In het wiel Mm TÉ lil ir ür: ^**^0 Met de misgelopen CL-miljoenen had de club stap naar top kunnen zetten 22 AZ wil in Nederland als topclub worden gezien en behandeld. Dinsdag liet het met het mislopen van kwalificatie voor de Champions League een gouden kans onbenut om ook financieel een grote stap te zetten naar die top. Tour de France 2020 '/^A A JÊtmmtwrr P*£L Ga naar pzc.nl/tour2020 ACHTERGROND Nik Kok Alkmaar i et een gouden lichting van eigen kweek heeft AZ de Nederlandse top- 1 clubs in verlegen heid gebracht. Om structureel tot die top te blijven behoren, is er ook geld nodig om te investeren als de talentenfabriek hapert. Kwalificatie voor het hoofdtoer nooi van de Champions League had de Alkmaarse club aan die miljoenen kunnen helpen, maar door met 2-0 te verliezen bij Di- namo Kiev liet AZ het zelf lelijk liggen. Sinds de KNVB in april Ajax aanwees als nummer 1 van Neder land en die club daarmee direct het ticket voor de Champions League bezorgde, strijdt AZ al voor datzelfde toegangsbewijs. Na vijf maanden kwam er dinsdagavond in Kiev een eind aan een lange strijd, die werd gevoerd via de juri dische weg en nu dus op het veld. AZ ging onderuit door twee ka pitale blunders en naïef aanvals- spel dat hooguit volstaat in de Eu ropa League. Eeuwig zonde, zullen ze zich in Alkmaar realiseren. Kiev was zeker niet onverslaanbaar, ter wijl de laatste horde op weg naar het miljardenbal, AA Gent, dat op voorhand ook niet was geweest. Startgeld De miljoenen in de Champions League hadden AZ geholpen om ook de komende jaren om het landskampioenschap te kunnen strijden. De startpremie voor het elitebal bedraagt per deelnemer al leen al 15,25 miljoen euro. Daar komt nog een bedrag bovenop dankzij de clubcoëfficiënt. Met de bonussen die punten in de groeps- fase opleveren, kan de teller daarna weer flink oplopen. Bedra gen om van te dromen voor een club als AZ, met een begroting van rond de 25 miljoen euro (een kwart van Ajax, minder dan de helft van Feyenoord en PSV) en een beperkt achterland. Niet dat de club die bedragen nodig heeft om te overleven. AZ is gezond, kocht onlangs een relatief onbekende spe- staat momenteel in de steigers. Er is van de mogelijkheid gebruik gemaakt om te renoveren. Dat AZ behoefte heeft aan een financiële injectie, blijkt wel uit de nog lopende transferperiode. Technisch ler voor ruim twee miljoen euro (Jesper Karlsson) en zal niet zomaar zwichten voor elk bod op een van de parels in de selectie. Met hen heeft de Alkmaarse club zich verzekerd van lucratieve transfers in de toekomst, al zit de machtige zaakwaarnemer Mino Raiola daar in veel gevallen nog wel tussen. Daar staat tegenover dat het coronavirus er ook in Alkmaar in heeft gehakt en dat de club finan ciële hinder ondervindt van het ingestorte dak. Het stadion van AZ »AZ blijft nu afhankelijk van zijn jeugd. Met Champions League inkomsten had de club een fundament gelegd voor een stabielere toekomst directeur Max Huiberts was deze zomer druk bezig om de hiaten in de selectie op te vullen, door bijvoorbeeld het halen van een linker cen trale verdediger. Huiberts zag de kandidaten één voor één afhaken. En vaak lagen daar financiële redenen aan ten grondslag. Achtereenvolgens Terence Kongolo, Mike van der Hoorn, Jan Paul van Hecke, Wesley Hoedt en Micky van de Ven kwamen niet naar Alkmaar. Timo Letschert wel, maar die is dan weer vooral rechtsbenig. Op basis van hun ijzersterke vorige seizoen is er voor Myron Boadu en Calvin Stengs veel slui merende belangstelling. Met AZ in de Champions League spelen is in elk geval geen argument meer om te blijven, als er straks een grote Europese club komt. In de ge roemde jeugdopleiding van de club lopen nog geen spelers rond die hen direct zouden kunnen ver vangen. Golfbeweging AZ heeft zich na het bijna-faillis- sement onder Dirk Scheringa ge weldig opgewerkt. Maar de club zal grotendeels afhankelijk blijven van de aanvoer van talenten uit de jeugd. En daarbij doet zich vaak een golfbeweging voor. Met de inkom sten uit het toernooi van de Cham pions League had AZ een funda ment kunnen leggen voor een veel stabielere toekomst. In dat opzicht verloren de Alkmaarders in Kiev veel meer dan alleen een voetbal wedstrijd. J IN HET i\ Per dag, 3 keer live vanuit de In Het Wiel trailer. Dichtbij de Tour de France met reacties, interviews, samenvattingen en analyses! donderdag 17 september 2020 PC L Emoties bij Ferdy Druijf (l) en Dani de Wit na de uitschakeling van AZ in Kiev. FOTO BSR AZ verloor meer dan w -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 22