Dit verandert er voor huiseigenaren en huurders 0) O O lil ECONOMIE 15 IMCD Euro commercial Properties Ahold Delhaize Basic-Fit Lucienne van der Geld van Netwerk Notarissen heeft alle 150 aangesloten kantoren gevraagd om de stapels koop aktes die de komende maanden passe ren door te nemen. En kopers die onder de nieuwe startersregeling vallen te be naderen om de datum van overdracht te bespreken. ,,Want het heeft een enorm effect voor onze cliënten.'' ,,Ruim 7000 euro scheelt het ons als we niet op 1 december maar op 2 januari bij de notaris zitten'', zegt Bob Munten uit Amsterdam. Hij en zijn vriendin zijn beiden 30 jaar. Ze hebben vorige week hun eerste huis gekocht in Hilversum, want hun huurwoning in Amsterdam werd wel heel krap met al dat thuiswer ken. ,,We willen een huis met een tuin en dat vinden we in Amsterdam nooit.'' Ze wisten door de uitgelekte miljoe nennota al wel dat er een startersrege- ling zou komen, maar niets was zeker. Er waren meer kapers op de kust voor de bijna honderd jaar oude maar per fect gerenoveerde hoekwoning. „Daarom hebben we toch gekocht. Ook omdat we denken dat er zonder over drachtsbelasting nóg meer starters op de woningmarkt komen. Onze aan koopmakelaar gaat nu proberen om de overdracht te verschuiven naar januari. Misschien kunnen we het voordeel de len om de extra kosten voor de verko per te dekken.'' Onder de nieuwe regeling, die 1 januari 2021 van kracht wordt, hoeven huizen kopers tot 35 jaar de 2 procent over drachtsbelasting niet meer te betalen. Bij stellen waarbij een van de twee ou der is, geldt de regeling alleen voor de 35-minner, niet voor de oudere partner. Het gaat om veel geld. In het geval van Munten en zijn vriendin om 7360 euro, genoeg om de hele woonkamer mee in te richten. Misschien kunnen we het voordeel delen en zo extra kosten voor de verkoper dekken Het doel van de regeling is om kopen iets gemakkelijker te maken voor star ters. Critici vrezen dat de extra financi ële slagkracht er alleen maar voor zorgt dat starterswoningen nóg duurder worden. Beatrijs de Jong van Woon huismakelaar, die als aankoopmakelaar van Munten de koop begeleidde, zoekt naar een tussenoplossing. Wellicht dat de sleuteloverdracht op de geplande datum kan maar dat de verkoopdatum verschoven wordt naar het nieuwe jaar. ,,Dat is natuurlijk niet zonder risico, want feitelijk woon je dan in ander mans huis.'' Van der Geld waarschuwt ook voor zo'n sleuteloverdracht. ,,Die kan door de fiscus gezien worden als een economische overdracht, waardoor je alsnog moet betalen.'' De notarissen gaan ook mensen be naderen die een tweede woning kopen. Zij zijn er juist bij gebaat om nog dit jaar bij de notaris te zitten, want voor deze groep kopers gaat de overdrachts belasting in 2021 van 2 naar 8 procent. Dat scheelt al snel tienduizenden euro's. Ook voor deze groep hebben de notarissen iets klaarliggen: de zogehe ten Groninger akte, verkopen voordat de financiering rond is. Maar ook dat is niet zonder risico, waarschuwt Van der Geld. NIEUWE REGELS Het tweede inkomen telt voortaan voor 90 procent mee als een stel in aanmerking wil komen voor een hypotheek, in plaats van 80 procent. Te vens zal een eventuele studie schuld een minder zwaar stempel op de hypotheekmo gelijkheden drukken. Voor mensen die een huis kopen, maar het niet als hoofdverblijf gebruiken, gaat de overdrachtsbelasting juist omhoog: van 2 naar 8 procent. Dat geldt ook voor de aankoop van vakantiehuizen of appar tementen voor kinderen. Doorstromers (naar een an dere woning) blijven 2 pro cent betalen. Zo'n 260.000 mensen die in een sociaal huurhuis wonen, krijgen volgend jaar een een malige huurverlaging. Het gaat om huurders die weinig verdienen, maar wél een hoge huur betalen. Gemid deld zijn deze huurders straks 40 euro per maand minder kwijt. Het gaat om mensen die ooit een dure so ciale huurwoning hadden, maar die daarna een lager in komen hebben gekregen: zo- genoemde 'dure scheefwo- ners'. Dat zijn bijvoorbeeld mensen die door de corona crisis hun werk zijn kwijtge raakt. Zowel huiseigenaren als huurders gaan komend jaar iets meer betalen voor hun energie, maar het verschil is eigenlijk te verwaarlozen. Bij gemiddeld verbruik (3500 kwh en 1500 m3) gaat een huishouden volgend jaar 7,06 euro per jaar meer beta len. Verder komt er een aparte subsidieregeling voor coöperaties. Die maakt het mogelijk dat bewoners mak kelijker kunnen meedoen aan duurzame energiepro jecten in hun directe omge ving. Corporaties krijgen korting op de verhuurderheffing voor de bouw van betaalbare huur woningen. Op basis van de ingediende plannen (voor 115.000 corporatiewoningen) is daarvoor 2,7 miljard euro beschikbaar. Voor een versnelling van de woningbouwimpuls komt volgend jaar 150 miljoen euro extra beschikbaar. Op ge- biedsontwikkeling en wo ningbouw neemt de rijks overheid een sterkere regierol. Er wordt waarschijnlijk een rijksontwikkelbedrijf (een soort grondbank) opgericht om grond aan te kopen en re gie te voeren wat grondprij zen en verkoop van grond be treft. donderdag 17 september 2020 GO O De chemicaliën- distributeur neemt zijn In diase branche genoot Signet over. m Het vastgoedbe drijf stond bo venaan in de MidKap. Het supermarkt concern was de hekkensluiter bij de hoofd fondsen. De sportschool keten kreeg weer een tik op de beurs. Bob Munten voor zijn huurwoning in Amsterdam. Hij kocht samen met zijn vriendin een huis in Hilversum, fotomarcookhuizen Tal van kopers proberen hun over dracht bij de notaris uit te stellen tot 1 januari, wanneer de over drachtsbelasting voor starters op de woningmarkt vervalt. Notarissen kijken wat de mogelijkheden zijn. Uitstel kan duizenden euro's ople veren. Ton Voermans Hilversum - Starter Bob Munten Starters op de woningmarkt hoeven vanaf 1 januari 2021 geen overdrachtsbelasting te betalen en tienduizenden huurders met geldproble men kunnen een paar tien tjes korting verwachten. Het kabinet heeft op Prinsjes dag ook nog andere veran deringen bekendgemaakt voor huurders, woningzoe kenden en woningeigena ren. De nieuwe regels op een rijtje. Stefan ten Teije Den Haag Voor versnelling van de wo- ningbouwimpuls komt in 2021 150 miljoen euro extra beschikbaar. M iilini E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 15