'Ik verkoop mezelf al vijf jaar, dat helpt' 17 Joao Vieira (52) verloor zijn duim bij een bedrijfsongeval Hoeveel verdien je? Verdient Willem genoeg? gebrek aan bewustzijn voor de mogelijke gevaren. Dat is weliswaar iets toegenomen, maar Kermani ziet dat er nog een flinke een slag te maken is. Neem bijvoorbeeld een metaalbedrijf waar de hele tijd gezaagde stukken met een flinke dreun in een container werden gegooid. ,,De werknemer gaf aan dat hij het altijd zo deed. Ik heb de werkgever erop attent gemaakt dat hij hier iets mee moest. Gooien is makkelijker, maar de herrie die het oplevert is schadelijk voor iedereen op de werkvloer." Kermani vindt het belangrijk dat werkgevers veiligheidskwesties ook zelf onderzoeken. Hij noemt als voor beeld een lasbedrijf. ,,Daar komt veel rook in de ruimte. Als een bedrijf zorgt voor goede ventilatie en ver lichting, is er meer zuurstof en zien werknemers beter wat ze aan het doen zijn. Aan het eind van de dag hebben ze dan waarschijnlijk meer geproduceerd én zijn beide partijen tevredener." Ook moet er aandacht zijn voor goede nazorg na een onge val. ,,Vaak wordt er alleen naar de juridische aspecten gekeken, maar er moet ook aandacht worden besteed aan de thuissituatie of aan collega's die het hebben zien gebeuren. Werknemer Die verantwoordelijkheid ligt niet alleen bij de werkgever, ook de werk nemers hebben een taak. ,,Ze hebben de plicht om zich aan de veiligheids- normen te houden en daarnaast moeten ze mondiger zijn als de situatie niet veilig is of als zij dat zo ervaren. Werknemers 'piepen' als ze er 10 euro per maand op achteruit gaan, maar dat moeten ze ook doen als het om hun gezondheid gaat." Soms gaat dat gelukkig goed. Zo beschrijft Kermani een situatie waarin een vader en een zoon een mestsilo schoonmaken. Vader gaat controleren of de silo voldoende schoon is, maar komt niet terug. ,,De zoon was goed getraind en wist dat hij er niet achteraan moest, omdat er schadelijke gassen konden zijn waardoor je het bewustzijn verliest. Hij belde de hulpdiensten en het liep goed af, maar er zijn soortgelijke ongevallen gebeurd waarbij soms twee, drie of zelfs vier mensen die silo in gingen." ,,Ik mag niet klagen. Een paar van mijn vrienden hebben een hbo-studie afgerond en de startsala rissen liggen niet hoger dan wat ik nu verdien.'' ,,In eerdere banen kreeg ik provisie. Dan krijg je een lager basissalaris, dat je aanvult met provisie. Nu heb ik een hoog basissalaris, zelfs hoger dan wat ik hiervoor mét provisie haalde. Toch mis ik het werken met targets, specifieke doelen.'' ,,Die zijn best standaard: 26 vakantiedagen, vakantiegeld, geen dertiende maand. Ik werk van acht tot vijf, maar draai veel overuren. Overuren krijg ik in tijd 'uitbetaald': 125 procent voor avonduren, 200 procent in het weekend.'' ,,Twee keer zelfs. De eerste keer was toen ik in dienst kwam. Ik ben altijd bezig met cijfers en kende mijn positie, daarom had ik de tweede keer van tevoren al een bedrag in m'n hoofd. Hoe ik dat heb bepaald? Ik wist natuurlijk hoeveel ik verkocht, en ik merkte dat ze niet zomaar zonder me konden. Een werkgever moet een klein stukje waardering uitspreken in geld, vind ik.'' ,,Ik ben al vijf jaar bezig met mezelf verkopen en waarde aan dingen toekennen. Dat helpt wel.'' ,,'Heb je gehoord wat die verdient?' zeggen collega's weleens. Het gaat dan over een andere persoon, niet over henzelf. Dan krijg je mis schien scheve gezichten, het zijn toch een beetje haantjes.'' ,,Afgelopen januari kreeg ik er 50 euro bruto bij. Nu zit ik op 2601 euro bruto per maand, dat is 2083 euro netto. En ik krijg 300 euro reiskosten vergoeding.'' donderdag 17 september 2020 GO Joao Vieira: ,,Ik werk al dertig jaar in de metaal, maar ik had nog nooit een ongeval gehad. Ik was in 2018 bezig met lassen, toen een collega om hulp vroeg. De boormachine zat vast. Ik had niet gezien dat de stekker nog in het stopcontact zat en op het moment dat ik ermee bezig was, begint de boor machine te werken. Mijn handschoen zat vast in de boor machine, die bleef draaien en ik kreeg mijn handschoen niet meer uit. Ik moest vijf dagen in het ziekenhuis blijven. In eerste instantie probeerden ze mijn duim te behouden, maar hij moest toch geamputeerd worden. Ik heb een half jaar niet kunnen werken en daarna lang zaam mijn werk zaamheden weer opgebouwd. Het gaat om mijn linkerduim. Voor mijn werk als lasser gebruik ik meestal mijn rechterhand, dus de meeste werkzaamheden kan ik nog doen. Het was wel een moeilijke periode, ik had net een huis gekocht. Mijn buurvrouw adviseerde me om een expert in te schakelen om me te helpen met alle regels en verzekeringen. Dat is nu afgehandeld en ik ben daar goed bij geholpen. Nu ben ik blij dat weer kan werken, met een vast contract bij hetzelfde bedrijf. Ik zou iedereen aanraden een goede advocaat te zoeken." Joao Vieira verloor zijn duim toen zijn handschoen vast kwam te zitten in een boormachine. foto boaz TIMMERMANS/FOS FOTOGRAFIE Blij mee? Geldt in de sales niet: hoe meer je verkoopt, hoe meer je verdient? Wat zijn je arbeidsvoorwaarden? Heb je ooit met succes onderhandeld? Vind je onderhandelen makkelijk? Weet je wat je collega's verdienen? - HARRIOT VONCKEN Leeftijd: 26 jaar Aantal jaar werkervaring: 5 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo Functie: sales/accountmanagement Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie 1935 euro bruto per maand. ,,Dan houd ik netto nog meer over! Dit zou mij niet zo trekken. Het klinkt als een prehistorisch salaris.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl Wat verdien je? Vandaag: Willem (26) heeft een salesfunctie bij een reclamebedrijf.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 17