s? Kernenergie blijft een gok Zeeuws onderzoek varend ontgassen Zeeland krijgt er tien groene schoolpleinen bij Serie 2 VOEDSELBANK ZORGEN Zo erg als in de grote steden is het nog niet. Maar ook bij de Voedselbank De Bevelanden merkten ze dat het elke week moeilijker wordt om de manden voor de 220 klanten te vullen. De reden: de anti- verspillingsacties van supermarkten, fabrikanten en andere leveranciers. Commentaar Fractieleider Klaas Dijkhoff van de VVD grijpt de algemene beschouwingen aan om in de Tweede Kamer aandacht te vragen voor kernenergie. En minister Eric Wiebes komt in Zeeland praten over de kerncentrale. Zijn verkenning valt min of meer samen met acties vóór kernenergie. Komt er beweging in de zaak? De toelichting die Wiebes onlangs aan de Kamer heeft gegeven wijst daar niet op. Wiebes stuurde de bevindin gen door van EPZ, het bedrijf dat de kerncentrale draaiende houdt. Die geven weinig hoop. Technisch gezien kan Borssele na 2033 open blijven. Hoe precies, dat moet nog worden onderzocht. Over de kosten is heel weinig te zeggen. Nog veel moeilijker is een rendabele ex ploitatie. EPZ suggereert dat de overheid de risico's zou moe ten afdekken. En Dijkhoff wil het aantrekkelijker maken te in vesteren in kernenergie. Dan denk je al snel aan subsidies. Zo zou er een gelijk speelveld komen voor kernenergie en gesubsidieerde bronnen zoals windmolens en zonne-energie. Maar dan alleen wat betreft de markt. Want de bekende open eindjes van kernenergie zijn een verhaal apart: geen zekerheid over de kosten van nieuwe of vernieuwde installaties, geen ze kerheid over de kosten van de eindberging van radioactief afval en van de uiteindelijke ontmanteling van de energiefabriek. De klimaatverandering vraagt om actie. Dus is het logisch alle op ties nog eens te verkennen. De uitkomst is voorspelbaar. Kern energie kan, maar het is en blijft een ongewis avontuur. Subsidie voor kernenergie trekt de markt recht, maar de open eindjes blijven VLISSINGEN Kun je giftige dam pen die tankers varend de lucht in blazen omwerken tot grondstoffen, zodat de troep niet meer in de at mosfeer komt? Zeeland gaat er on derzoek naar doen. Het bedrijf Martens Cleaning, de HZ University of Applied Sciences, Bij het varend ontgassen van een schip worden benzeenhoudende reststoffen de lucht ingeblazen de Avans Hogeschool en ontwikke lingsmaatschappij NV Economi sche Impuls Zeeland hebben hier- ALMANAK Het Bevelandse echtpaar had enige tijd geleden de gewoonte opgevat om - leve Netflix - 's avonds een of meer afleveringen van een bekende ziekenhuisserie te kijken. Vorige week waren ze er, tot opluchting van hun pu berzonen, eindelijk doorheen. In enkele maanden tijd hadden ze voor de handen ineengeslagen. De insteek van het onderzoek is de dampen uit de schepen terug te brengen tot producten en/of grond stoffen. Luchtkwaliteit Het ontgassen van tankers is slecht voor de (Zeeuwse) luchtkwaliteit. Jaarlijks passeren duizenden tankers de Zeeuwse kust, waarvan een deel laadt en lost in de Zeeuwse havens. Al varend ontgassen ze het schip. Daarbij worden benzeenhoudende reststoffen de lucht ingeblazen. Het Rijk wil de lozing van giftige dampen door tankers verbieden, maar wacht op overeenstemming in alle Rijnstaten. Als het lukt al varend milieuvriendelijk te kunnen ontgas sen, bespaart dat rederijen veel tijd en geld. Tankers hoeven dan niet te wachten bij ontgassingsinstallaties en dampverwerkingsinstallaties in havens. alle zestien seizoenen (363 afle veringen) gezien. Deze week za ten ze toch weer te kijken, naar seizoen 1. ,,Het is al zo lang gele den, dat we opnieuw zijn begon nen", verklaarden ze tegenover hun kroost. De oudste zoon zuchtte diep. Nog 362 afleverin gen te gaan. Nieuw zebrapad achter Boulevard Fietser gewond bij ongeluk MIDDELBURG Veel auto-inbraken op Walcheren Coördinator Leen Louisse noemt het een zorgwekkende ontwikke ling. ,,Natuurlijk is het goed dat er minder voedsel wordt weggegooid. Maar het is wrang dat er daardoor minder overblijft voor onze klan ten.'' De Bevelandse voedselbank is voor ongeveer een derde afhanke lijk van het aanbod vanuit het re gionale distributiepunt in Tilburg. En juist daar is steeds minder voor raad, met name als het gaat om vlees en andere producten met een houdbaarheidsdatum. Louisse is niet in paniek. ,,Het is in de nazo mer altijd wat minder. Maar het is dit jaar erger dan anders.'' Teller Het aantal producten in