Tango versus Beethoven Behoefte aan troostliedjes in het Nederlands ZEELAND 11 Ik wil dat de dansers zich laten meeslepen door de musici Terug naar de basis, zo voelt het PROGRAMMA 2-10 Terneuzen, Scheldethea- ter: openingsconcert Sinfonia Rotterdam XXL, 19.30 en 21.00 uur 3-10 IJzendijke, Mauritshof: Iris Hond, 19.30 en 21.00 uur 04-10 Axel, De Halle: Jan-Wil lem Rozenboom, 14.00 en 15.30 uur 9-10 Sas van Gent, Industrieel Museum: Ataneres Ensemble, 19.30 en 21.00 uur 10-10 Sas van Gent, Industrieel Museum: Nordwestdeutsches philharmonie, 19.30 en 21.00 uur 11-10 Groede ,Grote Kerk: Gardellino olv Marcel Pon- seele, 14.00 en 15.30 uur 15-10 Kloosterzande, Hof te Zandekerkje: Duo Bilitis, 19.30 en 21.00 uur 16-10 Terneuzen, Schelde- theater: Frascati Symphonic en ballet Petrella Lion, 19.30 en 21.00 uur meeslepen door de aanwezige mu sici. Ze geven op deze manier extra emotie, kleur en volume aan de ruimte. Het is heerlijk om deze erva ring te delen met Frascati. Wij wer ken beiden met studenten en jonge artiesten vol ambitie, die gedreven door hun passie ambitieus bouwen aan hun toekomst. Ik heb bewust ge kozen voor een kleine bezetting van dansers, zodat de muziek van Frascati en de dans ineenvloeien. Daar waar het programma het toelaat, wordt dans ingepast.'' In de nieuwe choreografie onder zoekt Petrella met haar dansers hoe een dans verantwoord in coronatijd ingepast kan worden. Een hele uitda ging. „Vanwege corona is de setting een uit elkaar geplaatst geheel, ieder een op anderhalve meter afstand. Pu bliek en musici maar dus ook de dan sers houden zich aan het protocol. Technisch gezien valt dans onder contactsport. Echter uit veiligheid houd ik zoveel mogelijk afstand on- derling voor de dansers. Een hele op gave want mijn dansstijl is normaal gezien behoorlijk omarmend en ver halend waardoor dansers meestal dichtbij elkaar bewegen. Mijn ge bruikelijke bewegingstaal moest ik aanpassen, maar door de livemuziek en de warme sfeer voelen de dansers zich gevoed in hun emotie.'' Carte blanche Petrella kreeg van Kris Stroobants van Frascati carte blanche. Zij speelt in op de locatie. In de Grote Kerk in Veere worden de pilaren structureel ingepast, in het Scheldetheater in Terneuzen wordt gebruikgemaakt van verlichting. Spannend en verras send wordt het, óók voor het publiek. Stephanie Struijk treedt op in Groede Zij gebruikt haar arties tennaam al een tijdje niet meer, toch is Ste phanie Struijk voor velen nog altijd Stevie Ann. De singer-songwriter maakte enkele jaren geleden een ra dicale switch. Ze zong altijd in het Engels en liet ooit uit haar mond vallen 'nooit in het Nederlands te zullen zingen'. Tijdens een roadtrip door Amerika in 2016 veran derde ze van gedachten. Ze schreef haar eerste Neder landstalige album en treed sindsdien op onder haar ei gen naam. ,,Ik heb de Neder landse taal volledig omarmt", vertelt Struijk. ,,Terug naar de basis, zo voelt het. Zingen in mijn eigen taal, onder mijn eigen naam. Het klopt helemaal." Zilveren Harp Op 18-jarige leeftijd kende Struijk een veelbelovende start als artiest. Haar debuut album (Away from Here werd beloond met een Zilve ren Harp. Ze werd genomi neerd voor diverse awards en stond in 2007 op Pinkpop. Succes is nooit de drijfveer geweest voor de Limburgse zangeres, ook nu niet. Ze is vooral blij weer op een po dium te kunnen staan. ,,Vo- rig weekend trad ik op in Hoogeveen. Voor het eerst sinds de coronastop zaten mijn ouders in het publiek. Ik heb het hele optreden ge zongen met een brok in mijn keel." Afgelaste optredens of niet, Struijk zat de afgelopen maanden niet stil. Ze werkte hard aan haar tweede Neder landstalige album. ,,Hij is bijna klaar", zegt ze enthou siast. ,,Zonder de coronaperi ode was het een