MEDIA CULTUUR 25 ANGELA KIJKT TV André Hazes ont vangt zijn bezoek in het Hard Rock Hotel aan het Leid- seplein. Althans: de ontmoeting volgt pas na een tournee langs zes hotelkamers. Die zijn royaal gedecoreerd om de tekst van het nieuwe liedje dat tegelijk uit de speakers klinkt, te versterken. Het is duidelijk: Hazes (26) wil voorko men dat het verhaal van zijn album Thuis wordt misverstaan. In het hotel is daarom een 'interactieve expe rience' opgetuigd. De kamers verbeel den de gevoelens die leidden tot nummers met veelbetekenende titels als Te laat en Het lukt je niet alleen. Bij het eerstgenoemde liedje past een weelderig gedecoreerde hotelka mer die geurt naar whisky. Lingerie op het bed, bierflesjes en het woord 'klootzak!' in lippenstift op de spiegel. Dit is het bestaan van een womanizer. Een casanova die, zo zien we een deur verder, tegelijkertijd leeft als een hul peloze vrijgezel: kledingstukken, lege pizzadozen en sigarettenpeuken. De redding wacht aan het einde van de gang: de kamer van het lied De liefde van mijn leven. Rozen, bonbons, champagne en, op de sprei, een door elektrische waxine lichtjes gevormd hart. Je hoeft slechts flarden van het showbizznieuws te hebben gevolgd om te weten in welk verhaal Hazes de inspiratie vond voor zijn muzikale expressie. De liedjes op Thuis volgen de pieken en dalen van zijn eigen liefdesleven. Een grillige grafiek die hem via talloze pagina's in de roddelbladen van Monique, de moeder van zijn zoon André, naar tv- presentator Bridget Maasland bracht, en weer terugvoerde naar zijn Moni que. Bij haar, zo verklaart hij omstan dig, is hij 'eindelijk thuis'. ,,Dit verhaal heeft mijn leven het af gelopen jaar beheerst. Als je zoveel meemaakt op privévlak is het raar om dat te verzwijgen. Als zanger moet je met de billen bloot, vind ik. En daar bij heb ik nu eenmaal de naam Hazes: dan ga je niet zomaar een liedje inzin gen, dan zing je waargebeurde levens verhalen. Je zou bijna zeggen dat het mooi is wat er allemaal is gebeurd: nu heb ik écht iets te vertellen.'' ,,Voor de muziek ben ik er dankbaar voor, zo is het gewoon. Iemand vroeg me: 'Wat zou je vader van deze plaat hebben gevonden?' Nou, ik denk dat ik voor mijn gedrag een draai om m'n oren had gekregen. Maar op die lied jes was hij vast een beetje jaloers ge weest. Een paar ervan hadden uit zijn pen kunnen komen.'' Als je zo veel meemaakt in je privéleven is het raar daar over te zwijgen als zanger ,,De liedjes zijn geschreven met heel veel respect naar iedereen toe. Ik wil niemand beschadigen.'' Stilte, een blik naar manager Sjoerd. Dan: ,,Alles wat erop staat is echt met het grootst mogelijke respect gedaan. Iedereen moet ermee kunnen leven.'' ,,Alles komt uit mijn hoofd, ja. Maar ik heb een vast schrijfteam met wie ik de afspraak heb dat ze altijd paraat staan als ik bel met een idee. Dan zeg ik: 'Zo moet het ongeveer klinken en dit is wat ik wil vertellen.' Dan gaan Marcel Fisser en Edwin van Hoeve- laak de muziek maken. Bram Koning schrijft de tekst. Ik ga dan altijd an derhalf uur slapen. Als ik wakker word, is de tekst klaar en ga ik inzin gen.'' ,,Klopt. Toen ik werd geboren, stond er al een camera op m'n gezicht. Maar het kwam de laatste jaren allemaal te gelijk. Op mijn 20ste kreeg ik een re latie met Monique, op mijn 22ste werd ik vader en kwam precies ook mijn echte doorbraak. Ik mocht grote dingen gaan doen en had het gevoel dat ik maar één keer de kans zou krij gen om het waar te maken. Om een e^gen André Hazes te worden, niet meer het zoontje van. Dus heb ik me kapot gewerkt om te voorkomen dat mensen dat ooit nog over me kunnen zeggen. Alleen: daardoor heb ik thuis af en toe steken laten vallen.'' Je vader leek met je moeder een zelfde soort relatie te onderhouden als jij met Monique. Hij bivakkeerde vaak in hotelkamers als de stress van thuis te veel was. Dan liet hij de opvoeding aan je moeder over. ,,De gelijkenis is soms gewoon eng, ja. Behalve een stel geweldige eigen schappen, heb ik ook een paar slechte karaktertrekken van die ouwe. Ik heb het zo vaak gezegd: Ik ga het heel an ders doen dan hij, ik ga mijn kinderen een andere jeugd geven dan hij heeft gedaan. Maar hoe vaker ik dat zei, hoe meer ik op hem begon te lijken. Neem die hotelkamer waar hij in trok als hij een concert in Ahoy moest geven. Dat heb ik altijd grote onzin gevonden. Tot ik