Sport leeftijd Tineke de Groot Kessels (72) 4 NOC*NSF Portretten Bij mensen tussen 55 en 70 jaar die aan krachttraining gaan doen (benen en armen, 20 minuten per sessie), verbetert het vermogen om te plannen aantoonbaar. Van sporten groeien je hersenen. Op welke leeftijd dan ook draagt sporten en bewegen bij aan je gezondheid. Ook als het niet direct meezit. »Ten eerste ben ik 22 kilo afgevallen en voel ik me veel fitter DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2020 GO Bij een studie onder 65- plussers bleek dat bij een groep die zes maanden lang intensief trainde, de hippo campus met 2 procent was gegroeid. Bij de controle groep die alleen rek- en strekoefeningen had gedaan, werd de hippo campus 1,5 procent kleiner. De geheugenprestaties van de intensief sportenden verbeterden aanmerkelijk. Regelmatig sporten ver kleint ook het risico op de ziekte van Alzheimer. Het werkgeheugen, de cognitieve flexibiliteit en de leesvaardigheden van kinderen die normaal gesproken (te) weinig bewegen, verbeteren sub stantieel bij lichamelijke inspanning (bijvoorbeeld 20 minuten op een loopband). Voldoende sporten en bewegen voor kinderen is niet alleen goed voor con ditie, motoriek en lichaams- beheersing, het maakt ook hun botten en spieren sterker en verbetert het zelfbeeld, het humeur en zelfvertrouwen. Bovendien bevordert sporten sociale interactie en het ontwikke len van relaties, en kan het helpen om overgewicht te voorkomen. 65-plussers doen steeds meer aan sport: sinds 2001 steeg de wekelijkse sport- deelname onder ouderen met 13 procent. In 2017 deed 38 procent van de ouderen van 65 jaar en ouder minimaal één keer TEKST ANNELIEKE AARDOOM FOTO'S KOEN VERHEIJDEN FITNEST IN NIEUWEGEIN Doorzetters et was wel even een drempel die ik over moest gaan naar een sport school vol jonge mensen. Mijn hele leven heb ik amper gesport. Ik fietste naar mijn werk en daar bleef het wel bij. Ik was te zwaar en leefde onge zond. Tot ik zeven jaar geleden een hartoperatie moest ondergaan. Toen ging de knop om. Althans, niet direct. In eerste in stantie bleef ik - ondanks waarschuwingen van mijn zoon dat ik meer moest bewegen - nog aansukke len. Tot ik wéér niet goed werd. Toen heeft mijn zoon een afspraak voor me ge maakt bij een personal trainer die hij kende. Vanaf dat moment was het raak. Het was als oudere dame wel even een drempel die ik over moest om naar een sportschool vol jonge mensen te gaan, maar ik werd met open armen ontvangen. Inmiddels ga ik, als ik kan, iedere dag. Je kan het bijna wel een verslaving noemen. Het heeft voor mij dan ook zoveel voor delen. Ten eerste ben ik 22 kilo afgevallen en voel ik me veel fitter. Daarbij komt dat ik het enorm gezellig vind op de sport school. Maar wat ook erg meespeelt is dat ik mantelzorger ben voor mijn man. Overdag gaat hij naar de opvang en dan is sporten een fijne uitlaatklep voor mij. Iedere ochtend probeer ik een uurtje te sporten. Ik doe mee aan groeps lessen, krijg personal training, hang in de gewichten, train mijn conditie, noem maar op. Daarna heb ik het gevoel dat ik er die dag weer tegenaan kan. Het spor ten heeft mijn leven meer kleur gegeven. Ik kan het iedere oudere aanraden.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 52