race tegen de klok geworden om mijn nieuwe plaat af te krijgen. Nu had ik genoeg tijd om juist nog meer liedjes te schrijven. De rust die ik in coronatijd voelde heb ik in jaren niet gevoeld. Het was een les dat ik mezelf moet toestaan vaker rust te ne men Het nieuwe album wordt volgens Struijk een persoon lijk overzicht van haar afge lopen twee jaar. ,,Als star tende artiest verzon ik de meeste verhalen, bijvoor beeld over liefdesverdriet. Ondertussen schrijf ik over alles wat in me omgaat. Bij voorbeeld het liedje Dichter bij over het feit dat mijn ou ders zijn vertrokken uit het huis waar ik ben opgegroeid. Ook komen er de nodige troostliedjes op het nieuwe album, bijvoorbeeld het nummer Later wel, met als thema: Als het nu niet goed komt, dan later wel. Ik heb zelf behoefte aan liedjes die me een goed gevoel geven." In de Grote Kerk in Groede speelt Struijk, samen met gi tarist Bernard Gekpen en contrabassist Reyer Zwart, veel nieuw materiaal. Eer der dit jaar vond de try-out van mijn show plaats in een kerkje in Friesland, wat een mooie ervaring. Optreden in een kerk zorgt voor een ge weldige akoestiek, de locatie is als het ware een extra in strument." ■Wijk *V V M' UK donderdag 17 september 2020 GO vrijdag 18 september tot en met vrijdag 16 oktober 18-9 Hulst, basiliek: Carel Kraayenhof Matangi Quar tet, 19.30 en 21.00 uur 20-9 Veere, Grote Kerk: Fras cati Symphonic en ballet Pe trella Lion, 13.00 en 16.15 uur 26-9 Hulst, basiliek: Collegium Vocale Gent olv Philippe Her- reweghe, 14.00 en 15.30 uur Het ballet van Petrella Lion danst op muziek van het Frascati Symphonic in de voorstelling On the Nature of Daylight Dances. foto petrella lion Petrella Lion In de Basiliek in Hulst brengen het Matangi Quartet en bandoneonist Carel Kraayenhof morgen het con cert Beethoven vs Piazzolla. Twee toonaangevende componisten in hun eigen genre. Wat Beethoven was voor de klassieke muziek is Astor Pi- azzolla voor de tango. Kraayenhof en Matangi Quartet verbinden deze twee iconen. Al 21 jaar speelt het Matangi Quartet op de Nederlandse podia een breed strijkkwartetrepertoire. ,,We werken graag samen met anderen, deze keer een programma met Carel Kraayen hof. We koppelen composities van Beethoven aan werken van Piazzolla. We spelen alle Piazzolla's als strijk kwartet samen met Carel in arrange menten van Marijn van Prooijen. Ook Beethovens Mondschein pianosonate hebben we laten bewerken voor strijkkwartet en bandoneon. De wer ken lopen mooi in elkaar over'', legt Daniel Torrico Menacho, tweede vio list van Matangi uit (de andere leden zijn: Maria Paula Majoor, Arno van der Vuurst en Karsten Kleijer). Matangi koestert een diepe liefde voor Beethoven. ,,Om Beethoven kun je niet heen. Hij heeft met zijn muzi kale ideeën en vernieuwingen de mu- ziek op haar grondvesten laten tril len. Het heeft lang geduurd voor we ons aan de late strijkkwartetten waagden. Toch hebben we de stap gezet en alle strijkkwartetten inge studeerd en uitgevoerd. Dat heeft ons zoveel gebracht dat we veel vrijer zijn gaan spelen.'' Het spelen van tweemaal hetzelfde concert ervaart het kwartet als een intensieve aangelegenheid die veel mogelijkheden biedt. ,,Het is een goede training voor musici om je twee keer te moeten opladen op een dag. En Beethoven is en blijft voor ons heel speciaal.'' De Grote Kerk in Groede is op zaterdag 17 oktober het decor voor een concert van Stephanie Struijk (34). Een optreden waarbij de zangeres een persoonlijk verhaal vertelt, over de zoektocht naar een thuis. Hans Puik Stephanie Strujik Zaterdag 17 oktober, Grote Kerk Groede, 20.30 uur: Stephanie Struijk. Stephanie Struijk, alias Stevie Ann, speelt bij Groede Live. FOTO IAMKAT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 39