het basis pakket van de Goese voedselbank was vorige week aan de magere kant. Normaal gesproken zitten er wel 14 producten met een lange houdbaarheidsperiode in, van rijst en koffie tot spaghetti. ,,Nu stopte de teller bij 10 producten.'' Het probleem heeft ondertussen landelijk de aandacht. De verza melde voedselbanken zitten aan ta fel met de grote supermarkten om tot een oplossing te komen. Het ideale plaatje: aan de voorkant van de keten meteen voedsel selecteren voor de voedselbanken in den lande. ,,De vraag is of dat werkt.'' De alarmklokken wil Louisse nog niet luiden. Gelukkig is in Goes het aantal klanten sinds de coronacrisis nauwelijks toegeno men. ,,Anders kom je echt in een spagaat terecht.'' Landelijk wordt rekening gehouden met scenario's tot wel 50 procent groei van het klantenbestand. Louisse wil daar niet aan denken. ,,Het blijft koffie dik kijken.'' Ondertussen gebeuren er ook Het is in de nazomer altijd wat minder. Maar het is dit jaar erger dan anders een hoop leuke dingen in de Goese voedselbank. Moeder Gonda en dochter Manon Coppoolse melden zich spontaan aan de deur, met in hun auto allerlei bakproducten. Bedoeld voor de taartenactie van de voedselbank. Zo'n 30 vrijwilli gers bakken wekelijks taarten voor de kinderen van de klanten. Bij hun verjaardag worden de kinde ren verrast met een taart, legt Louisse uit. ,,En ze krijgen dan ook een verjaardagsbox.'' Moeder en dochter Coppoolse werken beiden met kwetsbare groepen in de samenleving en wil len de actie graag een steuntje in de rug geven. In hun netwerk heb ben ze allerlei bakproducten ver zameld. ,,Maar ook versieringen.'' Tien basisscholen, verspreid over de provincie, halen de tegels op het schoolplein weg om plek te maken voor groen. Het geld komt van IVN Natuur- educatie, maar ook van de provin cie en de gemeenten Middelburg, Veere, Terneuzen en Tholen. Vo rig jaar besloten 15 basisscholen hun schoolplein letterlijk op de schop te nemen. Archipelschool 't Vierschip in Arnemuiden, de RK basisschool Franciscus en de Vrije School in Middelburg gaan nog dit jaar hun schoolplein vergroenen. UIt de ge- meente Veere sluiten SVS Magda- lon en OBS De Golfslag uit Dom burg aan. Ook Zeeuws-Vlaande- ren wordt een stuk groener. De ge meente Terneuzen ondersteunt KC De Oude Vaart, SBC De Parel en De Vlaswiek in Koewacht. In de gemeente Tholen doen CNS De Regenboog en OBS Ter Tolne mee. De oppervlakte aan tegels neemt door de groene operatie af met ongeveer 3500 vierkante me ter. De tegels maken plaats voor gras, planten, aarde, zand en hout snippers. Elke school heeft een 'kinderdirecteur' of een duo-di rectie die vertelt hoe belangrijk een groen schoolplein wel niet is. donderdag 17 september 2020 Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN Er komt een voetgan gersoversteekplaats tus sen de Leeuwentrap en het Naereboutplein in Vlissingen. Maandag wordt het zebrapad op de Kenau Hasselaars traat aangelegd. Zo'n officiëel gemar keerde oversteek is een oude wens van velen. Onderaan de Leeuwen- trap ligt al wel een zebra. Het werk kan in één dag klaar zijn. Zolang de doorgang op de Kenau Hasselaarstraat ge stremd is, wordt verkeer omgeleid via de boule vards Evertsen en Bank- ert of de Burgemeester Van Woelderenlaan en Badhuisstraat. GOES Bij een ongeluk in Goes is gisteravond een fietser gewond geraakt. Hij werd aangereden door een au tomobilist. Het ongeval gebeurde net voor 19.00 uur op de kruising Oostsingel/Oude Singel, vlakbij de grote parkeerplaats aan de Oostsingel. De fietser werd aangereden door de auto. Ambulanceme dewerkers hebben de man op de plek van het ongeluk behandeld en daarna mee naar het zie kenhuis genomen. De politie heeft de fiets meegenomen. De auto mobilist kon even later weer verder rijden. Het aantal auto-inbraken op Walcheren is de afge lopen weken flink geste gen. De politie vraagt ie dereen om alert te zijn. De inbraken vinden vooral 's nachts plaats, meldt de politie op Face- book. De daders rijden rond op de fiets en voe len eerst of auto's op slot zijn. De politie wijst mensen er daarom op auto's altijd op slot te zetten, en 112 te bellen als ze iets verdachts zien. Mensen met camera beelden van verdachte situaties of personen wordt gevraagd die aan de politie te laten zien. In de knel Ben van den Aarssen Goes -Leen Louisse, coördinator Voedselbank de Bevelanden Ab van der Sluis Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 30