II Koning bezoekt Duitsland New York in financiële problemen 10 NIEUWS Europese Commissie schroeft milieu-eisen op Presentatrice overleden Waar in Den Haag het woord 'klimaat' in deze belangrijke politieke week nauwelijks valt, komt Brussel met grote plannen. Commissievoorzitter Ursula von der Leyen wil dat de CO2-uitstoot in Europa in 2030 met 55 procent is verlaagd. Mark van Assen Brussel Het is een bijzonder moment voor Ursula von der Leyen. Dit is haar eerste 'troonrede' als voorzitter van de Europese Commissie, en zelden verkeerde de Europese Unie in woeliger vaarwater. Haar openings zinnen deze ochtend in het Brus selse parlement zijn een echo van die van koning Willem-Alexander dinsdag in Den Haag. Hij had het over 'bewondering' en 'dank' voor 'iedereen in de zorg en elders in de samenleving', zij noemt de artsen en verplegers en alle anderen 'aan het front die voor ons grote risico's hebben genomen'. In de lange toespraak die volgt, benoemt Von der Leyen de grote uitdagingen voor de komende ja ren. Het gaat over corona natuurlijk, en hoe we deze gezondheidscrisis te boven kunnen komen. Zo wil ze dat er meer geld gaat naar het EU4Health-fonds, waar nu al 9,4 miljard euro in zit. Het moet de Europese gezondheidszorg sterker en weerbaarder maken. Ook moet er meer geld naar onderzoek en ontwikkeling van medicijnen, om beter voorbereid te zijn op toekom stige bedreigingen. Ze belooft zich sterk te maken voor gezamenlijke regels voor een minimumloon: ,,Te veel mensen verdienen te weinig.'' Ook loopt ze vooruit op het Migratiepact dat de Europese Commissie volgende week presenteert, en doet dat met woorden als 'menselijkheid' en 'solidariteit'. ,,Er komt een duidelijk onderscheid tussen mensen die het recht hebben om hier te blijven en mensen die dat niet hebben.'' Von der Leyen kondigt aan dat de Commissie verantwoordelijkheid gaat nemen voor wat er nu op het Griekse eiland Lesbos aan de hand is na de brand in het vluchtelingen kamp Moria, en verwacht dat de lidstaten dat ook doen: ,,Dit is een Europese uitdaging.'' Krachtiger stem Opvallend zijn de harde woorden richting China, Rusland, Turkije en Belarus. Het is een poging een krachtiger stem op te zetten in het internationale speelveld. ,,China is zowel een handelspartner als een concurrent als een systeemrivaal. Het is een belangrijke, maar zeer in gewikkelde relatie. Toch moeten we altijd blijven praten over men senrechtenschendingen, of het nu gaat om Hongkong of de Oeigoe- ren.'' En: ,,De EU staat aan de kant van de mensen in Belarus.'' Ook EU-lid Polen kreeg onderuit de kan over enkele lhbt-vrije zones in dat land: ,,Daarvoor is in onze Unie geen plaats!'' Ze krijgt hiervoor ove rigens het langste applaus van de dag. Klimaatdoelen De belangrijkste aankondiging betreft echter de Green Deal, het ambitieuze klimaatprogramma van deze Commissie en commissaris Frans Timmermans. Waar de laat ste vandaag het hele plan met de nieuwe klimaatdoelen bekend gaat maken, geeft Von der Leyen alvast de cijfers: de bedoeling is dat Europa in 2030 niet de aanvanke lijke 40 procent van haar CO2-uit- stoot wil terugdringen, maar 55 procent. ,,Dat is voor sommigen te veel, en voor anderen te weinig. Maar we kunnen dit halen.'' Voor Bas Eickhout (GroenLinks), dit jaar uitgeroepen tot de invloed rijkste Europarlementariër op ge bied van klimaat en milieu, is dit een teken dat de Commissie op de goede weg is. ,,De vorige Commis sie onder Jean-Claude Juncker wilde helemaal niks met het kli maat. Superfrustrerend. Ik heb nu het idee dat het een echte prioriteit is. Ze zijn heel serieus.'' Er is sowieso veel veranderd in de benadering van het klimaat, meent hij. Tegenwoordig ligt het op het bordje van de regeringsleiders en niet van de ministers: het klimaat is 'chefsache' geworden. ,,En je ziet De vorige Commissie onder Juncker wilde niks met het klimaat. Superfrustrerend dat ook leiders veranderen. Iemand als