die shows zelf ook ging doen. Toen dacht ik: waar haal ik nu van tevoren mijn rust vandaan? Het eerste jaar ging dat thuis nog net goed, de tweede keer werd ik er met bonje uitgestuurd door Monique. Wat je niet moet onderschatten: als ik op m'n 12de op een feestje kwam en ze hoorden dat ik de zoon van An dré Hazes ben, kreeg ik geen Fristi hè? Het duurde best lang tot ik doorhad dat dat gezuip niet normaal is. Ik ben nu weer een half jaar thuis, drink niet en merk hoe blij mijn zoon is me te zien. Voor het eerst durf ik te zeggen dat die kleine écht een andere opvoe ding krijgt dan ik.'' Bestsellers Van Rossem Als het over datingshows en NPO 3 gaat, trekt First Dates al snel de aandacht. Maar de zender heeft nóg een datingpro- gramma dat de moeite waard is: Pretty single. Voor wie nu vermoeid gaat zuchten dat hij he-le-maal klaar is met het genre: het daten is hier slechts bijzaak. Het is vooral een experiment - hoe afgekloven dat begrip ook inmiddels is op tv - dat inzicht biedt in de psy che van de vrouw. Preciezer gezegd: in de vrouw en haar gecompliceerde relatie met haar mascara, lippenstift en camouflagestick. Want hoeveel goeds make-up ook heeft gebracht, het kan ook een harnas worden. En zelfs gaan voelen als een gevangenis. Ja ja, ik hoor u denken: lekker be langrijk allemaal. Of zoals Thierry Baudet dinsdag tijdens Jineks katten- discussie zei: het gaat best goed met Nederland als we hier een debat over moeten voeren. Klopt. Maar dat heb ik ook bij de nationale obsessie over wie de nieuwe bondscoach moet worden. Je moet je toch ergens druk over maken. De deelneemsters hebben steevast geen makkelijk leven gehad. De dikke lagen plamuur stutten hun broze zelfvertrouwen en vormen tegelijk een filter tussen hen en de buitenwe reld. Ze gooien nog geen vuilniszak in de container zonder verse eyeliner op. En er is een leger aan exen dat hen zelfs in bed nog nooit zonder poeder laag heeft gezien. Niet gezond, nee. Vinden ze zelf ook. Dus daar willen ze nu korte metten mee maken, zeg gen ze tegen presentatrice Tatum Da- gelet (vorig seizoen was het nog Nienke Plas). Een moment waar altijd de nodige tranen aan te pas komen. Dan volgen er drie dates, zodat we kunnen zien hoe de dame in kwestie zonder haar beschermlaag functio neert. Je zou verwachten dat ze in schuwe vogeltjes veranderen, maar niets is minder waar. Tenminste, niet in de afleveringen die ik heb gezien. Ze zijn juist een stuk leuker, sponta ner en opener dan hun perfecte alter ego. En mooier, dat ook. Hun dates valt het vaak nauwelijks op dat ze make-uploos door het leven gaan. Kijk, dat is nog eens #bodypositi- vity, om er een hippe term in te gooien. Dat vinden de vrouwen zelf ook. Ze ervaren het als een bevrijding, voelen zich beter, gaan soms zelfs nog een keer make-uploos op date. de make-up ineens toch weer op volle sterkte terug. Waarom is me nog steeds niet duidelijk. Maar het was natuurlijk ook iets te optimis tisch gedacht dat je de vrouwelijke psyche in één programma kunt ont rafelen. Het Geluid geraden donderdag 17 september 2020 Op zijn nieuwe album brengt volks zanger André Hazes (26) een ode aan de plek waar hij na een tumul tueus jaar toch het liefste is: thuis. Stefan Raatgever Welke afwegingen maakte je bij het opnieuw openbaar maken van per soonlijke zaken via je muziek? Je was niet opgelucht dat je de hele affaire kon afsluiten? 44 Houd je daarbij nog rekening met de betrokkenen in dit verhaal? Het is ook hun liefdesleven dat zo op nieuw in de openbaarheid komt. Heeft je ex-vriendin de liedjes van tevoren mogen horen? Schrijf je alles zelf? In Een doodgewone man, de Neder landse versie van Ozzy Osbournes Ordinary Man zing je: 'Het ging mis schien wel iets te snel/De roem die overviel me wel.' Jij kent toch niets anders dan de spotlights? Harnas LITERATUUR Maarten van Rossem staat deze week met twee nieuwe boeken in de Bestseller 60: Essaybundel Van Rossem houdt je scherp en Allemaal de schuld van Montgomery over de oorlogs ervaringen van zijn opa. Maar zodra Tatum hen een paar weken later nog eens opzoekt, is RADIO Het duurde een paar weken, maar Het Geluid van Qmusic is eindelijk gera den. De 24-ja- rige automon teur Jos uit Ois- terwijk wist: het was het vast- klikken van een ruitenwisser op een ruitenwis- serarm. Hij wint 48.100 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 25