciplineerde' bege leiding, onder meer van sportcoör- dinator Winston Edam. Hij praat over de deelnemers alsof het zijn kinderen zijn, en vertelt enthou siast over de stappen die ze in veel gevallen maken. Zoals Mandy, die na een moeilijke start uitgroeide tot een zelfbewuste vrouw en wemmen kan ze volgens de rest van de groep als de beste, en ze is er altijd. Toch wil Mandy van Pelt (22) vooral niet te hoog van de toren blazen. ,,Drie jaar geleden, toen ik begon bij De Nieuwe Kans, had ik nul procent conditie. Nu mis schien vijf. Of tien.'' Ze lacht. ,,Ik houd ook van gezelligheid en lek ker eten, hè?'' Mandy komt van ver. Als kind werd ze emotioneel verwaarloosd, tussen haar 12de en 18de verbleef ze in gesloten instellingen ('ou ders heb ik nooit gehad, tot op de dag van vandaag heb ik geen con tact met ze') en na een aantal delicten werd ze - ongewild - een goede bekende van de politie. Tot drie jaar geleden. De gemeente wees Mandy op De Nieuwe Kans (DNK), waar ze een buitenbeentje is: ze is de enige vrouwelijke deel nemer. Wat Mandy én alle jongens bindt: iedereen werkt via een in tensief traject (sport, educatie) aan blijvende verandering en nieuw perspectief, van 'overleven' naar 'leven'. Bij Mandy is dat gelukt. Ze vol tooide inmiddels de opleiding ver zorgende ig/maatschappelijke zorg op niveau 2; momenteel is ze bezig met niveau 3. Mandy: ,,Ik zou graag als activiteitenbegeleidster in de gehandicaptenzorg willen werken, misschien afgewisseld met het verzorgen van gehandi capten.'' Daarnaast sport ze dus, samen met een aantal begeleiders en een groep jongens die min of meer in hetzelfde schuitje zaten/zitten als zij. Sporten in groepsverband - de jongeren kunnen ook andere sporten doen, waaronder fitness - helpt je lijf én je brein, merkt Mandy. ,,De gezelligheid, het praatje vooraf en achteraf, de bege leiders bij wie je altijd terecht kunt met je vragen: met z'n allen gaat het toch wat makkelijker.'' Zelfspot Maar er is ook oog en ruimte voor het individu. ,,De ene keer trainen we wat serieuzer dan de andere. We kunnen een uur zwemmen, maar als je maar een half uur traint, is het ook goed. Wat ik van het sporten vooral heb geleerd, is discipline en leren doorgaan. Daarnaast leidt sporten af: ik ben een stoner, blow het liefst de hele dag door. Door het zwemmen heb ik geleerd om mijn behoefte uit te stellen. En bewegen heb ik eigen lijk nooit leuk gevonden, maar ik vind het nu wel prima. J e wordt er nooit slechter van.'' Weer die zelf spot en die lach. ,,Ik heb flink over gewicht, maar als ik twee of drie dagen achter elkaar sport en fit ness, zie ik in de spiegel toch iets van een taille ontstaan.'' Belangrijker dan die uiterlijk heden vindt Mandy de manier waarop ze in het leven staat. ,,Ik 'In het water werk je aan jezelf, mentaal en fysiek', zegt begelei der Edson Neves (boven). Met bril Lemuël Schoonderwoerd. makkelijk baantjes zwemt zonder te hoeven stoppen. Of Mo*, die als bootvluchteling zijn medevluch ters voor zijn ogen zag verdrinken en bij de eerste les nog geen teen in het water durfde steken. Winston, trots: ,,En moet je nu zien: Mo zwemt als een olympisch kampioen!'' Behalve de lichamelijke progres sie gebeurt er op mentaal gebied veel meer, beaamt ook Edson Ne ves, die samen Winston Edam als begeleider/trainer fungeert. ,,Wij letten vooral op de kwaliteiten van de jongeren. Veel jongeren komen uit moeilijke situaties, hebben vaak een laag zelfbeeld en een gif tig netwerk. Hier laten we ze erva ren dat er ook een ander netwerk bestaat, een waar je positief wordt benaderd, waar je zelfvertrouwen toeneemt. En heel belangrijk: jon geren leren hier voor zichzelf te kiezen. Je hoeft je niet groter voor te doen dan je bent. In het water werk je aan jezelf, mentaal en fy siek. Als je begint met zwemmen, ben je na twee banen helemaal ka pot. Maar als je volhoudt, gaat het steeds makkelijker en krijg je er steeds meer plezier in.'' Op sleeptouw Dat laatste beaamt Lemuël Schoonderwoerd (28), tegenwoor dig medical personal trainer en ook DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2020 GO TEKST LEO VAN MARREWIJK FOTO'S ARIE KIEVIT Van overleven naar leven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 56