m NATIONALE SPORTWEEK 3 ,,Nee, daar heb ik zo niet over na gedacht. Ik weet wel dat ik het een ongelooflijke eer vind. Onze sport had lang een slecht imago. Mensen waren vooral bang om een klap voor hun kop te krijgen. Door din gen die in het verleden gebeurd zijn of de misstappen van een enkeling, werd de hele sport met de nek aangekeken. En dat is dus mijn missie: laten zien dat de meeste kickboksers heel gewone, aardige mensen zijn.'' ,,Ik ben daar altijd mee bezig.'' ,,Voor mezelf. Het is wie ik ben. Het is geen act.'' Doe je het ook voor jonge fans? ,,Zeker. Al inspireer ik maar één jongetje of meisje... Al kan ik slechts die ene persoon bezielen waardoor die gelooft: het kan mis- schien wél. Mensen hebben mis schien eenzelfde soort ellende meegemaakt als ik in mijn jeugd en die voelen daardoor hopelijk dat ze niet afgeschreven hoeven te zijn. ,,En het werkt. Ik liet op een ge geven moment shirtjes maken met het woord 'fighter' erop ge drukt. Het idee was dat mensen die shirts zouden dragen bij mijn wedstrijden, maar ik kreeg ineens foto's binnen dat ze die shirts overal aan hadden. Schreven men sen: 'Yo Rico, ik zit nu in de sport school en ben 10 kilo afgevallen. Ik ben óók een vechter.' Wauw man, dat is tof, dacht ik toen. Ik kreeg brieven van mensen die terminaal waren, die zeiden: 'Ik kan mis schien niet meer winnen, maar ik heb altijd doorgevochten en jouw drive heeft me daarbij geholpen.''' Beperk stress Een andere bouwsteen van gezondheid is een goede nachtrust. Mensen die spor ten - niet vlak voordat je naar bed gaat - en vol doende bewegen slapen gemiddeld beter én dieper dan niet-sporters. Over het aantal uren slaap dat je nodig hebt, bestaan ver schillende meningen. De Amerikaanse National Sleep Foundation vergeleek 320 studies naar slaap en kwam tot 7-9 uur per nacht GO DONDERDAG 17 SEPTEMBER 2020 maar een jongetje of meisje' Hoe bewust ben je je van die taak? En voor wie doe je dat? Het volledige interview met Rico Verhoeven is te lezen in het magazine 'Sport doet iets met je', verkrijgbaar vanaf 18 september. nationale f sportweek" degenen die drie tot vijf keer per week (45 minuten per sessie) sporten, de meeste gelukkige dagen. Het gelukseffect bleek het grootst bij deelnemers die aan een teamsport, fietsen of aerobics/fitness deden. Er is overweldigend weten schappelijk bewijs dat regelmatig sporten onder meer het risico op hart- en vaatziekten, obesitas, be roerte, alzheimer en osteo porose verkleint, terwijl het geluksgevoel van Nederlandse sporters in een cijfer spierkracht en zelfvertrou wen toenemen en de stof wisseling verbetert. Uiteraard is sporten geen tovermiddel voor 'alles': stress helpt je om alert te blijven, maar langdurige, zware stress tast op termijn het immuunsysteem aan, met een verhoogde kans op een burn-out. Met regelma tig bewegen kun je het stressniveau verlagen. (18-64 jaar), en 7-8 uur voor 65-plussers. Uit onderzoek blijkt dat mensen die te wei nig slapen vaker kampen met een te hoge bloeddruk, gewichtstoename en con centratieproblemen. Wel lijkt er zoiets te bestaan als individuele slaapbehoefte; er zijn talloze verhalen be kend van beroemdheden die maar enkele uren slaap per nacht nodig zouden hebben. - Leo van Marrewijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 51