Onzinniae studies Yersekse bedolven onder slaapzakken voor kamp Moria FNV: 'Misstanden bij Dethon, dit kan niet' 2 WILLEM VAN DAM Column Onderzoekjes. Ik ben er gek op. Zo las ik laatst dat er in Zeeland meer echtbrekers wonen dan elders in het land. Voor de cijferfetisjisten: ruim acht pro cent van alle Zeeuwen is gescheiden. In Vlissingen ligt dat percentage zelfs nog hoger: boven de tien pro cent. Wil ik dat weten? Ja, dat wil ik weten. En waarom wil ik dat weten? Ik zou dat eerlijk gezegd niet weten. het eerste (en ook op het tweede) gezicht volstrekt nutteloos lijken, neem ik met grote gretigheid tot me. Een kwartiertje scrollen op het in ternet levert scheepsladingen on zinnige studies op. Op een site van RTL Nieuws bijvoorbeeld, trof ik een karrenvracht onderzoeken aan, waarvan een ieder die over een beetje gezond verstand beschikt denkt: sja... derd Europese onderzoekers zich ooit over de vraag of het eten van een appeltje gezond is of niet. De uitkomst van dit bijna vijf jaar du rende en ongeveer veertien miljoen euro kostende onderzoek (echt waar, ik lieg niet, en als ik lieg, lieg ik in commissie): inderdaad, een dage lijks appeltje is goed voor lijf en le den. malariamug zich meer voelt aange trokken: tot een Limburgse kaas of mensenvoeten? Onderzoekers heb ben het allang voor u uitgezocht: de malariamug houdt net zoveel van een Limburgs kaasje als van uw zweetvoeten. mét naam meer melk geeft dan een koe zonder naam; of een hamster sneller van een jetlag af is als hij een potentieverhogend pilletje genut tigd heeft; of vlooien die op honden leven hoger kunnen springen dan vlooien die op katten huizen? Seri eus, het schijnt allemaal een keer onderzocht te zijn. waarom Zeeland zoveel echtbrekers telt, heb ik echter niet kunnen vin den. Een onderzoekje waard, dunkt me. Gewoon, omdat ik dat écht wil weten. De malariamug houdt net zo veel van een kaasje als van uw zweetvoeten DE STELLING Vandaag: Sinterklaasviering kan best zonder intocht Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters AL VOLOP KERST StJ Tl/INCENTRA Geen treinen tussen Goes en Roosendaal Pr,»! Bert van Leerdam krijgt talkshow SAS VAN GENT Brand bij Gieterij aan de Westkade Het is woensdagmiddag een komen en gaan van Yersekenaren die slaap zakken brengen in de smalle Van Randwijckstraat. Ook mensen die in hun eigen woonplaats slaapzak ken inzamelden komen de op brengst afleveren. „Morgen komen er nog meer, het is bizar", zegt Co rine Kramer die haar handen vol heeft aan het controleren en opbin den van de ingeleverde exemplaren. Anke: ,,Maar het meeste werk hebben we aan de nieuwe slaapzak ken, die mensen online bij Mundo Recreatie uit Krabbendijke hebben besteld en hier vandaag zijn afgele verd. Wij halen ze hier uit de be- Morgen komen er nog meer, het is bizar schermhoes en het plastic, want op Lesbos kunnen ze dat niet kwijt." De dames zijn zelf vorig jaar in Moria geweest voor hulporganisa tie Because We Carry. De beelden van de brand stemmen Corine ver drietig. ,,De mensen hebben nu he lemaal niks meer. En ze hadden al bijna niks 'Los misstanden bij Dethon op', zegt FNV met klem tegen de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten. Er heerst volgens de vakbond een angstcultuur: ,,Dit kan niet", zegt FNV-bestuurder Mariska Exalto. Dethon is het sociaal werkbedrijf van de gemeenten Hulst, Terneu zen en Sluis. FNV wil via raadscom missies van de drie gemeenten zor gen dat het bestuur van Dethon ge dwongen wordt om orde op zaken te stellen. FNV-bestuurder Mariska Exalto was