Ondernemers station zijn het spuugzat Online magazine over de ideeën voor het Nollebos 7 RESTAURANT STOOM SLUIT DE DEUREN RENOVATIE DOOR NS AL JAREN UITGESTELD ZEEUWS SCHOON Tegels en ramen die spontaan kapot springen, een keukenvloer met stutten: het is niet verantwoord om nog een restaurant te drijven in het stationsgebouw van Middelburg. Het rijksmonument zakt letterlijk door de fundering de kelders in. Die staan overigens blank. Scheuren in muren en vloeren worden met de dag groter en wat de spanning op de muren met de leidingen doet, is gissen voor Ivo van de Walle van restaurant Stoom. Hem werd vorig jaar de huur opgezegd per 1 no vember dit jaar vanwege de lang verwachte renovatie die komend voorjaar begint. Maar hij stopt er al mee. NS Stations is hem te onbe trouwbaar als huurbaas. Toch zijn er nog gesprekken tus sen Van de Walle en NS gaande, zegt woordvoerder van NS Arno Leblanc. De renovatie geldt het pand. NS is niet bereid om de ruimten straks ook weer in te rich ten voor horeca, laat hij weten. Volgens hem is Van de Walle, en ook de gemeente, niet bereid om zelf te investeren. „We weten nog niet of het pand na renovatie voor commercie op de markt komt, maar zo ja, dan kan de onderne mer als eerste reageren", heeft NS volgens Leblanc toegezegd. Van de Walle was met hoge ver wachtingen gestart in Middelburg. ,,Ik ben hier eind 2015 begonnen omdat mij verzekerd werd dat de renovatie binnen één of twee jaar HA A ■ËÉii regionaal -» A zou plaatsvinden. Ik had grote plannen. Ik wilde met een partner boven de kaartverkoophal een hostel beginnen. Nu ben ik het beu. Ik wil weten waar ik aan toe ben." Oprotpremie te laag Haik Badaljan van de fietswinkel en -herstelplaats in de andere vleugel van het gebouw hoort al zestien jaar over renovaties die niet doorgaan. Hij pakt een roede van een raam vast en duwt die zacht heen en weer. Het complete venster buigt mee. ,,Het is niet te beveiligen. Ze tikken het zo in en stelen fietsen. En daar lekt het", wijst hij boven een deur. ,,Al zo vaak over geklaagd." Zijn huurcontract is twee jaar geleden opgezegd, maar Badaljan is het niet eens met de 'oprotpre mie' die NS bood: 5000 euro. ,,Ik heb hier 50.000 euro geïnves teerd." Net als Van de Walle wil hij graag weg. ,,Ik word honderd keer per dag lastiggevallen door klan ten van de OV-fietsenstalling hiernaast. Het stuur moet hoger, het zadel is niet goedMaar daar ben ik niet voor. Ik krijg niets voor die dienstverlening. Ja, tramme lant met OV-klanten. Ik ben zelfs bespuugd." Nooit meer NS als huisbaas geldt ook voor Badaljan. Miljoen De restauratie van het station gaat lang duren. ,,Er is vertraging ge weest, maar het gaat nu echt ge beuren", zegt Leblanc. Hoeveel de restauratie van de gevels, het dak en vooral de fundering gaat kosten weet hij niet precies. ,,Ik denk dat het wel door het miljoen gaat. Het is een monument, dat moet je net jes houden en dat gaan we doen." Het Middelburgse station is uniek, van buiten en van binnen, vindt NS ook zelf. Het is één van de vijftig stations uit 'De Collec tie': de meest representatieve stati ons die de moeite waard zijn te be houden. Het is het enige overge bleven 'type 2'-standaardstation, in 1872 door ingenieur M. Simon voor de Staatsspoorwegen ont worpen in eclectische stijl. Het is uiterlijk vrijwel ongewijzigd, op de uitbouw van het restaurantdeel uit 1923 na. Die gaat daarom ver dwijnen, al is die bijna honderd jaar oud. De ideeën voor het Nollebos en Westduin die leven bij de ge meente Vlissingen staan uitge legd in een online magazine. Dat is te lezen op de website van de gemeente. Het is de presentatie die maan dag en dinsdag ook is getoond bij de laatste vier bijeenkomsten waar belangstellenden vragen konden stellen over het ontwerp van het streefbeeld voor de bos sen en parken onder aan het Vlis- singse duin. Wie wil kan tot en met zondag 27 september reageren op de ideeën voor de herinrichting en beoogde functies van het gebied via nollebos@vlissingen.nl. Een projectteam van landschapsarchi tecten BoschSlabbers en de ge meente beantwoordt de vragen voor 1 oktober. De reacties worden meegewo gen in het uiteindelijke streef beeld dat het college van Vlissin- gen in oktober of november vast stelt. Dan kan nog zes weken ge reageerd worden op het streef beeld, voor het in januari aan de gemeenteraad wordt voorgelegd. Als die het streefbeeld accepteert, volgt een uitvoeringsplan en kun nen de ondernemers in het Nol- lebos vergunning aanvragen voor de vernieuwing van hun bedrij ven. Veiliger Jan Hop Subaru Roosendaal www.janhop.nl donderdag 17 september 2020 WA Claudia Sondervan Middelburg Kozijnen verpulveren, vloeren worden gestut: Ivo van de Walle sluit per 1 november zijn vegan-restaurant Stoom in het Middelburgse sta tionsgebouw. FOTO BOAZ TIMMERMANS/FOS FOTOGRAFIE zoekt huishoudelijke hulpen Een flexibele baan, waarbij je eigen baas bent, lekker verdient en zelf bepaalt waar en wanneer je werkt. Klinkt dat goed? Ga dan aan de slag als huishoudelijk hulp via Zeeuws Schoon. www.zeeuwsschoon.nl/hulp Reeuws -S&htSonv Claudia Sondervan Vlissingen SUBARU Confidence in Mot ion Alléén bij Jan Hop met 5 jaar garantie en Gratis trekhaak De ultieme hybride voor elk avontuur. Hybrid, the Subaru way Zelf ontdekken? Ga naarwww.janhop.nl/subaru of bezoek onze showroom!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 35