Mark Rutte heeft zich nooit ten diepste overtuigd getoond van een streng klimaatbeleid, maar toont zich nu toch flexibel. Zelfs Frans Timmermans was toen hij in 2014 in Brussel begon niet echt een kli maatman.'' En als hij naar het par lement kijkt: dat debatteerde toen hij zelf tien jaar geleden hier bin nenstapte ergens op de late dins dagavond over het klimaat. Nu is dat op primetime. Wat hem betreft heeft Von der Leyen de boodschap van de laatste Europese verkiezingen begrepen. De Groenen zijn nu de vierde grootste groep in het parlement. ,,Maar ik moet ook zeggen dat het eerste jaar van deze Commissie te leurstellend is. De woorden zijn goed, maar er is nog geen wetge ving.'' En dat vervolg gaat nog een hele strijd worden, vreest hij. ,,Kijk, Von der Leyen en Timmermans kunnen wel wat willen, maar in de Commissie staat niet iedereen te springen. Het is de vraag hoe ze dat interne verzet gaat breken.'' Dwarsliggers Het volgende probleem: ook in de 27 lidstaten denkt niet iedereen hetzelfde over de klimaatverande ring of de aanpak daarvan. ,,Landen als Polen, Tsjechië en Hongarije blijven dwarsliggen. Dit is het mak kelijkst op te lossen met geld, want dat is wat ze willen - al zit Honga rije hier ook te zieken om het zie ken. Maar geld is meteen de moei lijkheid. Ook voor de lange termijn. De Green Deal is uiteindelijk toch een grote transitie van de econo mie. En die vergt investeringen. Wat gebeurt er bijvoorbeeld vol gend jaar, als er in Duitsland en Nederland verkiezingen zijn? Gaan de winnaars weer terugvallen in de klassieke bezuinigingsagenda of gaan we langdurig investeren? Dat is een fundamentele discussie, die uiteindelijk ook de ruimte voor de EU gaat bepalen.'' DEN HAAG Koning Willem- Alexander brengt eind deze maand zijn eerste officiële be zoek aan het buitenland sinds het begin van de coronacrisis. Hij bezoekt samen met de Duitse bondspresident Frank- Walter Steinmeier in Münster het Duits-Nederlandse leger korps. Dat vierde eind vorige maand zijn 25-jarig bestaan. Koning en bondspresident gaan op 29 september ook naar het universitair medisch cen trum van Münster. Daar werden dit voorjaar Nederlandse coro napatiënten behandeld op de in- tensivecareafdeling. De koning zou begin juni op staatsbezoek gaan bij Steinmeier. Vanwege de coronacrisis ging dat niet door. Willem-Alexander was in 2015 ook in Münster, voor de 20ste verjaardag van het 1 German- Netherlands Corps (1GNC). NEW YORK De burgemeester van New York, Bill de Blasio, en zijn medewerkers nemen vanaf 1 oktober een week onbetaald verlof vanwege financiële pro blemen als gevolg van de coro- napandemie. De Blasio maakte gisteren melding van een 'onge kende budgetuitdaging'. ,,Dit is een stap die je nooit wilt zetten'', zei de burgemees ter gisteren op een persconfe rentie. Hij merkte op dat de maatregel noodzakelijk was door het uitblijven van een nieuw stimuleringspakket van de landelijke overheid. De Bla- sio: ,,We moeten moeilijke keu zes blijven maken om onze be groting in evenwicht te hou den.'' De crisis kostte New York 9 miljard dollar aan inkomsten. HILVERSUM De 88-jarige presentatrice Caroline Kaart is dinsdag overle den, meldt Omroep MAX. Kaart, die operazangeres was, kreeg bekendheid met onder andere de pro gramma's Een liedje met Caroline en het radiopro gramma Klassiek met Caro line. Ook speelde de Schots-Nederlandse Kaart in musicals, waaronder Blijvend applaus en Ame rika Amerika van Jos Brink. Ze richtte de Stichting Caroline Kaart op, die de beoefening van podium kunst bevorderde. In 1982 werd ze benoemd tot rid der in de Orde van Oranje- Nassau. donderdag 17 september 2020 In 'Europese troonrede' is klimaat wél een issue - Bas Eickhout, GroenLinks Commissievoorzitter Ursula von der Leyen spreekt het Europees parlement toe tijdens haar 'troonrede', de State of the Union. foto afp GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2020 | | pagina 10