gisteravond in Hulst, Joost Kaper ging dinsdag in Ter- neuzen langs en Sluis komt later aan de beurt. Bij Dethon is namelijk een hoop mis, zegt de vakbond. Angstcultuur Beide FNV-bestuurders schetsten in zowel Terneuzen als Hulst een beeld waarin personeel niet krijgt waar het recht op heeft, waar de kwetsbare medewerkers niet werken in functies die ze behoren te hebben en waar een angstcultuur heerst. Daarom voert de vakbond het woord namens medewerkers. Er zijn veel voorbeelden en ook veel klachten over de afdeling P O, zei Exalto. „Afspraken worden niet na gekomen en er is nauwelijks ver slaglegging van gesprekken. De mensen ervaren druk en worden niet serieus genomen." De bestuurders van Dethon zijn volgens FNV al vaak aangesproken over het ontbreken van een nieuwe cao en een sociaal plan, zei Kaper. ,,Mensen krijgen nu niet waar ze volgens de Wet arbeidsmarkt en balans recht op hebben. Mensen die via een payroll-constructie bij een organisatie werken, hebben recht op de arbeidsvoorwaarden van die organisatie." Dat was nog steeds niet het geval. Exalto: ,,Afgelopen vrijdag heeft de directeur beloofd dat mensen krijgen waar ze recht op hebben. Eerst zien, dan gelo ven." donderdag 17 september 2020 Vooral de onderzoekjes die op Zo bogen maar liefst driehon- U vraagt zich af waartoe een U bent benieuwd of een koe Een antwoord op de vraag Reageer op pzc.nl Gisteren: Van mij mag de kerncentrale lan ger openblijven 1954 stemmen GOES Tussen Goes en Roosen daal rijden komend week einde geen treinen van wege diverse werkzaam heden. Er worden bussen ingezet. Aannemer Struk- ton pleegt op diverse lo caties groot onderhoud. Het gaat onder meer om onderhoud aan overwe gen, het inspecteren en vervangen van kabels en vernieuwing van enkele spoorstaven. Daarnaast vernieuwt ProRail het perron in Bergen op Zoom. Reizigers wordt geadviseerd vlak voor vertrek een reisplanner te raadplegen voor een actueel advies. MIDDELBURG Bert van Leerdam pre senteert vanaf morgen wekelijks een talkshow op JenZ, de jongste tv- zender van Zeeland. Dat gebeurt vanuit Studio A58 in Middelburg, waar JenZ recent haar intrek heeft genomen. Onder de noemer BERT! en Zeeland gaat Van Leerdam een culturele talkshow brengen. De gasten komen uit Zee land of hebben Zeeuwse roots of connecties. Bert van Leerdam is be kend van zijn radiopro gramma n Uurtje Bert! dat hij tot half 2007 da gelijks op Omroep Zee land maakte. Bij de Zeeuws Vlaamse Gieterij aan de West kade in Sas van Gent heeft gistermiddag een brand gewoed. De brand brak rond half drie uit in een filter. Voor het blussen was de brandweer aanwezig met twee blusvoertui- gen en een hoogwerker. Rond een uur of vier was de brand onder controle. De Zeeuws Vlaamse Gieterij is gespeciali seerd in de productie van zandgietwerk en maakt producten van gietijzer, gietstaal, brons en aluminium. Anke de Visser (l) is één van de twee 'hoofdinzamelpunten' in Zee land voor de slaapzakkenactie van hulporganisatie Because We Carry. Ze krijgt hulp van Corine Kramer (r). 'Tusseninzamelaar' Karin de Boef (m) komt de opbrengst uit Tholen afleveren. foto marcelle davidse Waar laat je in vredesnaam vijf honderd slaapzakken? ,,Geluk- kig is het droog en kan een deel buiten staan", zegt Anke de Vis ser. De Yersekse is de afgelopen dagen overspoeld met slaapzak ken in allerlei soorten, kleuren en maten voor de vluchtelingen uit het afgebrande kamp Moria. Joeri Wisse Yerseke -Corine Kramer Sophie Stockman Guido van der Heijden Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 2