Het kan er alleen maar 'verdraaid' uitkomen 10 ZEELAND HANS DORRESTIJN Zo teer en je er niet zomaar over zomaar over dan de kunt nraten hoorlijk wrange - Festival Het Festival Zeeuwsch-Vlaanderen begint morgen met klassieke concerten in Zeeuws-Vlaanderen. En deze keer ook in Veere. Het festival brengt tot en met 16 oktober tien voorstellingen, die telkens tweemaal worden uitgevoerd. Dat zijn deze week On the Nature of Daylight Dances van het Frascati Symphonic en ballet Petrella Lion en Beethoven vs Piazzolla van Carel Kraayenhof en het Matangi Quartet. Uitgelicht MUZIEK TOP 3 MATANGI QUARTET EN CAREL KRAAYENHOF Hans Dorrestijn. Oftewel: d'oude moppe raar. Ook wel: zwartkijker. Masochist. Ironicus. Pessimistische humorist. Droogkloot. Er zouden gemakkelijk nog tien 'synoniemen' kunnen volgen. Die de taalvirtu oos die Dorrestijn óók is, vervolgens moeiteloos samen in één liedje zou kunnen steken, op rijm. Maar even moeiteloos zou je twintig keer een vrolijker, positiever 'synoniem' kunnen vinden. een van de grote namen achter gedurfde maar ijzersterke kinderprogramma's als De Stratema- keropzeeshow en De Bom. Hij is naar eigen zeggen altijd iemand van 13, 14 jaar gebleven, met de twee kanten die bij die leeftijd horen. Bij doorvragen (ik verwijs naar de tv-special De Nacht van Dorrestijn (NTR) van 20 juni 2020) vindt hij zichzelf niet een doorsnee recalci trante puber. Hij kan meer dan gemiddeld naar binnen kijken en van daar dingen mee naar buiten brengen. Zo teer en kwetsbaar dat kunt praten. Ze kun- kwets b aar nen er alleen maar dat je er niet 'verdraaid' uit ko- Je e' 1 llt:L men, en dat worden kunt praten liedjes van Dorre stijn. krijgen, maar toch zal dat moeten. Want Dorre stijn is ondertussen (na 57 jaar op de planken) 80 geworden. Een afscheidstournee heeft hij al jaren geleden gedaan, daarna is hij stug doorge gaan (alleen nog in kleine zaaltjes). Maar nu heet zijn programma 't Houdt een keer op en ik denk, dat het ditmaal menens is. grote rampspoed: aftakeling, verlies van vrien den en collega's, digitale vervreemding, stij gende temperaturen en het menselijk teveel'. Corona vast ook. Het oude recept dus. En wat een heerlijke vondst: 'het menselijk teveel'. Het concert in Veere, dat ook als slotconcert in Terneuzen wordt uitge voerd, is een samenwer king tussen het orkest Frascati Symphonic en de dansschool van Petrella Lion in Axel. Ze brengen zondag de voorstelling On the Nature of Daylight Dances. Lion greep die kans met beide handen aan. ,,Het is een proces van nieuwe crea tiviteit. Weer kunnen optreden is motiverend. Ik ben dankbaar dat het Festival me deze kans geeft", vertelt Petrella Lion. Ze leidt al 28 jaar haar balletschool in Axel. Zij liet honder den leerlingen ervaren hoe mooi mu ziek, dans en kunst is. Zij is na een lange onwerkelijke en teleurstellende tijd van stilgelegde dansmogelijkhe- den, blij weer op te mogen treden. ,,De samenwerking met Frascati Symphonic onder leiding van Kris Stroobants is uitdagend en fijn. We hebben het programma en onze ideeën daarover uitgewisseld begin augustus en meteen de keuze ge maakt over hoe de dans een bijdrage zou leveren aan de programmering. Het programma was verleidelijk, onze gezamenlijke keuze was be wust." De dertien strijkers van Fras- cati beginnen met Elegia van Piet Petrella Lion. Swerts. Daarna volgen Ancient Airs foto Cornelia sloots and Dances van Respighi en de Hol bergsuite van Grieg. Alles leidt naar de grande finale: On the Nature of Daylight van Max Richter. Ik heb een gloednieuwe choreografie hiervoor gemaakt en deze is op kort termijn ingestudeerd in de buitenlucht. Ik wil dat de dansers zich als het ware laten donderdag 17 september 2020 De keuze van onze redactie: Bill Callahan - Gold record Een mooie verza meling liedjes, ontstaan uit oud materiaal en nieuwe ideeën. Callahan bewijst zich weer als een eminent verha lenverteller die weinig instrumen ten nodig heeft en toch blijft boeien. Tricky - Fall to pieces Verdriet over het verlies van zijn dochter was een inspiratiebron voor het veer tiende album van de Britse triphop per. Donkere tek sten en donkere beats vormen een intrigerend geheel. Afel Bocoum - Lindé De Malinees begon als 13-ja- rige in de band van landgenoot en wereldster Ali Farka Touré, maar heeft die status zelf ook al lang en breed be reikt. Het Matangi Quartet, met rechts Daniel Torrico Menacho. FOTO STUDIO OOSTRUM Willem Nijssen is theaterliefhebber. Hij schrijft over allerlei voorstellingen. Wat: Hans Dorrestijn: 't Houdt een keer op Waar: Luctor et Emergo, Rilland Wanneer: zaterdag, 19.30 en 21.30 uur Want Dorrestijn was destijds bijvoorbeeld Trouwe fans kunnen er nooit genoeg van Hij belooft 'een gezellige mix van kleine en Jeanette Vergouwen M Hans Dorre- stijn. FOTO BERT ANDRÉE muziek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 38