tf> 13 Dickens nu eens anders verfilmd FILMNIEUWS Prijs Olga Zuiderhoek Rosi te gast op IDFA Film van de week. Van welke schrijver werden de boeken het meest verfilmd? Agatha Christie? Stephen King? Shakespeare? Of Charles Dickens? Een nieuwe filmbewerking van zijn The Personal History of Da vid Copperfield'verschij nt deze week. Ab Zagt Wie speurt naar de ranglijst met de meest verfilmde schrijvers stuit online op een top 25 die met een straatlengte voorsprong wordt aangevoerd door William Shakespeare. Volgens de site Interna tional Movie Database (IMDB) is zijn werk 831 keer verfilmd. Verrassend is de nummer twee: de Russische schrijver Anton Tsjechov, wiens werk 320 film- en televisieseries heeft opgeleverd. Hij wordt echter op de hielen gezeten door Charles Dic kens met 300 producties. Eigenlijk verdient Dickens (1812 1870) op de tweede plaats te staan. Volgens schattingen zijn er van zijn werk in het stomme filmtijdperk minstens honderd producties, lange en korte films, gemaakt die voor een groot deel verloren zijn gegaan. Al in 1919 werd zijn novelle The Cricket of the Hearth verfilmd door filmpionier D.W. Griffith in een film van 14 mi nuten. Het werk van Dickens is tijdloos. Wie kan zich een Kerstmis voorstel len zonder een bekende of nieuwe versie van A Christmas Carol, een ver- haal over inkeer dat 177 oud is? De rol van de vrek Ebenezer Scrooge is door tientallen acteurs van naam vertolkt, met Michael Caine als een van de be tere in nota bene een film met de Muppets. Toverlantaarn Dickens zelf heeft zich vaak uitge leefd in deze rol tijdens zijn voorlees- sessies die hij zelfs met beelden via de Laterna Magica, een toverlantaarn, begeleidde. De auteur, die volgens zijn biografen ook acteerambities koesterde, besefte zelf al dat zijn werk zich bij uitstek leende voor een visuele weergave. De beste filmversie van een Dic- kens-boek staat nog altijd op naam van Engelse filmregisseur David Lean, die later de klassiekers Lawrence of Arabia en Dr. Zhivago maakte. In 1946 verfilmde hij Great Expectations over de weesjongen Pip die door een onbekende weldoener een mooie toekomst tegemoet lijkt te gaan. De beginscène op het kerkhof waarbij Pip een ontsnapte gevangene ont moet is nog steeds ongeëvenaard. La tere filmversies kunnen niet eens in de schaduw daarvan staan. Dat Dickens ook jongere filmma kers inspireert blijkt uit The Personal History of David Copperfield, die deze week in de bioscoop verschijnt. De Schotse regisseur met de Italiaanse naam, Armando Iannucci, maakte een eigentijdse versie met originele en geestige scenariovondsten plus een cast met enkele gekleurde ac teurs die toch in de geest van Dickens is gemaakt. THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD Uit The Personal History of David Cop- perfield blijkt dat de auteur tot de ver beelding blijft spreken. Dat geldt ook voor zijn leven. In 2017 verscheen de speelfilm The Man Who Invented Christmas in de bioscoop. Daarin wordt de jonge schrijver opgevoerd, die enkele tegenslagen heeft moeten verwerken wat betreft de verkoop van zijn werk. Hij besluit daarom om een nieuw boek te schrijven dat voor eeuwig met de kersttijd verbonden zal blijven: A Christmas Carol. De in spiratie daarvoor kreeg hij naar ver luidt bij het bijwonen van een begra fenis van een rijke man waarbij vrij wel niemand is komen opdagen. The Man Who Invented Christmas is deels autobiografisch. De film laat Dickens (gespeeld door Dan Stevens) zwoegend achter zijn schrijftafel zien, terwijl de personages hem toe spreken. De verhoudingen van Char les met zijn vader en echtgenote Ca therine komen goed naar voren. De laatste verwijt hem dat hij zijn gezin verwaarloost. Maar net als in het boek in wording loopt het allemaal toch goed af. door Dev Patel (Lion, Slumdog Millionaire), wiens ouders uit Nairobi afkomstig zijn, te laten spelen is verrassend. Deze verfilming is rijkelijk voorzien van kleurrijke personages die soms de lachlust opwekken in ex travagante decors. Maar door dit alles heen sijpelt toch het respect voor het werk van Dickens, hoe buitenissig deze bewer king ook is. - A.Z. donderdag 17 september 2020 GO FILM Actrice Olga Zuiderhoek (73) ontvangt mor gen de Career Achievement Award van het internationale filmfestival Film by the Sea in Vlissingen. Zui- derhoek geldt als een icoon van de Neder landse toneel-, film- en televi siewereld, met een lange lijst aan memora bele vertolkin gen op haar naam. FILM Het Internatio nal Documen tary Film Festi val Amsterdam (IDFA) heeft dit jaar als hoofd gast de Itali aanse regisseur Gianfranco Rosi. Zijn nieuw ste film, Not- turno, is het re sultaat van een reis langs de grenzen van Syrië, Irak, Koerdistan en Libanon. Not- turno beleeft tij dens IDFA zijn Nederlandse première. Charles Dickens. FOTO GETTY IMAGES DRAMA Regie: Armando Ian- nucci. Hoofdrollen: Dev Patel, Hugh Laurie en Tilda Swinton. Wat heeft het voor zin om een boek van Charles Dickens naar de letter te verfilmen? Om te begin nen bestaan er al veel trouwe boekverfilmingen en verder zijn de teksten te wijdlopig om er een be hapbare filmversie van te maken. Inkorten is het vereiste motto. De Schotse regisseur Ar mando Iannucci heeft zijn verfilming van David Cop perfield (volledige titel: The Personal History, Ad ventures, Experience and Observation of David Cop perfield the Younger of Blunderstone Rookery (Which He Never Meant to Publish on Any Account een boek uit 1850 dat tal loze biografische elemen ten uit het leven van Dic- kens bevat, voortvarend aangepakt. In zijn film heeft Iannucci de thema's uit het boek niet verloochend. Het gaat nog steeds om kin derarbeid, klassenver schillen en torenhoge schulden. Maar hij haalt wel enkele gedurfde trucs uit. Zo speelt de acteur die de moeder van David vertolkt (Morfydd Clark) ook diens eerste geliefde Dora. Ook de keuze om Copperfield ET-V."-'-* -f t-'. E3- ff,*.* Ia E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 41