GA GEWOON LOL HEBBEN JÖH! Zien roken doet roken U NATIONALE SPORTWEEK 7 Een gezondere sportomgeving Sporten is goed. Dat kun je van die vijf bier, twee sigaretten en zes bitterballen na het sporten niet bepaald zeggen. Hoe wordt die sportkantine wat gezonder? 'Leg ook popcorn neer en maak van die witte tosti een volkoren tosti' Ambassadeur 'Het gaat ook om genieten. En genieten kun je ook als je gezond eet' et begint bij bereidheid om te veranderen. Volgens Lieke Vloet van NOC*NSF is die er bij roken zeker wel, bij voeding redelijk, bij al cohol stukken minder. „Alcohol drin ken na de wedstrijd zit vaak nog in de cultuur. Mensen vinden alcohol niet standaard ongezond en willen het blij ven drinken. Dat hoeft geen probleem te zijn, maar het is wel belangrijk dat clubs niet aan jongeren schenken en stoppen met schenken als iemand te veel op heeft.'' Dat gaat nu nog wel eens mis. Uit een test met mysteryshoppers bleek dat bij maar 20 procent van de clubs om de ID-kaart van een minderjarige werd gevraagd. Daarom adviseert het NOC*NSF mensen die bardiensten draaien om een 'e-learning verant woord schenken' te volgen en is het handig als verenigingen hun vrijwilli gers hierop wijzen. ,,Ook is het een goed idee om nulprocentsbier of alco holvrije wijn in het assortiment op te nemen en die prijs iets lager te maken. We merken dat dat wel degelijk ver schil maakt. ,,Ook bij voeding maakt een klein beetje prijsverschil tussen een onge zond en een gezond product al uit. Maar überhaupt het in het zicht leggen van een gezond alternatief, maakt dat mensen er sneller voor kiezen. Leg wat popcorn neer naast de chips en maak van de witte tosti een volkoren tosti.'' Een andere tip die Vloet heeft, is het plaatsen van watertapplaatsen in de kantine. Zo kiezen leden sneller voor water dan voor calorierijke dranken. ,,Verenigingen die hierin stappen wil len zetten, kunnen hulp aanvragen bij Team:Fit. Die instelling helpt bij het opstellen van een concreet plan. En dat komt neer op balans, niet op het ver bannen van de bitterbal.'' iedereen dat sporten en roken niet samengaan. Op het sportterrein komen veel kinderen, en zien roken doet roken. Door uitleg te geven, zien men sen meestal het belang van een rookvrij beleid wel in. Met een rookvrij sportter rein krijgen kinderen het goede voorbeeld en verblijft iedereen in een at sporten gezond is, daar hoeven we het eigenlijk niet over te heb ben, dat weet iedereen wel. Bena drukken dat sporten ook nog eens heel leuk is, daar gaat het mij vooral om. Regelmatig bewegen lucht op en is gewoon fijn. Dat ik als tv-kok tussen al die indrukwekkend gebouwde atleten sta als ambassadeur van de NOC*NSF Nationale Sportweek heeft een goede reden: voeding is een wezenlijk onderdeel van een gezonde leefstijl. Topsporters zijn daar heel secuur mee bezig. Sommigen wegen elke maaltijd tot de gram nauwkeurig af. Zo ver ga ik niet. Wat mij be treft geldt voor koken en eten hetzelfde als voor sport: het gaat ook om genieten. En genieten kun je ook als je gezond eet. Dat in veel sportkantines vooral de frituurpan staat te loeien stoort me. Kinderen moeten na hun training uit iets anders kunnen kiezen dan een broodje kroket of een tosti. Er zijn zat alternatieven te bedenken die ook heerlijk zijn.'' ,,Het sociale aspect van sport vind ik enorm be langrijk. Jongeren zitten steeds vaker en langer achter beeldscher men. Dan loop je op het sociale vlak een heleboel mis. Ik spreek regelmatig af met een groep vrien den voor sportieve activiteiten en elke keer doen we iets anders. Vaak competi tieve spellen zoals lasergamen of paint- ballen, of we gaan duiken. Dat het je ook nog eens flink in be weging zet, is bijna een bijkomstigheid. Het is in de eerste plaats heel leuk en goed voor je sociale leven. Laat los die focus op dunner willen worden of gespierder, of per se die marathon willen lopen. Nee joh, ga gewoon lol hebben. Zelf ben ik ook op zoek naar een leuke nieuwe sport. Vroeger heb ik op hoog niveau gehockeyd. Nu doe ik om de dag aan fitness en ik loop regelmatig hard in een prachtig natuurgebied vlakbij mijn huis. Heel fijn, maar ik mis het plezier van samen sporten. Vrien den van me gaan op tennisles, ik denk erover om bij hen aan te haken.'' -CP Hugo Kennis (34, Oostzaan) is tv-kok Rookvrij GO DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2020 Bal in de ban? TEKST ANNELIEKE AARDOOM Meer info over een gezondere sportvereniging bij TeamjFit.'nl Sportterreinen waar ook kinderen sporten moeten geheel rookvrij zijn, vin den 9 van de 10 Nederlan ders. Dat blijkt uit onder zoek in opdracht van de Gezondheidsfondsen voor Rookvrij, initiatiefnemer van de beweging 'op weg naar een rookvrije gene ratie'. Mara van Dooremaal, die zich namens de Hartstich ting inzet voor de rookvrije generatie, merkt desalniet temin dat clubs soms toch nog wat huiverig zijn om een compleet rookvrij be leid door te voeren. „Soms zijn ze bang voor de weer stand tegen de regels of zien ze op tegen de hand having, maar als we in ge sprek gaan vindt eigenlijk aantal buitensport verenigingen dat (deels) rookvrij is gezonde sportomgeving.'' Inmiddels zijn ruim 1500 buitensportverenigingen in ons land (deels) rookvrij. En dat worden er steeds meer. De rijksoverheid heeft een Nationaal Preventieakkoord gesloten met meer dan 70 verschil lende organisaties, om ge zamenlijk een Rookvrije Generatie te realiseren. De ambitie is om in 2025 nagenoeg alle sportvereni gingen rookvrij te hebben. Ouders die toch willen roken wordt geadviseerd om een ommetje te maken, en wel zo dat het buiten het zicht van de kinderen gebeurt. Of, nóg beter, gewoon even een paar uur niet roken, aldus Van Dooremaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 55